Designéři roku
Designéři Objects of Common Interest tvořící mezi New Yorkem a Athénami, Eleni Petaloti a Leonidas Trampoukis, porotu uchvátili svou schopností hrát si se světlem a průhlednými materiály na pozadí lokální tvořivosti. Jejich experimentální propojení umění, designu a architektury vdechlo život různorodým inovativním projektům, a to včetně gelových a aluminiových stoliček, světelných soch a průhledných nafukovacích fontán s názvem Echoes.
Mladý Talent roku
Laurids Gallée – student antropologie, který se vydal na dráhu designéra. Laurids umně propojuje tradiční technologie, jako práci se dřevem, pryskyřicí či pletení s inovativními návrhy a LED světly, a vytváří tím funkční avšak poetické a hravé kousky. Jeho nejnovější série děl, Tralucide, hází jemný až téměř chromatický stín, zatímco naopak při tvorbě světelné sochy Empyrean zase ze silného svitu čerpal.
Interiérový designér roku
Duo designérů Emiliano Salci a Britt Moran aka Dimorestudio, čerpají svou inspiraci z umění, módy, hudby i filmu a vymykají se všem trendům. Ve svých poetických interiérech plných emocí využívají množství sametu a dalších luxusních materiálů a vnášejí do dekadentní nostalgie prvky současného designu. Na jejich návrhy můžete narazit jak v rezidencích, hotelech nebo obchodech a spektakulární bývají i jejich instalace v rámci festivalu Salone del Mobile.
Koupelna roku
Inspirovaný Japonskem, tento elegantní systém v sobě spojuje architektonickou flexibilitu se sofistikovaným designem. V rámci koupelny MA z dílny Foster + Partners Industrial Design pro Falper designéři propojili mramorové umyvadlo s dřevěnou skříní a doplnili jej o kontrastní kohoutky z nerezové oceli.
Povlečení roku
Postel Esosoft ze stejnojmenné kolekce pro značku Cassina od ostříleného designéra Antonia Citterio si získala srdce poroty díky propojení zaoblené matrace v objetí vzdušné hliníkové konstrukce. K tomu akustické čelo z recyklovaných materiálů a výherce byl na světě!
Látka roku
Tato udržitelná kolekce používá textil jako nástroj pro komunikaci. Přírodně obarvené materiály jako vlna či plsť stimulují smysly a odhalují spojení mezi člověkem a jeho bydlením. Ocenění si za kolekci Untitled pro značku Kieffer odneslo studio Formafantasma.
Koberec roku
Designéři výherního koberce MSHWY01, Studio Mary Lennox pro značku JOV, se při své tvorbě inspirovali přírodou. Tito berlínští designéři si své prvenství vybojovali abstraktním kobercem čerpajícím z tvaru hlívy ústřičné. Skrze spojení různých textur, látek, hloubek a vpletů dosáhli jedinečného 3D efektu a tento rok si tak odnáší cenu koberec roku.
Nábytek roku
Nadace spravující dílo zesnulého designéra Alessandra Mendiniho si za svou kolekci nábytku Linea letos odnesla cenu nábytek roku. Jedná se o limitovanou re-edici kolekce z roku 2015, která svou hravostí poukazuje na jedinečný styl tohoto milánského designéra.
Kuchyň roku
Povznášející funkční prvky na jedinečné estetické kousky, kuchyně Column je specifická nadrozměrně vertikálními úchyty, které nečekaně obohacují skříňky s čistými liniemi. Vznikl tak nový design kuchyně s jemnými, ale odolnými komponenty. Letošní prvenství kategorie si odnesla designérka Inga Sempé a značka Reform za tento nečekaný zvrat při pojetí tradiční kuchyně.
Osvětlení roku
Minimalistická kovová lampa Vis à Vis od Michele Groppi pro Davide Groppi je jeho vůbec prvním dobíjecím kouskem, který se zaměřuje výhradně na svícení. Inovativní technologie chytře klame oko a čerpá přímou záři z neviditelného světelného zdroje.
Venkovní nábytek roku
Zakřivená silueta kolekce Palinfrasca od Vincenta Van Duysena pro Molteni&C je poctou modelu Luca Meda z roku 1994. Kousky vynikají jemnými truhlářskými detaily, doplněnými o tkaná dřevěná opěradla, jež asociují tradiční středomořské řemeslo a materiály.
Sedací nábytek roku
Jedinečná kolekce Tortello od Barber & Osgerby pro B&B Italia nabízí nový pohled na ikonický čalouněný nábytek ze 70. let a zahrnuje pohodlné, barevné díly, které jsou plně vyjímatelné i následně recyklovatelné.
Udržitelný počin roku
Tuto prestižní cenu si odnesl Atelier Tsuyoshi Tane Architecture za zahradní dům Tane pro Vitra Campus. Práce tohoto japonského architekta je mistrovstvím udržitelnosti. Využívá lokální materiály, techniky a tradice, které jsou hnacím motorem projektů všeho druhu. Často využívá místní kámen, dřevo, provazy, nebo slámu a přemosťuje tak minulost a nachází uplatnění pro budoucnost.
Stolovací servis roku
Kolekce nádobí z foukaného skla Candy od dánské designérky Helle Mardahl je plná jedinečných kousků, které jsou přímo k nakousnutí. Porotu zaujaly svými oblými siluetami v lahodných barvách a provedeních.
Tapeta roku
Hravá kolekce tapet Carte Blanche amerického módního návrháře Christophera Johna Rogerse inspirovaná Bauhausem kombinuje zářivé popové odstíny s neutrálními protiklady a používá výrazné geometrické vzory, jako jsou kostky, pruhy a tečky.