Není divu, že se nám v letadle tak dobře sledují filmy. Poklidná krajina mraků v různorodých tvarech spouští představivost a kouzlo příběhů tam má ještě mnohem větší sílu. I sny najednou nevypadají tak nedosažitelně – možná bych se přece jen mohla odstěhovat do Afriky a jako Karen Blixen zkoumat lvy. Nebo si rovnou koupit další letenku a projet se na longboardu Islandem jako Walter Mitty. A co takhle dokázat něco velkolepého, třeba přejít Pacifickou hřebenovku jako Cheryl Strayed? Zní to jako obyčejné vzdušné zámky jednoho snílka, ale věděli jste, že psychologové prokázali, že nám sledování filmů (a čtení fikce) může pomoci stát se lepšími lidmi?
Takzvaná „kinematoterapie“ používá filmy jako součást psychoterapie ke zvýšení emoční inteligence. Podle psychologů, konkrétně třeba doktora Ryana Niemiece, nám totiž mohou pomoci rozvíjet to, co je v nás samotných nejlepší: tedy naše „charakterové silné stránky“, jako je kreativita, zvídavost, laskavost, naděje, obezřetnost, statečnost, vytrvalost i odpuštění.
Jeden příklad za všechny: Studie z roku 2014 ukázala, že studenti základních a středních škol v Itálii a Spojeném království se po přečtení Harryho Pottera stali empatičtějšími vůči imigrantům, uprchlíkům, gayům a lesbám. Ve světě Harryho Pottera jsou mudlové, neboli lidé bez magických schopností, často diskriminováni a čtenáři a diváci v nich odhalili předsudky, které mají paralely v naší společnosti.
Vzpomínám si na promítání filmu Hon s Madsem Mikkelsenem, který jsem viděla kdysi dávno ve Varech. Už v půlce jsem byla tak rozčilená nespravedlností, se kterou se hrdina potýká, že jsem měla sto chutí se zvednout a odejít. Bohužel jsem seděla uprostřed řady. Nebo spíš bohudík, protože i když jsem ještě hodinu po odchodu z kina měla založené ruce na hrudi a zakaboněný výraz, dodnes je pro mě tento snímek důkazem, jak silné emoce mohu skrze příběhy procítit, a vím minimálně o jednom případu, kdy mě inspiroval se za někoho neprávem otloukaného postavit.
Na jaké filmy tedy podle doktora Niemiece v rámci seberozvoje koukat? Chcete-li podpořit kreativitu, nejlépe v hodnocení vyšly mimo jiné snímky Čistá duše (v hlavní roli s Russellem Crowem, kterého letos potkáte i ve Varech!), Walk the Line nebo nebo Faunův labyrint. Kritické myšlení volá po Fargu nebo Matrixu, vytrvalost a poctivost se ve vás údajně probudí po zhlédnutí Forresta Gumpa, Kill Bill nebo Pianisty, týmový spirit podpoří třeba Little Miss Sunshine. Tenhle „mindhacking“ movie list by si však zasloužil aktualizaci, v seznamu jsou bohužel jen filmy do roku 2007. Přihodila bych třeba Le Mans 66 (odhodlání), Interstellar (naděje v lepší zítřky), Manželskou historii (empatie), cokoli od Wese Andersona (feel-good momenty), Jima Jarmusche (kreativita) nebo srdcervoucích Osm hor! Navrhuju všem HR oddělením, aby začaly nabízet vedle sick-day také movie-day, v rámci kterého budeme všichni celý den makat na seberozvoji hezky doma na gauči nebo rovnou v kině. Zatím alespoň ve Varech!
Svůj výtisk čerstvé, červencové ELLE si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.