„Definice krásy je velmi individuální, zásadnější je proto dosáhnout ve svém interiéru harmonie,“ říká hned na úvod našeho setkání Daniele Lago, nejmladší člen rodiny Lago, která v benátském regionu v okolí Padovy vyrábí nábytek už od konce 19. století. „Trendy se v designu na rozdíl od módního průmyslu vyvíjí dlouho. Vlastně slovo trend v souvislosti s designem nemám vůbec rád. Design není ohraničený časem, neměl by podléhat prchavým tendencím, musí za ním stát silná myšlenka, která je nadčasová,“ dodává, když se ptám na poslední trendy v bydlení jen pár týdnů po konání milánského Salone del Mobile, kterého se pravidelně účastní.
Harmonie jako ta nejlepší terapie
Konkrétní návod od italského designéra úplně nečekejte, přesto pilířů, kterých se při zařizování domova držet, a namíchat mu tak ty správné ingredience, je několik. Vnímejte prostor, materiály a barvy, které vás obklopují. Pozorujte prostředí, v němž žijete. „Náš domov může hrát až terapeutickou úlohu, pokud budeme žít v harmonii s prostorem. Příjemné domácí prostředí dokáže nahradit i hodiny strávené na terapiích. Živi nejsme jen tím, co jíme, ale i tím, co vidíme a prožíváme, co nás obklopuje,“ vypočítává a dodává: „Design by neměl být jenom krásný, měl by být hlavně harmonický, protože chápání krásy je velmi subjektivní, ale chápání harmonie je mnohem absolutnější.“
Inspirace v jiných kulturách i dětské zvídavosti
Inspiraci nejčastěji najdete úplně mimo svůj každodenní okruh a prostředí. „My jsme například letos rozšířili okruh našich designérů s touhou dát prostor jiným kulturám. Ve spolupráci s italskou návrhářkou Monicou Armani jsme vyvinuli jemné tvary, s britským studiem Pearsonem Lloydem jsme zkoumali inovativní témata při navrhování různě tvarovaných pohovek a spolu s Argentincem Albertem Lievorem jsme navrhli nová vyvážená řešení,“ popisuje novou kolekci Venezia, pro níž se stala bohatá historie města předobrazem. „Já sám v Lago působím také jako designér a pro mě jsou nejčastější inspirací vzpomínky z dětství. Nebojte se proto v sobě vzbudit dětskou zvídavost,“ říká Daniele Lago.
Ingredience domova
„Design by měl pomáhat utvářet domov, měl by nám sloužit. Pro mě není důležitá konkrétní podoba stolu, ale to, co se kolem něj děje, když se sejde rodina a přátelé. Kvalitní design nám pomáhá náš domov definovat,“ odpovídá na otázku, co pro něj znamená domov. Na závěr ale přece jen pár konkrétních rad prozrazuje. „Z architektonického hlediska se mi líbí prostory, které jsou hodně otevřené a vzdušné, kde mohu mít vztah k tomu, co se děje vně domu. Myslím také, že obecně platí, že design se světlým vzhledem přidává prostorům hodnotu a dobře splyne se stávající architekturou. Mramor, dřevo, texturované sklo, to jsou materiály, které probouzejí smysly, stimulují kreativitu a proměňují prostory v oázu pohody,“ vyjmenovává zásadní ingredience domova, ve kterém design slouží svým uživatelům.