Nekrásnější knihovny světa

Seattle Central Library, Seattle, USA

Jedenáct pater skrývá padesát šest metrů vysoká budova ze skla a oceli od architektů par excellence – Rema Koolhaase a Joshuy Prince-Ramuse ze studia OMA. Neobvyklý tvar stavby vychází z nové koncepce městské knihovny především jakožto veřejného místa pro setkávání. Kromě výpůjční služby a čítárny tak knihovna reaguje i na nedostatek společných prostor ve městě plném nákupních center a zábavních parků a poskytuje bezplatné místo, kde se lze na moment zastavit, přečíst si noviny, v klidu se naobědvat nebo si zahrát partii šachu. Funkce jsou směřovány do jednotlivých platforem, které vypadají, jako by se nad sebou vznášely kolem spirály polic s jedním a půl milionem tisků. Plošiny doplňuje skleněný povrch, který zevnitř působí transparentně a zvenku odráží své okolí jako zrcadlo – čtenářům tak poskytuje dostatek denního světla i soukromí.

Bibliotheca Alexandrina, Alexandrie, Egypt

Velkolepá knihovna od norského studia Snøhetta je připomínkou starověké Alexandrijské bibliotéky, která byla po dvě stě padesát let považována za hlavní centrum západní vzdělanosti. Velkolepý předobraz dnešní třicet dva metrů vysoké stavby byl před 2300 lety založen na popud Aristotelova žáka Démétria jako součást proslulého alexandrijského Múseionu, který byl první badatelskou institucí, jejímž jediným účelem bylo zajistit učencům nejpříhodnější podmínky pro vědeckou práci. Komplex z roku 2001 je zároveň školou informatiky, obsahuje i planetárium, muzeum nebo restaurátorské dílny. Jedenáct podlaží ukrývá na čtyři miliony knih, což je polovina kapacity. Na své si zde přijde až dva tisíce knihomolů, kteří mají k dispozici vůbec největší otevřenou studovnu na rozloze dvaceti tisíc metrů čtverečních.

The Library for Deaf Children, Muyinga, Burundi

Důkladný průzkum lidové architektury stál za projektem první knihovny pro neslyšící ve středoafrickém Burundi. Belgičtí BC Architects dva měsíce studovali lokální materiály, techniky a specifika místních staveb. Srdcem domu se stala průchozí veranda odkazující na prostor, ve kterém se tradičně nejvíce odehrává společenský život. Ochrana před přímým slunečním zářením a prudkým deštěm tak rázem reprezentuje syntézu tradic s novými účely. Přístavek jako uzavíratelné prodloužení skromné knihovny navíc poskytuje jedinečné výhledy do okolní kopcovité krajiny. Klima architekty inspirovalo k vysokému interiéru, který umožňuje kontinuální výměnu vzduchu, snižuje vlhkost a tlumí vysoké teploty. Výška pak skýtá možnosti využití i pro ty nejmenší – v rozměrné hamace z pevných lan se děti mohou nechat unášet oblíbeným příběhem.

Další krásné knihovny z celého světa najdete v podzimním vydání ELLE Decoration.

Nekrásnější knihovny světa

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24