Chic Eclectic: Filmová architektka Lucie Amossé a její snové bydlení

Když si Lucie Amossé pronajala byt ve smíchovském domě v ulici dříve honosně nazývané Královská třída, kde se místy uplatnila geometrická secese, byla nadšená, že se tu zachovaly původní prvky: domovní a interiérové dveře a kliky a kování oken. „Vždycky jsem chtěla bydlet v historickém bytě, a tento byl navíc před rekonstrukcí, takže jsem ho mohla přizpůsobit svým představám.“ Protože jde o nájemní bydlení, nemohla Lucie zasahovat do základu interiéru příliš, například měnit barvu parketových podlah nebo nátěry dveří a oken. „Měla jsem ale štěstí na tolerantního a vstřícného majitele domu,“ vysvětluje Lucie. „Díky tomu jsem zrekonstruovala po svém koupelnu a kuchyň, takže bylo možné ovlivnit celkovou atmosféru.“

Mohlo by se vám líbit

Vychází zimní ELLE Decoration s podtitulem odvaha být sám sebou

Zimní číslo ELLE Decoration je oslavou odvahy. Přináší příběhy lidí, kteří se nebáli stát sami sebou navzdory očekáváním, společenským pravidlům nebo názorům ostatních. Těšte se na neobvyklé nápady, eklektická řešení a velkou porci kuráže!
elle.cz

Přestože Lucie oceňuje krásu pražské architektury 19. století, nevyhovuje jí přísnost a střídmost, jaká vládne v interiérech. „Když jsem začala studovat ve Francii, zjistila jsem, že všechno může být mnohem svěžejší a hravější.“ Na studia architektury už přišla vybavená znalostmi od maminky, také architektky. „Máma pořád něco přetvářela a přizpůsobovala. Dovedla vytvořit designový byt v paneláku, vyrobit něco z mála, ale také dodržovala poměrně přísné zásady. Na stole měly být maximálně dva objekty a svícen, v místnosti dvě barvy, dva vzory a pouze jeden druh dřeva.“ Zatímco vyrábění a přetváření věcí přijala za své a pomohlo jí pak v profesi filmové architektky, přísná pravidla zrušila. „Najednou jsem viděla, že všechno nemusí být perfektní a nedokonalost může být krásná. Pro Francouze je typické, že si váží starých věcí a mění jejich účel. Když se jim nelíbí, nějak je okrášlí. Opotřebovanou vitrínu nevyhodí, ale nalepí na zadní stěnu hezkou tapetu a odřený povrch přetřou narůžovo.“ Právě barevná svěžest Lucii zaujala nejvíc. „Všude jsou syté barvy, stačí se podívat na zámky ve Versailles, výkladní skříň Francie. 18. století přineslo barevnou lehkost, zatímco u nás vládla habsburská těžkopádnost.“

Mohlo by se vám líbit

4 designérské ikony nábytku, které si můžete koupit z druhé ruky

Nábytek z druhé ruky je v zahraničí naprostým fenoménem, a v Bratislavě je nejoblíbenější destinací pro milovníky vintage nábytku jednoznačně studio Lavish. Navštívili jsme jeho nově otevřenou pobočku v Karlíně a vybrali pro vás čtyři designérské ikony nábytku, které spojují krásu s pohodlím.
elle.cz
Chic Eclectic, zimní edice ELLE Decoration

Barvy měla Lucie vždycky ráda. „Miluju natírání! A taky kontrasty a střídání lesklých a matných povrchů. Třeba strop v kuchyni jsem natřela lesklou růžovou, protože pak krásně odráží světlo lustru. Je to snadné: když se mi výsledek nezdá, můžu barvu změnit. Obývák jsem přemalovávala třikrát.“ Díky schopnosti Francouzů nevyhazovat staré věci a přidávat k nim nové Lucie zjistila, že historické a současné může být v harmonii a mísení stylů je osvěžující. „Vedle starožitného zrcadla ve zlaceném rámu stála moderní lampa a vypadalo to skvěle. Ale jedna věc z jiné doby nestačí, je potřeba jich mít víc, aby to působilo přirozeně.“

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Zdroj článku: