Michelle Obama
Její pra-pradědeček z otcovy strany i pra-prababička ze strany maminky by na ni byli pyšní. Pravděpodobně by se vůbec zdráhali uvěřit, že jejich potomek to dotáhl do Bílého domu, a to ještě v roli první dámy Spojených států amerických. Oni sami byli totiž ještě otroky. Michelle Obama se stala vůbec první manželkou amerického prezidenta tmavé pleti. To ale nebyl jediný důvod, proč se zapsala do historie USA. Jak před zvolením svého muže Baracka Obamy, tak i po jeho získání prezidentského úřadu, aktivně působila v organizacích a úřadech, které různými způsoby pomáhaly mladým nebo nějak znevýhodněným lidem v jejich rozvoji. Zářila ale i na poli módním, ve kterém projevovala velký cit pro výběr a kombinaci svých outiftů. V roce 2020 navíc získala cenu Grammy za nejlepší album mluveného slova.
Oprah Winfrey
Nejznámější televizní moderátorka v USA a majitelka jmění odhadovaným časopisem Forbes na 2,8 miliardy dolarů, kdysi chodila oblékaná do šatů z přešitých bramborových pytlů. Její dětství a dospívání zahrnující chudobu, neustálé stěhování z místa na místo, ponižování, sexuální zneužívání, nefunkční rodinu, smrt sourozenců i vlastní potrat by většinu lidí srazilo do kolen. Oprah Winfrey tyto pekelné zážitky přetavily do mimořádně silné osobnosti. Z dívky z chudinské čtvrti vypracovala na první afroamerickou televizní moderátorku s vlastní celostátní talk show a získala také místo v první stovce seznamu nejmocnějších lidí světa časopisu People.
Hale Berry
Herečka Halle Berry začínala jako modelka a královna krásy. V roce 1986 se v soutěži Miss USA umístila na druhém místě. A na soutěži Miss World skončila šestá. Role, kterou se dostala do podvědomí diváků byla narkomanka Vivian ve filmu Tropická horečka. Její průlomová role byla v roce 1991 ve filmu Tropická horečka. Následovali Flintstoneovi, Skandál!, X-Men, bondovka Dnes neumírej nebo jeden z Haleiných nejznámějších filmů Gothika. V roce 2001 ztvárnila postavu manželky popraveného vraha ve snímku Ples příšer. Za roli byla nominována na Oscara a následně se stala první Afroameričankou, která cenu za nejlepší herečku získala.
Condoleeza Rice
Ani americká politička Rice nepochází z lepších poměrů. Vyrůstala na jihu USA v rodině chudého pastora v období, vyrůstala totiž na jihu USA v rodině nemajetného presbyteriánského pastora v době doznívající rasové segregace. Nedala se odradit a nastoupila ke studiu politických věd na univerzitě v Denveru, kde ji učil otec Madeleine Albrightové, Čech Josef Korbel. Díky němu získala hlubší znalosti mezinárodních vztahů a politiky SSSR. Díky tomu později získala místo poradkyně pro sovětské záležitosti v týmu George Bushe staršího. Během výkonu prezidentské funkce jeho syna, George W. Bushe byla v lednu 2005 uvedena do funkce ministryně zahraničí. Stala se tak první černoškou a po Madeleine Albrightové druhou ženou v této důležité pozici.
Naomi Campbell
Ani britská topmodelka a herečka Naomi Campbell se nenarodila do zlaté kolébky. Otce nepoznala a matka ji ve třech letech nechala na vychování babičce. Protloukala se, jak to šlo, až si jí jednou všimla scoutka modelingové agentury. Do roka se objevila na obálce časopisu ELLE a během několika dalších let se stala první tmavou členkou „Big Six“, tedy šestice nejžádanějších světových supermodelek. Jako nejznámější modelka tmavé pletive své době vystupovala po celou svou kariéru proti rasismu v módním průmyslu a podporovaly ji v tom také její kolegyně z branže. Například Christy Turlington a Linda Evangelista značku Dolce & Gabbana postavily před ultimátum: „Pokud nechcete Naomi, nedostanete ani nás.“
Zdroj: Wikipedia Commons, iDnes.cz, Akademie věd ČR