The Scully Effect: jak agentka z X-Files změnila život generacím žen

Efekt Scullyové

Věda, technologie, matematika, medicína, anglicky zkráceně STEM (science, technology, engineering, medicine). Všechny tyto obory se po roce 1993 nečekaně rozrostly o velký počet žen. Důvodem se začala zabývat americká organizace Geena Davis Institute on Gender in Media, která zkoumá zastoupení pohlaví v médiích. Její výzkum ukázal, že přímý vliv na nárůst žen v převážně mužské oblasti vědy měla postava lékařky a agentky FBI Dany Scully tehdy uvedeného seriálového hitu Akta X. Podle ní se tomuto efektu začalo říkat „The Scully Effect“.

Vzor pro divačky

Lékařka Dana Scully spojila své síly se snílkem Foxem Mulderem, aby se spolu pokusili přijít na kloub případům ovlivněným paranormálními jevy, na které jiní agenti nestačili a odsunuli je nevyřešené do složky s názvem Akta X. Postava Scully byla výjimečně chytrá, skeptická a představovala racionální protipól svého nevyzpytatelného mužského kolegy. Generace dívek ji týden co týden sledovaly v mimořádně populárním seriálu a našly díky ní odvahu a chuť prosadit se stejně jako ona. Podle výsledků výzkumu ji až dvě třetiny žen pracujících ve STEM uvádějí za svůj vzor.

Mohlo by se vám líbit

Fenomén pick-me girl: Proč škodí a měli bychom si na něj dávat pozor?

Pravděpodobně jste už o termínu pick-me girl slyšeli. Kdo se za tímto termínem skrývá a proč bychom se takového chování měli vyvarovat?
elle.cz

Scully prošlápla cestičku

Postava agentky Scully se stala vzorem ženy, která si dokáže vybudovat kariéru v odvětví, kde jsou ženy nedostatečně zastoupeny, vyvrací tradiční genderové role a místo svých fyzických předností využívá své kognitivní a profesní schopnosti. Dnes už nám to nepřijde nijak zvláštní. Téměř v každém seriálu se objevuje ženská hrdinka, která je inteligentní, sebejistá a v analytických schopnostech zastiňuje své mužské kolegy. Namátkou doktorka Temperance Brennan zvaná „Kůstka“ ze seriálu Sběratelé kostí, forenzní specialistka Abigail Sciuto z Námořní vyšetřovací služby, neurobioložka Amy Farrah Fowler z Teorie velkého třesku a další. Cestu těmto seriálovým vědkyním umetla ale právě agentka Scully.

Mohlo by se vám líbit

Quiet quitting vs. quiet firing aneb Když kariéra nikam nevede

O lepší pracovní pozici a odpovídající platové ohodnocení usiluje většina zaměstnanců a v ideálním případě i zaměstnavatelů. Jak ale rozpoznat, že se nic z toho konat nebude? Nechvalně známé pojmy quiet quitting a quiet firing jsou ke slyšení stále častěji. Jakým způsobem se projevují a jaké mají dopady?
elle.cz

Životní role

Danu Scully si zahrála herečka Gillian Anderson, které tato role také změnila život. I když se nejednalo o její jedinou roli, rozhodně se stala tou životní. Nesmírně potěšena byla tím, co se jí díky seriálu Akta X podařilo dokázat: „Často jsme dostávali dopisy od dívek, které se vydaly do světa medicíny, vědy, světa FBI nebo podobných oborů. Bylo to ale pro mě překvapení, když mi to řekli. A já řekla: ,Ano! Jsem šťastná, že je k tomu inspirovala právě postava agentky Scully.“

Mohlo by se vám líbit

Pracovní manželka – jste to i vy?

Office wife, office husband. V českém překladu kancelářská manželka nebo manžel. Termín, který není nový, ale dokázali bychom jím popsat vztah na nejednom pracovišti. O co se jedná – a je takový vztah zdravý?
elle.cz

Zdroj: fanlore.org, Wikipedia, CSFD.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24