Joyeux anniversaire Édith Piaf!

 

Édith Piaf, vlastním jménem Édith Giovanna Gassion, se narodila 19. prosince 1915 v Paříži. Její rodiče se jí krátce po narození vzdali. Malé Édith se ujala její babička, která ji vychovala v nevěstinci, kde se o ní staraly a pomáhaly ji vychovávat prostitutky. Ve třech letech Édith onemocněla a v souvislosti s tím přišla na 4 roky o zrak. Návrat zraku přisuzovala pouti k uctění Terezie z Lisieux, na níž se s prostitutkami vydaly, když bylo Édith 7 let. 

Pěvecký talent nejspíš zdědila po své matce, která byla kavárenská zpěvačka. Otec Édith byl pouliční akrobat, ve svých 14 letech se k němu přidala a začala zpívat na veřejnosti. O tři roky později porodila své jediné dítě, které po dvou letech bohužel zemřelo. Édith se po celou dobu pohybovala mezi pochybnými existencemi a pařížskou spodinou.

Mohlo by se vám líbit

Lamač srdcí Frank Sinatra okouzlil Marilyn, Grace Kelly i Miu Farrow

Sinatra byl jedním z největších zpěváků, který se kdy narodil a s jeho slávou přišlo také mnoho komplikovaných vztahů. Frank zkrátka miloval ženy a ony milovaly jeho. A aby také ne! Vždyť byl okouzlující, talentovaný, Oscarem ověnčený a neuvěřitelně šarmantní. Každá mince má ovšem dvě strany. Možná to bylo jeho excesivní holdování alkoholu, deprese či nespavost, jenž ho odsoudili k přelétavosti a snad byl zkrátka pouhým sukničkářem...
elle.cz

Nelehké dětství a náročný osud Édith promítala do svých písní, které jsou díky tomu plné upřímných emocí a hloubky. V roce 1935, v jejích 20 let, ji objevil majitel kabaretu Louis Leplée. Právě Leplée ji umožnil vystoupit na pořádném jevišti před publikem a byl to právě on, který má na svědomí její pseudonym. Édith měřila pouhých 142 cm a byla velmi drobné tělesné stavby, proto ji přezdíval “la môme piaf” - malé vrabčátko. Toto umělecké jméno už zpěvačce zůstalo. Když se řekne Édith Piaf, každému se v hlavě rozezní buď ikonické “La vie en rose” nebo nesmrtelné “Je ne regrette rien”.

 

Édith Piaf

 

Krátce po jejím debutu už vystupovala ve velkých pařížských klubech. Začala svoji celoživotní spolupráci s francouzskou hudební skladatelkou Marguerite Monnot a ještě téhož roku nahrála své první dva songy. O rok později byl zastřelen Louis Leplée a Édith Piaf byla dokonce v jednu chvíli obviněna z jeho vraždy, což otřáslo s její kariérní image. Svojí pílí se opět dostala na vrchol a po roce 1940 patřila mezi nejpopulárnější zpěváky Francie. 

Po druhé světové válce odešla do USA, kde její hudební umění zprvu Američany příliš neoslovilo, zlomový bod přišel až s pozitivní recenzí od renomovaného newyorského kritika a její sláva tak překonala i oceán a v 50. letech dvakrát vystoupila ve slavné Carnegie Hall. Édith Piaf zemřela 10. října 1963 na rakovinu jater. Je pohřbena v Paříži a její hrob je jeden z nejnavštěvovanějších. Po hvězdné zpěvačce je dokonce pojmenovaná planetka: 3772 Piaf.

Poslechněte si skladbu “La vie en rose” v originální nahrávce při výročí narozenin nesmrtelné šansoniérky. Píseň vznikla v roce 1945 a v roce 1998 získala cenu Grammy Hall of Fame Award.

 

Mohlo by se vám líbit

Marion Cotillard je největší rebelkou festivalu v Cannes

Jméno francouzské herečky Marion Cotillard se letos stalo jedním z nejskloňovanějších jmen festivalu. A stačilo tak málo! Boty a odrosty!
elle.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24