Hinduismus věří v „Shakti“, posvátnou ženskou sílu, a jednotlivé bohyně zosobňují konkrétní božské vlastnosti či moudrost, které může čerpat každá z nás. Tohle jsou ty nejvýznamnější z nich.
Bohyně Parvati
Bohyně oddané lásky, věrnosti, harmonického manželství a mateřství Parvati je zároveň i zosobněním pevné vůle a vytrvalosti. Je to trpělivá a tvrdohlavá jogínka, která inspiruje neúnavnou silou k dosažení cíle.
Podle legendy se lidská dívka Parvati rozhodla, že se stane ženou nejvyššího boha Shivy. Ten byl v té době pohroužen v tisícileté meditaci a půstu; aby prokázala svoji oddanost a pevnou vůli, začala také žít asketický život. Přes nesouhlas rodičů a vábení démonů vydržela meditovat v pozici na jedné noze bez jídla a pití po několik věků, a tak se sama stala božskou. K vesmírnému happy endu v podobě svatby nakonec došlo, a nejen to, Shiva a Parvati se spojili v jednu věčnou androgynní bytost představující dokonalé soužití. Jin a jang. John Lennon a Yoko Ono.
Mýtus o Parvati ale není jen romantickým příběhem, představuje především smysl ve vytrvání a naději, že každý může postupně měnit svůj osud, ať se to zpočátku zdá nemožné. Parvati hledejme za fyzickým vytrváním odhodlaných sportovkyň, které lámou rekordy, v podobě utlačovaných menšin, které trpělivě a bez násilí přečkávají nepřízeň osudu, nebo oddaných duchovních, jimž víra umožnila v tichosti přetrvat války i totalitní režimy. Parvati dělá z úsměvných přísloví „Tichá voda břehy mele“ a „Kdo si počká, ten se dočká“ ušlechtilý životní přístup.
Jak se v dnešní době, zaměřené na okamžitý výkon a rychlá řešení, spojit s vnitřní silou Parvati? Její moudrost spočívá už v samotném nahlédnutí svého cíle. Nejde totiž o dočasný zájem, ambici, aby se neřeklo, ale o věrné následování svého srdce, o naplnění osudu. Pro někoho může mít největší smysl rodinný život, kterému předcházejí těžkosti a oběti mateřství, některé z nás potřebují životní klid a vyrovnanost prosezené v bolestech na meditačním retreatu, jiné usilují o uznání neúnavným studiem a prací. Pro poznání toho opravdového cíle, kvůli kterému vytrváme, je potřeba zastavit a zamyslet se. Po čem niterně toužím, co potřebuji, abych se mohla stát doopravdy sama sebou?
Bohyně Saraswati
Saraswati, bohyně vědění, jazyka a vzdělání, bývá zobrazena v bílých šatech, s knihou a hudebním nástrojem, u řeky nebo sedící na labuti. Saraswati říká, že poznání přichází skrze vědění, a žehná těm, kteří tvoří texty, hudbu i vědecký výzkum. Labuť a bílý oděv představují čistotu osvícení, řeka je ztělesněním „plynutí“. „Saraswati“ totiž doslova znamená „ta, která plyne“, stejně jako nezastavitelně plynou myšlenky, řeč a čas, a podle mýtu, ve kterém se bohyně stala řekou, aby uhasila požár na bitevním poli světa.
Populární jsou nicméně zejména příběhy o rozvodu Saraswati s nejvyšším bohem Brahmou. Saraswati zůstala jako jedna z mála bohyň bez partnera a tráví většinu času v knihovně, podobně jako Hermiona Granger. Saraswati představuje Marie Curie, která teprve po smrti svého manžela založila špičkové laboratoře a skrze radonové injekce vyléčila přes milion vojáků během první světové války. I Jane Austen, autorka nejznámějších milostných románů Pýcha a předsudek a Rozum a cit, zrušila (stejně jako Saraswati v jiné legendě) jediné zásnuby v životě a zůstala neprovdaná.
Saraswatické pohroužení do práce nemusí samozřejmě vylučovat milostný život. Když čerstvě zamilovaná Taylor Swift vydala hned dvě desky během jediného roku, překypovala inspirací. Požehnání Saraswati je přesně takovou múzou. Je s námi, když se začteme tak, že přestaneme vnímat plynutí času, když se ocitneme „ve flow“ při psaní deníku, zprávy nebo článku, když vymyslíme geniální báseň nebo píseň při nejméně pravděpodobné činnosti během dne.
Dary Saraswati se ale dají zneužít jako skvěle formulovaná lež, propaganda nebo sugestivní umělecké dílo se zákeřným záměrem. Upadnout v nepřízeň Saraswati pak znamená ztratit nejen schopnost úspěšné komunikace, ale i porozumění. Slova a věty vytvářejí náš svět; když se do nich zamotáme, přestáváme rozeznávat důležité od nedůležitého, pravdu od lži a dobro od zla. Saraswati nás vede k tomu, abychom se skrze vzdělání, znalost jazyka a erudovaný projev přiblížili k sobě, abychom se dobírali pravdy a poznání oproštěných od balastu reality.
Bohyně Lakshmi
V lotosovém květu, obklopena květinami a bohatstvím, sedí Lakshmi, bohyně štěstí a přízně osudu. Občas vyrazíme z domu a nehledě na naši postavu, make-up či účes se cítíme prostě dobře. Nebojíme se zaflirtovat s mladým baristou v kavárně, na účtě se objeví nečekaný přeplatek za energie, dobré nápady přicházejí samy od sebe a nejednou za den slyšíme: „Ty dneska nějak záříš.“
Tak takhle přesně se projevuje přízeň Lakshmi. Uctívání Lakshmi přináší do života hojnost, bohatství, úspěch, inspiraci, plodnost a krásu, na materiální i duchovní úrovni. Je s námi v období, kdy se kolem nás vynoří inspirativní lidé, kdy si zvelebujeme bydlení, v období kariérního úspěchu, ve šťastném těhotenství a v dobrotivé meditaci. O přízeň Lakshmi tradičně usilovali králové a vůdci, její požehnání přináší ne „jen“ moc, ale moc postavenou na absolutní pravdě, reálný důvod, proč v nás ostatní věří. Lakshmi způsobuje, že milujeme život a život miluje nás. Jacqueline Kennedy a Lady Diana byly zjevením Lakshmi ve své kráse, lásce a pokoře, je jí Tereza Maxová od chvíle, kdy se proslavila a pár let nato založila svoji nadaci. Každou it girl doprovází Lakshmi. Je Venuší na obraze Zrození Venuše od Botticelliho.
Na oplátku za své dary vyžaduje Lakshmi pokoru a štědrost, protože umí brát stejně náhle jako dávat. Pokud začneme přízeň osudu považovat za samozřejmost, stáváme se povrchními, narcistními, povýšenými a brzy začneme ztrácet – na důvěryhodnosti, vztazích i kráse. Život je neustálým opakováním období hojnosti a nedostatku, a pouze když se samy stáváme Lakshmi – milujeme, dáváme, zvelebujeme a snažíme se svět dělat lepším –, je pro nás darem opravdu každý den.
Chcete pokračovat ve čtení a seznámit se s dalšími vnitřními bohyněmi? Článek v plném znění najdete v květnovém vydání ELLE. Nenechte si jej uniknout, nebo si rovnou dopřejte předplatné magazínu. Obojí si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a s poštovným zdarma na tomto odkaze.
Zdroj: autorský článek