Původní koncepce tří hlavních průchozích místností zůstala zachována. Jedna slouží jako obytná kuchyně, prostřední místnost se stala pracovnou s knihovnou a dvěma oddělenými šatnami. Třetí prostor představuje ložnici, ze které lze nově vstoupit do druhé koupelny se sprchovým koutem. Ta původně sloužila jako kuchyňka přístupná pouze z úrovně mezipodesty schodiště. Druhá zóna bytu je užívána spíše jako pracovní prostor, nechybí v něm koupelna s pračkou a rezervní pokoj pro hosta či dítě.
Dělící stěna je důležitým a citlivým prvkem, který rozděluje schodišťovou halu a ovlivňuje tím její proporce. Design pracuje se různými typy skel a zrcadel, využívá barevností tmavě mořených stropních trámů, jejichž rytmus a výrazná kresba zůstávají viditelné i po oddělení schodiště. Stěna má dostatečnou hloubku, která poskytuje potřebný úložný prostor při vstupu do bytu. Její geometrie je mírně nakloněná a zrcadlová plocha se natáčí směrem ke středu podesty. Tím se stává objektem, téměř až sochou, která sebevědomě vytváří prostorové napětí interiéru a zachovává velkorysost haly.
Původní stropní malby
Podobný koncept barevnosti, materiálového řešení a kreativního přístupu k vestavěnému nábytku se odráží i v ostatních částech bytu. Místnosti získávají své vlastní charakteristické rysy díky různým prvkům, například vrstvě původních stropních maleb, které byly částečně restaurovány během procesu realizace. V jiných místnostech jsou podhledy doplněny novou vrstvou malby, která se prolíná s atypickým a výrazným nábytkem, ocelovými prvky nebo klenutými stropy, což vytváří různé atmosféry a nálady.
Fragmenty minulosti
Skříňový nábytek je navržen z mořené a olejované překližky v kombinaci s lakovanou deskou, která je doplněna fragmenty původního nábytku. Povrchové úpravy nábytkových ploch kombinují odstíny a tmavě hnědé a modrozelené barvy. V koupelnách a kuchyni je použitý kámen a mosaz. Tyto materiály najdete také ve struktuře dělící stěny, lištách nebo jako obložení zdi za kuchyňskou pracovní deskou, která postupně získává přirozenou patinu.
O studiu
svobodová blaha je architektonický ateliér Anny Svobodové a Ondřeje Blahy. Studio není zaměřeno na konkrétní zadání nebo typologii – usiluje o vývoj a realizaci projektů s vědomím současných témat a referencí a zároveň tvůrčím způsobem reaguje na konkrétní omezení, individualitu klienta a specifika daného kontextu.
Zdroj: Linka News, Wikimedia Commons