Justify My Love (1990)
Videoklip k písni Justify My Love, který režíroval Jean-Baptiste Mondino, patří k nejkontroverznějším v Madonnině kariéře. Natočený v černobílém formátu v pařížském Hôtel Royal Monceau, klip zkoumá témata erotiky a voyeurismu. Díky provokativním záběrům, sugestivním scénám s Madonnou a koketování s BDSM byl video považován za příliš explicitní pro MTV, která jeho vysílání zakázala. Kontroverze však klipu přidaly na popularitě, a tak se Madonna rozhodla video vydat ho jako první video singl vůbec, což se setkalo s obrovským komerčním úspěchem. Píseň, kterou napsal Lenny Kravitz a byla inspirována básní Ingrid Chavez, posunula hranice sexuálního vyjádření v mainstreamových médiích a odstartovala hypersexuální vlnu, která dominovala její kariéře na počátku 90. let. Dodnes jsou píseň a videoklip Justify My Love považovány za ukázkový příklad zpěvaččiny odvahy a schopnosti provokovat.
Material Girl (1984)
Videoklip Material Girl patří mezi nejikoničtější momenty Madonniny kariéry. Tento druhý singl z alba Like a Virgin upevnil její postavení jako královny popu a jedné z největších hvězd 80. let. Videoklip, režírovaný Mary Lambert, odkazuje na slavné vystoupení Marilyn Monroe s písní Diamonds Are a Girl's Best Friend z filmu Páni mají radši blondýnky a vykresluje Madonnu jako nezávislou hvězdu, kterou nezaujmou okázalé pokusy nápadníků, ale spíše upřímnost. Navzdory tomu, že Madonna s písní v pozdějších letech trochu zápasila, protože ji fanoušci i média vnímali příliš doslovně, Material Girl se stala obrovským hitem a pomohla podnítit "Madonna-mánii" poloviny 80. let. Během natáčení klipu se navíc zpěvačka setkala se svým budoucím manželem, hercem Seanem Pennem. Jejich svatba, která se konala 16. srpna 1985 na Madonniny narozeniny, se stala jednou z největších událostí roku.
Vogue (1990)
Madonna v černobílém klipu, který režíroval David Fincher, vystupuje v ikonických černých šatech a s choreografií, kterou vytvořil Vincent Paterson. Natočený v elegantním černobílém formátu, klip čerpá inspiraci z tanečního stylu vogueing, který vznikl v queer klubech v New Yorku. Inspiraci pro tento track a jeho výjimečné video našla Madonna ve vogue šílenství, které se šířilo gay kluby. Původně byla píseň zamýšlena jako B-strana singlu Keep It Together, ale hudební producenti správně usoudili, že je příliš dobrá na to, aby zůstala ve stínu. Nakonec se z ní stal hlavní singl k Madonninému albu I’m Breathless. Videoklip Vogue je oslavován za svou podporu sebevyjádření, inkluzivity a za sofistikovaný vizuální styl, který propojuje glamour starého Hollywoodu s moderní popkulturou.
Express Yourself (1989)
V druhém singlu z alba Like a Prayer z roku 1989 Madonna vyzvala ženy, aby se nebály vyjádřit své touhy a požadavky ve vztazích. Ačkoli to dnes může znít jako klišé, v pozdních 80. letech, kdy teprve začínala třetí vlna feminismu, to bylo revoluční. Videoklip, který opět režíroval David Fincher, představil řadu různých Madonniných podob a v mnoha ohledech zmátl fanoušky i kritiky ohledně skutečného záměru písně. Ti se ptali, zda Madonna vyzývá ženy k tomu, aby byly silnější a nezávislejší, a pokud ano, proč se ve videu připoutává k posteli a čeká na svého milence. Madonna reagovala s tím, že píseň není o nezávislosti, ale spíše o vyjádření sebe sama v milostném vztahu – nechat své pocity volně proudit a nenechat si sebou špatně zacházet od milovaného člověka.
Klip se odehrává ve futuristickém, industriálním prostředí, které je inspirováno německým expresionistickým filmem Metropolis. S rozpočtem dvou milionů dolarů, což tehdy bylo rekordní, se videoklip stal nejdražším svého času. Fincherova režie a Madonnino poselství vyústily ve video, které se stalo okamžitým hitem na MTV a získalo tři ceny na MTV Video Music Awards v roce 1989.
Hung up (2005)
Videoklip k písni Hung Up znamenal pro Madonnu triumfální návrat na vrchol hudebních žebříčků po méně úspěšném období s albem American Life. Hung Up se stalo hlavním singlem z alba Confessions on a Dance Floor, kde se Madonna vrátila ke svým disco kořenům. Tato píseň je výjimečná z několika důvodů: jedná se o jednu z mála písní, kde ABBA povolila samplování své hudby, což svědčí o respektu a obdivu, který Madonna ve světě hudby má. Píseň se také stala největším globálním hitem její kariéry, což jí vyneslo zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Prodala se více než devět milionů kopií po celém světě a potvrdila, že Madonna i po více než dvaceti letech na scéně dokáže dominovat hitparádám. A že titul královny popu stále patří jí a nikomu jinému.
Zdroj: Pop Matters, Dig!