Proč? Protože Juicy Salif nemá mačkat citrony, ale otevírat debaty, jak prohlásil sám jeho autor. Philippe Starck patří mezi designérské celebrity. Kromě produktového designu se věnuje také architektuře a interiérům. A přestože ani zdaleka nejde o one-hit wonder – Starck patří mezi nejproduktivnější designéry současnosti – je velká šance, že z celé jeho tvorby nejčastěji narazíte na tento slavný lis na citrusy.
Oliheň, nebo odšťavňovač?
Vše začalo v restauraci na italském pobřeží Amalfi, kde si Starck objednal kalamáry, které mu ale přinesli bez citronu. A tak zatímco designér čekal, až mu jej z kuchyně přinesou, při pohledu na servírované olihně se zrodil nápad na odšťavňovač. Co na tom, že měl společnosti Alessi dodat návrh na zcela jiný produkt, na podnos. Alberto Alessi vzpomíná, jak tehdy obdržel poštou špinavý ubrousek, kde mezi fleky od rajčatové omáčky byly skici olihně, která se postupně měnila v budoucí Juicy Salif. Štěstí, že kromě smyslu pro obchod a design měl ředitel Alessi také smysl pro humor. Značka má v nabídce plejádu úspěšných produktů, ale na Starckově odšťavňovači baví Alberta Alessiho právě to, že je to prostě jeden velký vtip.
Čím tak pobuřuje?
Proč je Juicy Salif nejkontroverznější odšťavňovač ze všech? V první řadě šlo o radikální proměnu, jak může takový produkt vypadat – elegantně, futuristicky, dramaticky. A zadruhé, že to všechno bylo na úkor jeho funkce. Juicy Salif zkrátka není úplně praktický pomocník do kuchyně, a to z několika důvodů. Na tenkých hliníkových nohách je dost vratký. Dobře vymačká jen citrony, ale třeba na pomeranče už je moc malý. Šťáva stéká rovnou dolů do skleničky i s dužinou a peckami a materiál zanechává trochu pachuť. Do myčky ho dát nesmíte a při mytí v ruce je nutné dávat pozor na ostré hrany. Funkce šla před formou dost stranou. Není to tajemstvím, a přesto je řeč o ikonickém bestselleru. Proč pro Juicy Salif pravidla neplatí? Na desáté výročí produktu bylo dokonce vyrobeno 10 tisíc pozlacených kusů, které se nesmí používat, protože by se v kontaktu s citrusy poškodily…
Nepoužívat, vystavit!
U designu se očekává, že jde forma s funkcí ruku v ruce. Starckův Juicy Salif je ale více sběratelským kouskem než užitečným pomocníkem v kuchyni. Více sochou než spotřebičem. Není divu, že na něj narazíte ve stálých sbírkách v Metropolitním muzeu, MOMA v New Yorku nebo v londýnském muzeu Victoria & Albert. Nebo ve vlastní stylové kuchyni.
Zdroj: Design of the 20th Century (Taschen), ft.com, dezeen.com