Cesta za exotikou začala dobře: v letadle mě upgradovali do business class a po pohodlném přesunu do Istanbulu a několika hodinách pochutnávání si na místních lahůdkách v salonku na letišti nastal čas na dálkový let do Male, hlavního města Malediv. Sotva jsem po vydatném spánku dokoukala film Nomadeland s Frances McDormand v hlavní roli, už jsem vytahovala rolety, abych se pokochala pohledem na tyrkysové vody Indického oceánu.
Maledivy jsou nejmenší zemí v Asii a 99 procent jejich území tvoří voda, takže vás po příletu odvedou na louku, kde čekáte na dopravní prostředek do cíle. V mém případě to byl transfer hydroplánem do letoviska Constance Halaveli, které je vzdálené asi půl hodiny letu od Male. Jen tohle bylo dobrodružství, které jsem jinde na světě nezažila, protože vzlet a přistání na „Tiffany blue“ vodě byly jako sen. Další možností je pronajmout si loď, pak cesta trvá asi hodinu a půl. Na Maledivách, kde většinou zůstáváte po celou dobu na jednom ostrově, je důležité vybrat si správné místo. Mně se to povedlo: Constance Halaveli nabízí dva typy ubytování, plážové nebo vodní vily. Já jsem se ubytovala ve stylové vodní stavbičce, což znamená, že se vilka vznášela nad tyrkysovou lagunou. Mohla jsem otevřít dveře ložnice a jít si rovnou zaplavat. Paráda!
Co si na Maledivy zabalit
Na to, že žiju uprostřed Evropy, kde široko daleko není žádné moře, mám sbírku resort a plážového oblečení, kterou by mi mohla závidět leckterá tropická královna. Vedle plavek, bikin a žabek si na každou dovolenou vždycky přibalím kimono Kleed a prakticky ho nesundám. Na výlet během dne si obvykle vybírám pohodlné plátěné soupravy od Naly a nějaký cool klobouk, třeba od Yosuzi nebo Ruslana Baginského. Kultura letoviska Constance je naprosto uvolněná, ale na večer restaurace vyžadují elegantnější dress code, takže jsem ani šaty nebalila nadarmo. Pro tyhle příležitosti mám nejraději mexickou značku Kasia Kulenty, jejíž produkci ručně zpracovává a barví komunita žen v městečku nedaleko Tulumu, tradiční ukrajinské plátěné šaty s výšivkou zvané vyshyvanka nebo trochu víc sexy kousek od Jacquemus.
Beauty essentials
V kosmetice jsem minimalistka, dokonce i co se SPF týče (doufám, že si tohle nepřečte naše kosmetická redaktorka Anička, protože se na mě určitě bude mračit). Jsem ranní ptáče, takže moje strategie je opalovat se vždycky ráno do jedenácti a odpoledne až po čtvrté hodině. Když jsem na přímém slunci, mám ráda výrobky Soleil Toujours na tělo a krém Chanel UV Essentiel s SPF 50. A protože miluju produkty na vlasy, olej Shu Uemura Essence Absolue je nutností, ať už jedu kamkoli. Ráda také používám zesvětlující mlhu Bright blond od Oribe. Po slunění používám přírodní kokosový olej na tělo a vlasy a v letovisku byl k dispozici ve spa, což jsem ocenila.
Co na ostrovech dělat?
Protože jsem na Maledivách nikdy nebyla, představovala jsem si tamní dovolenou jako klidnou, odpočinkovou, ale zároveň trochu nudnou. Proto jsem si s sebou sbalila čtyři knihy, abych neskončila u projíždění Instagramu, jen v krásnějším prostředí než obvykle. Nezvládla jsem přečíst ani půlku té první. Především stojí za to se po malém ostrově jen tak procházet naboso a pozorovat volavky na obloze, žraločky z mola, a když se zešeří, neuvěřitelně roztomilé obří kaloně.
Hned druhý den ráno po příjezdu jsme měli skupinové cvičení jógy s pozorováním východu slunce na pláži. Tam jsem se seznámila s úžasným jogínem a terapeutem Maneeshem, s nímž jsem se rozhodla absolvovat každodenní sezení, která zahrnovala cvičení ásany, manuální protahování a léčení zvukem. Spa navíc nabízejí řadu procedur a produktů Sisley Paris a každá procedura přivádí vaše tělo i mysl ke stavu naprostého blaha. Doporučuji hloubkovou balijskou masáž, která vás po letu dostane do dokonalé kondice.
Před devíti lety jsem si udělala certifikát PADI pro potápění na otevřené vodě, ale nikdy jsem jsem se reálně nepotápěla. Takže mi trvalo pár dní, než jsem sebrala kuráž a udělala si obnovovací kurz. Ponor byl naprosto úžasný zážitek. Maledivský průvodce Iggi byl tak laskav, že mi pod vodou natočil video, takže jsem se mohla i pochlubit na sociálních sítích. Maledivy jsou jednou z nejlepších destinací pro potápěče na světě.Pár metrů pod vodou se okamžitě ponoříte do úplně jiného vesmíru plného barevných Nemů a dalších rybek, žraloků i chobotnic.Když budete mít štěstí, uvidíte manty, želvy a žraloky velrybí. Kvůli nim se tam asi budu muset vrátit. Na ostrově se nachází potápěčské centrum TGI, které nabízí různé kurzy a výlety pro začátečníky i pokročilé potápěče. Nejste připraveni se potápět? Nevadí, půjčíte si masku a ploutve a vyrazíte prozkoumat podmořský život, úžasně rozmanitý je hned pár metrů od břehu.
Patříte-li mezi milovníky vína, nechte se v Constance Halaveli rozmazlit některým z více než 1780 různých vín od 325 vinařů z celého světa. Vedle lahve u večeře, kterou vám pozorný sommeliér doporučí tak, aby se dokonale hodila k vybranému jídlu, si můžete dopřát degustaci v rozlehlém vinném sklípku nebo soukromou lekci o víně, či dokonce vyjet na kajaku za ochutnávkou na pláži. Pokud cestujete s dětmi, resort se pyšní velkým dětským klubem, kde se zabaví i ti nejmenší, zatímco se budete v klidu věnovat windsurfingu nebo potápění.
Dovolená v kulinárním ráji
Jednou z aktivit, kterou jsem chtěla vyzkoušet, ale bohužel jsem to nestihla, byla škola vaření. Indický šéfkuchař nás totiž všechny okouzlil jak naprosto bezchybnými pokrmy, tak oslnivým bollywoodským úsměvem, s nímž u každého jídla běhal po všech restauracích na ostrově a věnoval se všem hostům. A jídlo bylo vynikající. Každý večer otevírá své dveře několik restaurací, které nabízejí stravování à la carte nebo bufetové menu. Můžete si vybrat mezi delikátní asijskou fusion restaurací Jing, elegantní, ale uvolněnější Jahaz, která každý den nabízí jiné tematické bufetové menu – od indické kuchyně přes mořské plody až po japonskou –, nebo příhodně přímo na pláži situovanou Meeru.
Profi tipy
- Doporučuji Turkish Airlines, které létají z Prahy přes Istanbul. Oba lety (tam i zpět) jsou totiž noční, takže v podstatě získáte navíc dva dny dovolené. Přestup v Istanbulu je bez problémů, ale máte-li tu možnost, zařiďte si salonek, dáte si výborné jídlo a šálek dobrého čaje.
- Letíte-li zpátky pozdě večer, bod pro vás. Poslední hydroplán z ostrova do Male odlétá kolem čtvrté, takže si zajistěte průvodce a jeďte se podívat do hlavního města. Za prohlídku rozhodně stojí rybí a ovocný trh, nejstarší mešita a královský hřbitov. Všechna místa pohodlně obejdete pěšky.
- Nepřehánějte to s kufry. Rozhodně si neberte podpatky, make-upu stačí minimum. Hydroplán nepřijímá zavazadla nad 23 kg, ta musejí lodí, takže plavky a ručník kdyžtak přibalte do příručního zavazadla.