01 Naučte se říkat ne. Ale i ano
Ano a ne jsou jako jin a jang. Říct čemukoli v životě ano s sebou nevyhnutelně přináší to, že musíme něčemu jinému říct ne – ať už jde o projekty, lidi, nebo dokonce jen vzorce chování. Říkat ne nás může děsit k nepříčetnosti. Možná jsme se narodili jako people pleaser, možná nechceme nikoho zklamat nebo se sami bojíme odmítnutí. Ale říkat ne taky hluboce osvobozuje. Protipólem je umění říkat ano. Na výzvy, nečekaná rande nebo pracovní pozice, které odmítáme jen kvůli imposter syndromu.
02 Začněte šetřit na důchod
Jokes aside. Začít jste ideálně měli už pár let zpátky, čím dřív to totiž rozjedete, tím míň musíte odkládat měsíčně. Obecně se říká, že byste měli mít naspořeny alespoň dva miliony korun. Tak si to v online kalkulačce hezky spočítejte (důchodový věk je momentálně 65 let) a už tam ty kapříky posílejte. A nejlépe se rovnou vzdělejte v investování.
03 Vydejte se na cestu hrdiny
Možná odjakživa děláte jen to, co se od vás očekává. Studujete, získáváte tituly, tvrdě pracujete, hledáte a nacházíte životního partnera. Ale někde zevnitř se ozývá neoblomný hlásek, který vás láká zažít něco výjimečného. Cesta hrdiny neboli monomýtus je součástí téměř každého příběhu, který si od nepaměti vyprávíme. Pamatujete na Bilba Pytlíka? Vyrazí za dobrodružstvím, naučí se podstatné životní lekce, prožije zklamání, okusí vítězství a s nově nabytými zkušenostmi se vrátí domů proměněný. Pro někoho je podobné dobrodružství studium na zahraniční univerzitě, letní brigáda, pracovní stáž nebo stěhování do nového města. Jiní si koupili jednosměrnou letenku do Patagonie, vydali se na pouť do Santiaga de Compostela, na kole objeli Česko. Zažít dobrodružství můžete kdykoli, vzpomeňte na hrdinku Eat, Pray, Love nebo Waltera Mittyho. Vůbec ale nemusíte jít do extrému, dobrodružství může být i sólo dovolená, rozjezd vlastního podnikání nebo vyzkoušení nové seznamky.
04 Najděte si mentora
Možná máte štěstí a je jím váš současný šéf. Možná ale musíte zapátrat na LinkedInu nebo se osmělit k networkingu. Najděte někoho, kdo je o pár let dál než vy a umí na vaši situaci koukat s nadhledem.
05 Investujte do péče o pleť
Hlavně do krémů na obličej a na ruce. A používejte je často. Zajděte na kosmetiku nebo k dermatoložce a nechte si doporučit tu správnou kosmetiku pro váš konkrétní typ pleti. Zvykněte si čistit obličej stejně jako zuby. Používejte SPF. Exfoliujte. Investujte do retinolu. Vaše 40leté já vám poděkuje.
06 Najděte si práci, která vás baví
Twenties jsou nejlepší érou pro experimenty. Od práce v kavárně nebo baby sitting přes první, druhý, možná i třetí opravdový job až k oboru, kde to do sebe zapadne. Pravděpodobně už jste slyšeli o konceptu ikigai, ve kterém se protínají čtyři základní hodnoty: To, co milujete, to, v čem jste opravdu dobří, to, co vás uživí, a to, co svět potřebuje. Kdy jste se do práce naposledy těšili? Jestli už si ani nevzpomínáte, tikají vám hodiny. Mějte vizi.
07 Staňte se v něčem znalcem
Káva, umění, korejské seriály, vintage sklo nebo léčivé choroše. Každý small talk bude hned jednodušší a váš život bohatší o zážitky. Založte sbírku. Buďte nadšení, ale ne obsesivně hromadiví. Najděte něco, co nezabere příliš místa, a pokud ano, využívejte to naplno.
08 Dopřejte si něco opravdu drahého
A naučte se na to našetřit. Ať už je to auto, cesta kolem světa, nový počítač, umělecké dílo, hedvábný šátek Hermès, nebo ikonická kabelka. Pokud zrovna nemáte peníze nazbyt, začněte šetřit. Super tip je založit si obálku na spořicím účtu, nazvat ji třeba „Něco pro mě“ a každý měsíc do ní vložit pětistovku z výplaty. V poznámkách v telefonu si sepište svůj wishlist, a až budete mít dostatečnou částku, vysněnou věc si prostě kupte. Hotově.
09 Dělejte svět lepším
Darujete krev, běháte pro dobrou věc, jezdíte do práce na kole, školíte zadarmo nebo přispíváte na charitu? Vyberte si jednu problematiku, najděte organizaci, která je vám blízká, a pomáhejte. Pravidelně, dlouhodobě. Svět dělají lepším malé krůčky.
10 Dělejte z bytů domovy
Domov už není místo, kde přespáváte mezi školou nebo prací. Domov je místo, kde žijete. Investujte postupně do kousků, které to s vámi zvládnou za každé situace, a ještě vám budou esteticky lahodit. A klidně je kupujte z druhé ruky díky projektům jako Qurated. Naučte se používat správné sklenice na víno tiché i šumivé, zbavte se talířů každý pes, jiná ves a investujte do kvalitního porcelánu nebo keramiky. Pořiďte si pořádnou pánev a třeba i designový objekt nebo umění. A hlavně – kupte si box s nářadím. Nebo mějte po ruce číslo na hodinového manžela.
11 Naučte se vařit (třeba svůj signature dish)
Nikdo neříká, že musíte aspirovat na Nigellu Lawson nebo se stát převtělením Marthy Stewart. Naučte se ale uvařit pár fancy jídel, kterými okouzlíte hosty i milence. A buďte v tom trochu snob. Najděte svůj signature dish, třeba pravé italské rizoto (nikdy bez rýže arborio!) nebo špagety carbonara (s guanciale, bez smetany!) a mějte na ně suroviny vždy ve spíži. Pokud v kuchyni naprosto tápete, přihlaste se na kurz (třeba do Umu od Ambiente) a vyšperkujte svůj kulinářský repertoár.
12 Omlouvejte se jako první
Nikomu není příjemné uznat svou chybu. Omluva je ale to, co nás dělá lepšími. Naučte říkat „promiň“ nejen své děti, ale i sebe samé.
13 Užijte si sex
„Musíte vědět, co dělá vašemu tělu dobře a co vás spolehlivě udělá,“ říká naše redaktorka Anička. Zjistěte, co vás opravdu vzrušuje. Jaký sex přemíláte v hlavě pořád dokola. Co vás dovede k orgasmu. Experimentujte. Naučte se říkat o orální sex. A dávat ho. P. S. Hned teď vytřiďte z šuplíku staré spodní prádlo. Najděte pár kousků, ve kterých se právě teď a tady cítíte nejvíc sexy. A buďte sexy. Klidně samy pro sebe.
14 Buďte političtí
Žijeme v politicky turbulentní době. Mnoho z nás se ale uzavírá do svých sociálních bublin a politických diskuzí mimo ně, ale často i v nich se děsí. Jenomže právě tím se ještě víc zavírají do jednoho názorového spektra a ztrácejí možnost získávat nové, rozmanitější vědění, konfrontovat své předsudky a také hájit to, v co věříme. Je ale nezbytné se neustále vzdělávat a mít otevřenou mysl.
15 Poznejte dobře své tělo
Jestli vám doteď tělo odpouštělo divoké večírky, junk food, workoholismus nebo nula pohybu, brace yourself! Po třicítce začne vystrkovat drápy. A to v podobě bolesti zad, migrén, horšího zažívání, přibírání na váze, kocovinách, PMS, ale třeba i ovulace. Využijte nástroje, které máme, ať už jsou to Apple Watch, Oura Ring, nebo třeba jen menstruační aplikace. Naučte se pravidelně hýbat, co je to folikulární fáze a jak se v ní cítíte a proč se ráno po probuzení cítíte unavení. Biohacking, červené světlo, otužování, digitální detox, modré zóny nebo meditace by pro vás neměly znít jako podivné pojmy ze Silicon Valley, ale jako ideální výbava k dosažení dlouhověkosti.
Článek v plném znění vyšel v únorovém vydání ELLE. Nenechte si jej uniknout, nebo si rovnou dopřejte předplatné magazínu. Obojí si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.
Zdroj: autorský článek