„V Indii používáme olej prakticky na všechno: obličej, tělo i vlasy. Masáž vlasového skalpu miluji nejvíc. Je to aktuálně velká móda, ale my ji v Indii praktikujeme už celá staletí, respektive tisíciletí,“ vyprávěla mi bollywoodsko-hollywoodská hvězda první kategorie Priyanka Chopra Jonas, když jsme spolu nedávno dělaly pro ELLE rozhovor. Jelikož je nejenom skvělá herečka, ale také schopná podnikatelka, na trendovou vlnu adorující ájurvédskou kosmetiku naskočila jako zdatná surfařka a založila značku vlasové péče Anomaly Haircare (@anomalyhaircare). V jejím portfoliu najdete obligátní šampony, kondicionéry či masky, suchý šampon i tradiční olej pro masáž pokožky hlavy, který obsahuje hned dva z nich: mandlový pro lesk vlasů a šípkový, jenž pokožku hlavy příjemně zklidní. Za zhruba dvacet dolarů tak dostanete moderní porci ájurvédy, kterou si můžete užít i v pohodlí svého domova.
Ale zpátky na začátek: k čemu je ájurvéda vlastně dobrá a jak s ní pracovat? Moje učitelka jógy Zuzana Klingrová, která působí jako programová ředitelka Resortu Svatá Kateřina, jemuž se přezdívá kolébka ájurvédy v Čechách, mi vysvětlila, že se jedná o indický léčebný systém starý zhruba pět tisíc let (v sanskrtu slovo ayur znamená život nebo životní sílu, veda se pak překládá jako věda nebo poznání). Na základě určení převládající ájurvédské konstituce (jedné z dóš) učí, jak žít svůj život v přirozené harmonii. Dóša je podle ájurvédy základní energetická charakteristika a základem trvalého zdraví je rovnováha tří dóš (tridóša); váty, pitty a kaphy. „Každý člověk má již od narození zcela specifický a vyvážený poměr těchto tří dóš,“ vysvětluje Zuzka. Jak jste na tom, zjistíte jednoduchým testem na internetu, mimo jiné zkoumá například typ postavy, kvalitu vlasů, pokožky, spánku nebo emocí. „Vátu charakterizuje vzduch, vše, co je spojené s pohybem a je nestálé. Pittu oheň a voda a nejvíc evokuje žár v našem těle. Kaphu nakonec stabilita a odvaha,“ dodává. Ájurvéda vám pak přímo na míru nabídne ucelené doporučení pro váš typ osobnosti včetně celkového životního stylu, stravy a pohybové aktivity.
Ájurvéda pro každodenní život
O tom, že tento holistický pohled na život lze využít i v moderním světě, se můžete přesvědčit právě ve Svaté Kateřině, kde se to ájurvédskými lékaři, terapeuty a maséry jenom hemží. „Spolupracujeme s indickou klinikou Kairali ze státu Kerala, která školí naše lékaře, terapeuty i kuchaře. Z Kairali získáváme všechny ájurvédské masážní oleje, kosmetiku, přírodní šampony, byliny, koření a další produkty, bez kterých se autentická ájurvéda neobejde,“ dovádá Klingrová, zatímco se prochází po moderním ájurvédském pavilonu, který ve Svaté Kateřině vyrostl před třemi lety a harmonizovat fyzickou i duchovní složku v něm jde prakticky samo. Můžete si tu dopřát konzultaci s ájurvédským lékařem, pochutnat si na speciálním menu nebo absolvovat jednu z ájurvédských terapií, které využívají speciální masážní techniky a sílu léčivých olejů. „Každá ájurvédská terapie vždy začíná diagnostikou aktuálního zdravotního stavu a stavu pleti. Například Mukha Lepam zahrnuje masáž obličeje, rýžový peeling, aplikaci kurkumy a zábal z bylinných past. Přírodní liftingová terapie Navara Mukha Lepam spočívá ve speciální masáži indickou rýží. Pokud má například klient akné nebo infekci, na pokožku se nedávají masky, ale speciální pasta z bylin,“ dodává Klingrová s tím, že ájurvédské obličejové terapie nekončí u obličeje. „Jde o komplexní přístup, protože zdravotní problémy, které se projevují na kůži, jen ukazují, že celý systém těla není v pořádku,“ říká.
S tím souhlasí i vědkyně Barbara Paldus, která stojí za kosmetickou značkou Codex Labs poháněnou vědou. „Když jsme začínali vyvíjet kolekci Shaant pro mastnou pleť a pleť s akné, věděli jsme, že musíme hledat právě v Indii, kde mají lidé mastnější pleť. Z našich dosavadních výzkumů jsme totiž zjistili, že lidé a rostliny se většinou vyvíjejí společně, to znamená, že když jsou lidé na určitém místě na světě náchylní na nějaké kožní nebo jiné zdravotní problémy, nacházejí se tam také rostliny, které jim s danou obtíží mohou pomoci,“ vysvětluje. Proto ve všech produktech Shaant použila kmenové buňky z pačuli, které podle ájurvédy uvádějí pokožku do rovnováhy. „Pomáhají zklidnit zánět a usnadňují rychlejší hojení ran a jizev tím, že stimulují regeneraci pokožky,“ vysvětluje populární vědkyně, která je držitelkou více než 40 různých patentů. Další typicky ájurvédskou složkou, která se v kolekci Shaant objevuje, je kurkuma, která se v Indii používá na akné a čistění pleti. Čisticí jílová maska pak obsahuje také bentonit, jíl, který podle ájurvédy absorbuje nečistoty, detoxikuje a je vhodný zejména pro přecitlivělou pleť, kterou je opět potřeba harmonizovat. „Když srovnáme tradiční ájurvédskou databázi a naši technickou genetickou analýzu, vidíme, že jsme přišli na stejné věci, jen jinou cestou. Je to průsečík dvou věd – tradiční, až spirituální a tvrdé vědy, genetiky. Ájurvédské znalosti jsou fascinující. A s genetikou a moderní vědou můžeme vysvětlit, proč se v ájurvédě jednotlivé suroviny používají zrovna takhle a proč tak dobře fungují,“ říká Barbara Paldus, která na vývoji kolekce spolupracovala s ájurvédským lékařem Rajou Sivamanim, který působí na klinice UC David Medical Care při Kalifornské univerzitě.
Chcete si přečíst celý článek? V plném znění jej najdete v tištěném vydání červencové ELLE. Svůj výtisk si můžete objednat až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.
Zdroj: ELLE