Byt v centru polské metropole obývá mladá nezávislá žena, která hodně cestuje. I proto se ve spolupráci s designérský duem ze studia MAP snažila vytvořit prostor ideální k odpočinku, načerpání energie a zklidnění smyslů. A takový návrat do stavu rovnováhy mysli, těla a ducha je hlavním posláním stylu japandi, který je momentálně velmi trendy. Představuje kombinaci japonského a skandinávského cítění, působí minimalistickým, funkčním, hřejivým a uklidňujícím dojmem a obsahuje prvky wabi-sabi, tedy přijetí krásy věcí v jejich pomíjivosti a nedokonalosti. Barvy bytu jsou pak vedle toho živou vzpomínkou na Keňu, oblíbenou destinaci jeho majitelky. Teplé, sytě hnědé a zelené barvy skvěle fungují v chladném polském světle, zejména pokud jsou pozadím pro sbírku pokojových rostlin.
Moderní útočiště
Za oknem je slyšet šum městské energie. Přírodní lněné závěsy jemně izolují vnitřní oázu od okolního světa. Otevřený obývací prostor s velkým jídelním stolem, pohodlnou pohovkou a prostornou kuchyní s ostrůvkem je naplněn vůní zapálených svíček. Oko bloudící po místnosti rychle zachytí množství sentimentálních drobností a knih umístěných na nízkých dřevěných komodách a kuchyňských policích. Díky jednotné barevnosti truhlářských výrobků se prostor zdá být větší, než ve skutečnosti je.
Koupelna s oknem působí klidným dojmem. Designérky použily teplý odstín mikrocementu v kombinaci s obklady s motivem kamene, mořenou dubovou dýhou a černými bateriemi. Vše působí elegantně a zároveň útulně. Do ložnice se vstupuje přes šatní skříň, která má ratanová čela. Tento praktický detail umožňuje oblečení dýchat a zároveň opticky tlumí interiér.
Trocha nostalgie
Přestože v bytě nechybí odvážnější detaily v podobě vzorů na kuchyňské desce z přírodního kamene nebo kameninových obkladů v koupelně, doplňují je hladké, nerušivé materiály, které v interiéru udržují klidnou harmonii.
Důležitým hráčem je v bytě světlo. Přirozené sluneční paprsky poskytují krásnou podívanou na hru stínů díky větvím stromů rostoucích za oknem. Večer to jsou pečlivě vybrané lampy, které poskytují jemné rozptýlené osvětlení.
V bytě mnoho kousků z 50. a 60. let minulého století. Například původní vintage nábytek, židle navržené Nielsem Otto Mollerem. Vyznačují se skvělou ergonomií, funkčností a nadčasovostí.
O autorkách
MAP je varšavské studio interiérového designu, které založila dvojice Marta Szczepanska a Paulina Szeroczynska. "Naše aktivity spojuje klid, minimalismus, sofistikovanost a vřelost. Holistický přístup k interiérovému designu způsobuje, že se lidé v interiérech námi navržených cítí dobře a jako doma. Při práci na projektech po celé Evropě zkoumáme rozdíly mezi přístupem k interiérovému designu v různých zemích. K novým projektům se vždy snažíme přistupovat s otevřenou myslí. Design je podle nás dialogem mezi uměleckým uměním a funkcí, konceptem a realizací."
Zdroj: MAP, Wikimedia Commons