Umění, které znovu vypráví staré příběhy
Kintsugi znamená v japonštině „spojení se zlatem“ a to doslova. Už stovky let opravují vysoce kvalifikovaní řemeslníci kintsugi rozbité kusy nádobí pomocí zlatého laku vyrobeného z pryskyřice stromů urushi. Přeměňují tak střepy a úlomky na umění. Obnoví staré kusy nádobí, vdechnou mu druhý život a umožní tak, aby byl nejen funkční, ale zlatou barvou zvěční prasklinu, která zde byla. Nesnaží se ji zakrýt, naopak. Zlatou nebo stříbrnou barvou ji zvýrazní, aby tak připomněli, že nic není dokonalé. Učí nás tak oslavovat a vážit si i těch nedokonalých věcí v životě. Při pohledu na kus nádobí tak hned vidíte jeho příběh, jeho pády, zkoušky i znovuzrození. Také cítíte, že se tady nebavíme už jen o nádobí? Kintsugi je koncept hluboce zakořeněn v japonské filozofii, která nás učí vážit si nedokonalých a rozbitých částí nás samých spíše, než je maskovat, skrývat a stydět se za ně. Místo o dokonalý vzhled se snaží o autenticitu a krásu všech detailech, které k nám patří. I v těch, které neodpovídají dokonalému obrazu, který udává společnost.
Kintsugi jako filozofie pro život
Na první pohled se může zdát, že kintsugi je něco jednoduchého. Že vezmete do roky kus rozbitého talíře, lepidlo a barvu a umělecký výtvor je na světě. Tak to je právě to, jak japonské umění nevzniká. První věc je, že nádobí byste neměli rozbít schválně kvůli tomu, co z něj chcete vytvořit. Žádné praskliny nejsou tak autentické jako ty, které přinese opravdový pád nebo náraz. Oprava rozbitých předmětů pak ale vyžaduje trpělivost a zručnost. Oprava jednoho předmětu může trvat i několik měsíců. Nejprve je potřeba důkladně očistit střepy a obrousit ostré hrany, které se pak sobě slepují velmi pomalu a opatrně, abyste byli s výsledkem spokojeni. Celá tvorba je o důvěře v proces hojení, který potřebuje čas. Nejde uchvátat. Ani v umění, ani v životě samotném.
Jak na kintsugi doma?
Budete potřebovat:
- všechny kousky z rozbité věci
- zlatý nebo stříbrný pigmentový prášek
- epoxidové lepidlo
- nástroje k míchání
- štětec nebo párátko
- brusný papír
- rukavice
Jak na to?
- Připravte si všechny kousky a ujistěte se, že máte všechny.
- Důkladně každý z nich očistěte a otřete do sucha pomocí hadříku.
- Zamíchejte lepidlo dle návodu a nanášejte na kousky pomocí malého štětce nebo párátka.
- Ujistěte se, že lepidlo nanášíte rovnoměrně.
- Kousky, které patří k sobě, opatrně přitlačte k sobě. Lepidlo, které je navíc, utřete.
- Buďte důslední a trpěliví.
- Spojené kousky nechte zaschnout.
- Použijte brusný papír k dočištění.
- Aplikujte zlatý prášek.
- Nechte zaschnout.
Zlaté umění ve vašem domově
Prvky kintsugi se v posledních letech stále více objevuje nejen v interiérovém designu, ale také v módním průmyslu a umění. A vy si toto japonské umění můžete přenést do vašeho domova nejen v podobě opraveného kusu vaší oblíbené rozbité misky nebo talířku. V kurzu jsou teď například tapety nebo textilie se vzorem praskliny. Najdete ale i menší nábytek nebo doplňky, jako jsou vázy nebo pryskyřicové podtácky, které do svého designu integrují zlaté spáry jako součást celkového vzhledu. Můžete se porozhlédnout i po začínajícím umělci, který se zabývá abstraktním uměním. Na stěně se vám tak může krásně vyjímat obraz, ve kterém se objevují zlaté prasklinky. Možná je ale také na čase vytáhnout tu starou krabici hrnečků po babičce a nějaký naštípnutý vlastnoručně opravit. Nejen, že jste tak hned zase o kousek blíž udržitelnému životu, ale do každodenního života si tak vnesete živou vzpomínku na svoje prarodiče. Třeba se tak i naši potomci naučí vážit minulosti, ať už nás poznamenala jakkoli.
Praskliny, které neznamenají konec
Vezměme si z japonského umění nejen tu estetickou krásu, kterou nám přináší. Inspirujme se jejím klidem a prostřednictvím opraveného talířku, vázy nebo hrnečku si každý den připomínejme, že praskliny nejsou konec, ale příležitost. Vyplňte váš domov předměty, které tiše vyprávějí svou vlastní historii. A koneckonců i tu vaši. Jedna zlatá prasklinka tak může krásně spojovat minulost, přítomnost i budoucnost.
- Zdroj článku:
Vogue, Perdonahome