Největší designový svátek po 5 nabitých dnech završilo předávání cen pro nejlepší projekty a tvůrce 21. ročníku festivalu Designblok. Ocenění získali autoři a firmy celkem ve 12 kategoriích – kdo a čím si získal porotu, v níž hlasovala také šéfredaktorka ELLE Valentina Nízká a managing editorka ELLE Decoration Eva Slunečková?
Projděte si je s námi a hned budete mít o budoucnosti designu jasněji!
NEJLEPŠÍ KOLEKCE NÁBYTKU
Javorina / Vrtiška & Žák, židle Lopa a Tuba; Lucie Koldová, kolekce stolů XX
Slovenská značka Javorina si odnesla výhru v kategorii Nejlepší kolekce nábytku hned za 4 nové kousky – za židli Lopa a Tuba od studia Vrtiška & Žák a za kolekci dvou stolů XX od Lucie Koldové. Porotu zaujala nadčasovými jednoduchými tvary, kvalitou provedení i skvělou instalací od studia Vrtiška & Žák – jedna z nejfotogeničtějších instalací na Designbloku vůbec! Za každý z produktů navíc firma poctivě sází stromy na východě Slovenska a dřevo ošetřuje pouze ekologickými, přírodními vosky. Tak vypadá zodpovědná designová firma 21. století.
NEJLEPŠÍ KOLEKCE BYTOVÝCH DOPLŇKŮ
Tititi / dřevěné objekty
Tereza Talichová vzbudila svým novým projektem dřevěných sošek Tititi nadšení i v těch nejzatvrzelejších porotcích a návštěvnících Designbloku. S nadsázkou je ručně vyrábí a zdobí, hraje si a popouští uzdu fantazii na vyprototypovaných kusech tak, že každý z nich je na konci Tereziného tvůrčího procesu nezaměnitelným originálem. Tititi jsou hračky, které v rodinách přetrvají po generace a když děti odrostou, hravě doplní i svět dospělých. Navazují na odkaz tradičních tvůrců jako Johann Schowanek, Minka Podhajská nebo Bohumír Čermák.
NEJLEPŠÍ KOLEKCE SVÍTIDEL
Dechem / svítidla Stratos a Kono
"Jsem rád, že jsme ocenění dostali právě letos, protože jsme konečně navrhli svítidlo, které skutečně svítí!" vtipkoval při předávání cen na pódiu jeden z designérů ze studia Dechem Jakub Janďourek. Nejen, že novinka od studia Dechem skvěle osvítí každý temný kout, vypadá přitom i nadmíru elegantně. Provedení s mléčným, kouřovým i průhledným sklem se dá barevně kombinovat a celou kolekci malé a větší stojací lampy a závěsného lustru navzájem propojuje totožné tvarosloví.
NEJLEPŠÍ KOLEKCE ŠPERKŮ
Želé / kolekce Autenticita
Veronika Železníková pracovala jako produktová designérka ve firmě, chyběl jí ale vlastní projekt a tak se jednoho dne rozhodla dát výpověď a na Designbloku představit kolekci šperků přesně podle vlastního gusta. K riskantnímu plánu přemluvila i svého přítele a společně navrhli podobu celého stánku její nové značky šperků Želé s vtipným dřevěným multifunkčním nábytkem – na sobě poskládané šuplíky se daly posouvat různými směry a odhalovaly tak stále nové kousky z čerstvé kolekce Prestige 2019, které Veronika vyrábí s velkou vášní a zápalem pro věc z ručně opracovaných krystalů bismutu, pozlaceného stříbra a drahokamů.
NEJLEPŠÍ NOVINKA DESIGNÉRA
Jiří Krejčiřík / kolekce nábytku Eclecticism
O Jiřím Krejčiříkovi bylo na letošním Designbloku hodně slyšet i díky tomu, že zde vystavoval hned dvě kolekce – kávové stolky z kolekce Eclecticism v Arthousu a kolekci skleněných artefaktů z recyklovaných skleněných předmětů z bazarů a antikvariátů v Openstudiu. Jeho nové kousky si porota zamilovala okamžitě – mezi ostatními vynikaly dotaženými detaily i neobvyklou estetikou, v níž se dal číst blízký vztah k historickým odkazům i jejich zásadní posun. Stolek Kalokagathos se inspiroval antickým Řeckem a celý je včetně detailů ručně vyroben z třešňového dřeva lokálním řemeslníkem podle designérovo pokynů.
NEJLEPŠÍ NOVINKA VÝROBCE
M&T Manufacture / kliky Magnetic
Velkou inovaci si na Designblok celý rok schovávali Roman a Ivo Ullichovi z rodinné firmy M&T kliky. Jejich revoluční klika totiž funguje jen na principu magnetického přitahování dveří a zárubně, čímž dovoluje radikálně minimalizovat její provedení – běžné interiérové dveře si tak vystačí s pouhým madlem, na WC a do koupelny je možné přidat otočný zámeček nebo magnet zesílit a tak zabránit průchodu domácího zvířete nebo malého dítěte a v nabídce je i klasičtější varianta s klíčovou dírkou. Design, který řeší problém a navíc aspiruje i na evropský trh, jen tak dál!
NEJLEPŠÍ INSTALACE VÝROBCE NEBO PRODEJCE
Ton
V jednoduchosti je krása, tím se letos řídila instalace značky TON v pojetí od designérského studia Jan Plecháč & Henry Wielgus. Designéři pro značku pracují již poněkolikáté, každý rok ale přijdou s překvapivým konceptem, který strhne davy a je jednoznačně nejfotografovanější instalací na festivalu. Interaktivní sametový povrch lákal děti i dospělé k zapisování vzkazů a poznámek, židle zase k focení a nápisu lehce porozuměla většina návštěvníků. Minimalistické a úderné!
NEJLEPŠÍ INSTALACE DESIGNÉRA A DESIGNÉRSKÉHO STUDIA
Herrmann & Coufal
Netradiční a nekomerční cestou se vydali designéři ze studia Herrmann & Coufal, kteří se rozhodli vzdát hold historii designu a svépomocí sestavili hned několik modelů nábytku od ikonických moderních autorů, aby upozornili na problematiku Do It Yourself (DIY = Udělej si sám) kultury. Spolu s nimi jste si tak každý den mohli v 60 minutách sestrojit vlastní věšák podle autorského návrhu Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala z dřevěných tyčí a kousků umělé hmoty do ověřené struktury. Design totiž není luxus, ale efektivní řešení problému! V této instalaci to bylo nad slunce jasné.
NEJLEPŠÍ ŠKOLNÍ PREZENTACE
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze / projekt Studiolo Robotico R.U.R
Instalace Vysoké školy uměleckoprůmyslové zaznamenala úspěch na veletrzích od Milána po Londýn a ani v Praze tomu nebylo jinak. Nápaditý způsob, jak předvést to aktuálně nejlepší z přední české umělecké školy se setkal s nadšením u návštěvníků a vyžadoval jejich interakci – stačilo stisknout pár tlačítek a automat na suvenýry vám vydal tužku nebo tetovačku s motivem UMPRUM, "robotická instalace" vyrobila váš portrét a hlasatel povzbudil zábavnými hesly. Po zážitku ze Studiolo Robotico R.U.R. by do Prahy chtěl jít studovat každý!
MIMOŘÁDNÝ POČIN MIMO KATEGORIE
Hideandseek / mobilní jednotky
"Vstoupit do krajiny, prožít ticho a těsný kontakt s přírodou. To vše zodpovědně, beze stop."
Tři a půl roku trvalo než společný projekt projekt šesti odborníků s různorodým profesním zaměřením získal reálné obrysy. Za projektem obytného mobilního přívěsu Aranka stojí Eduard Česnek, Iva Javorská, Martin Kožnar, Vladimír Pešek, Ondřej Sedloň a Pavel Svoboda, kteří jej tvoří pod jménem hideandseek. Uprostřed dočasného lesa před Veletržním palácem bylo možné potkat lišku, vyzkoušet měkkost přírodního lnu na povlečení postelí až pro 4 osoby, zakusit komfort moravského ořechu, z něhož je vyroben interiér mobilního domku nebo tělo rovnou prohřát v sauně, která je součástí Aranky a využívá stejná kamna jako na zátop. Úsporné nakládání s energiemi je pro hideandseek klíčové – zachycování dešťovky nebo hospodaření se solárními energiemi v ní lze pozorovat na panelu v kuchyni.
NEJLEPŠÍ VYSTAVENÁ MÓDNÍ KOLEKCE
Tereza Rosalie Kladošová / nové modely kolekce Merino Recycle 19 a Coloring of Species SS/20
Plynulým navázáním a rozvinutím tématu práce s recyklovanou vlnou ze své poslední kolekce Merino Recycle 19 i vydařeným stánkem, na kterém spolupracovala s Annou Matouškovou, uhranula porotu Tereza Rosalie Kladošová. Její série Coloring of Species SS/20 vyzývá k větší ohleduplnosti k planetě, hraje si s pojetím femininity a zvířecími motivy na oblečení.
HLAVNÍ CENA PRO ABSOLUTNÍHO VÍTĚZE
Lucie Koldová
Za letošní pojetí hlavní haly Designbloku Designérie jako centra budoucnosti s vlastním skákacím labyrintem pro děti, robotem i vesmírnou raketou, nové produkty pro české firmy mmcité, Master & Master, Javorina a pojetí stánku Master & Master si hlavní cenu vysloužila talentovaná designérka Lucie Koldová.
Gratulujeme a obdivujeme nevyčerpatelnou energii a nápaditost Lucčiných návrhů!