Sladký život jet setters je estetikou z dob dávno minulých, která ovšem módní domy fascinuje i dnes. Cestují po světě, žádný kontinent jim není cizí a není destinace, která by pro ně byla příliš vzdálená. Navštěvují místa a společenská setkání, která jsou běžně nedostupná. Včera byli v New Yorku, dnes jsou v Paříži a zítra, to se účastní plavby kolem Capri. A možná k tomu využívají soukromého tryskáče, jak pojmenování napovídá. Na počátku minulého století by se jim možná říkalo smetánka, dnes se těm, kteří jsou takto definovatelní, často říká gypsets. Nejvíce se však pod kůži vryl pojem, který je připisován Igoru Cassinimu, reportérovi New York Journal-American, jenž psal pod pseudonymem Cholly Knickerbocker. Jet setters. Zní to tak, jako kdybyste k nim chtěli patřit. Ještě štěstí, že se píše rok 2023 a všichni vedle procestovaných kilometrů někde vzadu ve svědomí počítáme i emise.
Připoutejte se, prosím
Jet setters byli členy první generace, která (za předpokladu dostatku prostředků) mohla strávit víkend v Paříži nebo letět do Říma kvůli jedinému večírku. Jejich styl života byl oslavován v populární kultuře, režisér Federico Fellini jej například zachytil ve filmu La dolce vita z roku 1960. Mnoho hudebních nahrávek té doby propagovalo létání do cizích zemí na líbánky a výlety, jako třeba Honeymoon in Rome Renata Carosoneho z roku 1956. V padesátých letech minulého století, kdy lidstvo zažívalo velký boom letectví, si zkrátka elita společnosti najednou mohla dovolit cestovat tam, kam to do té doby možné nebylo. Otevřel se nový svět, vzdálený jen pár hodin a skleniček šampaňského na palubě.
Concorde a jeho hvězdná smetánka
První úspěšnou linkou byl od října 1958 typický spoj přezdívaný právě „jet set“ na adrese Londýn – New York. A úspěšný byl až do roku 1973, kdy i na smetánku udeřila ropná krize. Pojmenování jet set vyšlo z kurzu. Přeneseně o tom zpívají i George Jones a Tammy Wynette v hitu (We’re Not) The Jet Set. Myšlenka cestování za zábavou už nebyla tak přitažlivá a glamour byl pryč…
Až do chvíle, kdy v roce 1976 na scénu přišel nadzvukový letoun Concorde. Seznamy cestujících prvních letů byly předmětem zájmu paparazzi fotografů, na jedné palubě se tu scházeli hudebníci, modelky i členové královské rodiny. Navzdory mírnému poklesu cestování hvězdy a ikony této éry jako Bianca Jagger, Jane Birkin, Grace Kelly nebo Jacqueline Kennedy oblékaly to nejlepší od nejprogresivnějších návrhářů té doby, těm paparazzi na očích – a ti nedočkavě číhali, jaký módní moment jim při výstupu z letadla dámy poskytnou. O osudu Concorde již víme, byl odsouzen k zániku a dnes už po mnoho let patří do minulosti. A spolu s ním jsme řekli sbohem i pravé éře jet setu.
Chcete si přečíst celý článek? V plném znění jej najdete v srpnovém vydání ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.
Zdroj: Autorský článek