Historie Red carpet: Kde se vzala slavná „karmínová stezka“?

První zmínka o červeném koberci pochází už z roku 458 př. n. l. Objevuje se ve hře Oresteia řeckého dramatika Aischyla. Když se po slavném vítězství v Trójské válce vrátil mykénský král Agamemnón domů, jeho manželka Klytaimnéstra nechala rozvinout červený koberec, po kterém měl hrdina kráčet. Je však také možné, že se koberec zbarvil doruda až posléze, a to Agamemnónovou krví poté, co ho nechal zavraždit milenec jeho manželky. 

Pocit výjimečnosti

Roku 1902 pak začala červený koberec používat společnost New York City Railroad pro cestující první třídy expresního vlaku z New Yorku do Chicaga, aby jim dopřála pocit výjimečnosti. Jako symbol luxusu a postavení hvězd, nejen filmového plátna, byl červený koberec použit poprvé roku 1922 při premiéře extrémně nákladného filmu Robin Hood. Před Egyptským divadlem v Hollywoodu ho nechal rozvinout bavič Sid Grauman. Přítomné celebrity koberci následně zajistily pevné místo u všech významných filmových premiér.

 

Elizabeth Taylor

 

A zase ta Prada...

Na Oscarech byl červený koberec poprvé použit v roce 1961, kdy na něm zazářila Elizabeth Taylor v ikonických žlutobílých šatech s květinovým potiskem od Diora zvýrazněnými rudou růžicí v pase. Používání červeného koberce se ale úspěšně rozšířilo do světa až o pět let později, když oscarový ceremoniál poprvé přenášela barevná televize. Stal se přehlídkovým molem děl světových návrhářů a filmové i hudební hvězdy se dodnes předhánějí, kdo na několik tun vážícím červeném koberci nejvíce zazáří. 

Některé róby vynesené na červeném koberci se staly doslova ikonami. Například v roce 1969 si Barbra Streisand přišla pro Oscara v kalhotovém kostýmu s plastovými flitry od Arnolda Scaasiho, jehož průhlednost se naplno projevila až v osvětleném sále plném diváků. O jinou senzaci se v roce 1995 postarala tehdy ještě nepříliš známá herečka Uma Thurman, která na vyhlášení Oscarů přišla v levandulových šatech Prada. Dnes je značka vnímána jako jedna z nejsilnějších ve světě módy, ale tehdy tomu tak ještě rozhodně nebylo. Podle CNN: „Tyto šaty změnily vnímání celé značky.“ Na výsluní vynesly nejen Pradu, ale i Umu Thurman.

 

Zendaya

 

Nikoli překvapit, šokovat

Některé outfity však spíše šokovaly, než aby sklidily příznivé ohlasy. V roce 1986 se na předávání Oscarů dostavila spoře oděná Cher s velkou čelenkou z per ve vlasech. Její černými flitry pošitý kostým sestávající z braletky a nízké sukně odhaloval zpěvaččino břicho. Ovšem zdaleka nejkontroverznějším oděvem červeného koberce se staly v roce 2010 šaty z masa, které na předávání cen MTV Video Music Awards vynesla Lady Gaga. Svůj počin vysvětlila slovy: „Pokud se brzy nepostavíme za svá práva, budeme mít tolik práv jako maso na našich kostech. A já nejsem kus masa.“ 

Po nucené covidové odmlce se na letošním předávání Oscarů podařilo zazářit hned několika hvězdám. Herečka Zendaya, která se objevila v kultovním snímku Duna, oslnila krátkým bílým topem na knoflíky, který doplnila flitry pošitou sukní s vlečkou značky Valentino. Její vzhled odkazoval na ikonický model Sharon Stone z roku 1998, kdy na předávání Oskarů dorazila v sukni Vera Wang a bílé košili Gap. Zendayin herecký kolega Timothéé Chalamet si pak vysloužil obdiv svým outfitem Louis Vuitton, pod který „si zapomněl“ vzít košili. 

 

Autor: Alexandra Fiedlerová

Zdroj: Wikipedia Commons, bbc.com, cnn.com

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24