Musíte číst

Otherworldly Ne každý kus oblečení vzniká v návrhářském ateliéru s tím, že by ho jeho majitel či majitelka měli nosit ve všední den do práce. Obsáhlá publikace nabízí pohled na modely obtížně nositelné, avantgardní, mimozemské a jiným způsobem ‚divné‘. Alexander McQueen, Martin Margiela, Lucy McRae nebo Peter Popps.

Surf Odyssey Z dávných radovánek obyvatel tichomořských ostrovů se v minulém století stal nejen sport, ale dokonce svébytná kultura, se kterou je spojená specifická mluva, móda i pohled na svět. Texty, fotografie a ilustrace zachycují dnešní podobu surfingu a lidí, kteří mu propadli. Jejich příběhy jsou mnohem barvitější, než by se při letmém pohledu mohlo zdát.

Things Organized Neatly Americký bloger a kurátor Austin Radcliffe několik let spravoval oceňovaný blog, jehož obsah přesně odrážel jeho prostý název: úhledně uspořádané věci. Fotografiemi působivých kompozic čehokoli od bonbonů přes plastové vojáčky až po zeleninu nebo kravaty nyní můžete svou vášeň pro pořádek uspokojovat i v tištěné podobě.

30,000 Years of Art Vše zásadní, co se událo v umění za uplynulé tři desítky tisíc let, na pouhých šesti stech stranách. Aktualizované vydání příručky přístupné i těm, kteří dějiny umění brali jako cosi pro starší muže v manšestrových sacích, sepsali přední kurátoři muzeí, akademičtí badatelé a archeologové. Od prehistorie po dnešek.

Issey Miyake Japonský módní tvůrce, který letos oslavil sedmdesáté osmé narozeniny, si svou bohatou tvorbou vysloužil obsáhlou monografii. Jeho poetické modely se tu představují na fotografiích Yurika Takagiho a profil i komentář k dílu sepsala Kazuko Koike.

Naomi Campbell Byla první modelkou černé pleti, která se objevila na obálkách špičkových módních časopisů a patřila k nejpopulárnějším osobnostem osmdesátých a devadesátých let minulého století. Její kariéru shrnují dva svazky – jeden obrazový, druhý textový, autobiografický. Limitovaná edice tisíce výtisků s podpisem modelky bude ukrytá v haptickém obalu od britského pop-artového umělce Allena Jonese.

The Floral Patterns of India Jako takřka nevyčerpatelný zdroj inspirace slouží indický subkontinent designérům už řadu let. Kniha se zaměřuje na florální motivy používané v tamní architektuře, a to od dob mocné mughalské říše až po éru britské koloniální nadvlády.

The Tale Of Tomorrow Utopistická linie, která se v architektuře silně projevovala hlavně v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století, dodnes nepřestává fascinovat. Snaha tvůrců překlenout společenské bariéry, obnovit kontakt s přírodou a vstoupit do idealisticky fantaskní budoucnosti si stále zachovává osobitý náboj a nabízí řadu podnětů pro dnešní pohled na lidský život, urbanismus a bydlení. Detailní portréty budov i jejich architektů.

Musíte číst

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24