Dvě fáze
Trend dvoufázového čistění pleti nám už něco říká, ale věděli jste, že vznikl právě v Koreji? Jedná se o důkladný postup, který se skládá ze dvou kroků – dvou fází. Prvním krokem je použití čisticího oleje nebo balzámu. Ty slouží k odstranění nečistot rozpustných v olejích, hlavně tedy líčidel a zbytků opalovacího krému (který přece používáme denně a ano, samozřejmě i v zimě). Druhým krokem pak bývá produkt na vodní bázi, který už volíme podle typu naší pleti. Může to být gel, pěna nebo – u suché pleti – čisticí mléko. Tento produkt má potom za cíl čistit samotnou pokožku, a dotáhnout tak péči k dokonalosti.
Skvělou alegorií pro dvoufázové čistění je situace, kdy se jdeme umýt. Představte si, že jdete do sprchy. Před samotným mytím si taky sundáme nejdříve oblečení. V tomto scénáři je naším oblečením make-up, UV filtry a jiné nečistoty, které odstraňujeme olejem, a poté už následuje samotné čistění pokožky. Je nutno podotknout, že dvoufázové čistění provádíme pouze večer. Ráno nemusíme být tak důkladní a postačí nám pouze druhý krok, a to sice gel, pěna nebo mléko.
Toner!
Další nepostradatelnou složkou v péči o pleť všech Korejek a Korejců jsou tonika neboli tonery, jež tamější značky mají často hned v několika druzích podle typu a stavu vaší pleti. Zajímavá je tzv. 7 skin method neboli metoda 7 vrstev. Jedná se o použití 3 až 7 vrstev vašeho oblíbeného tonika (pozor, nepoužila bych rozhodně exfoliační výrobky nebo tonery s vyšším obsahem alkoholu), čímž docílíte ještě lepšího účinku produktu. Tonikem jsme schopni podporovat vstřebání dalších produktů do své pleti, ale co kdybychom zlepšili vstřebávání tonika samotného? S každou další vrstvou je pleť schopnější lépe využívat naši péči a na závěr můžeme pozorovat šťavnatější, projasněnou pokožku, která vypadá, jako by se konečně pořádně napila vody.
Slugging
Pokud vás trápí suchá pleť, „Korea” má pro vás ještě jednu metodu pro zvýšení hydratace pokožky a vyjde vás to jen na pár korun. Jedná se o tzv. slugging. Tento výraz popisuje nanesení vrstvy vazelíny na pleť jako úplně poslední krok při večerní rutině. Zaručí vám, že se ráno probudíte s jemnou a hydratovanou pletí. Neznamená to, že by vás samotná vazelína hydratovala, to určitě ne, je to okluzivní látka, která tvoří ochrannou vrstvu na pleti, a zabraňuje tak tzv. transepidermální ztrátě vody. Tato metoda není vhodná pro všechny, určitě by se nelíbila mastnějším, až aknózním pokožkám, protože tato silná okluzivní vrstva by mohla přispět ke vzniku pupínků. Nicméně pokud trpíte na suchost nebo poškozenou kožní bariéru, která je náchylnější na ztrátu vody, určitě se do toho pusťte! Jemnější pleť jste ještě neměli.
Šnečí sliz
V našem světě je to možná k podivu, ale v Koreji je tato složka svatý grál. Je to hustá tekutina, kterou produkují šneci při určité stimulaci a ve východní Asii se již běžně přidává do kosmetiky. Obsahuje totiž spoustu prospěšných věcí pro pleť, ve výčtu najdeme třeba spousty hydratačních látek (proteoglykany, glykosaminoglykany, hyaluronovou kyselinu), ale dále třeba anti-agingové peptidy, antimikrobiální peptidy i stopové prvky jako měď, zinek nebo železo. Zjednodušeně řečeno, šnečí sliz vaši kosmetiku obohatí o hydratační vlastnosti, podpoří hojení pleti a zmírní vznik pupínků, ale i vrásek. Jak říkám – svatý grál korejské kosmetiky.
Ženšen & spol.
Pokud vás šnečí sliz tolik neuchvátil, vězte, že korejská kosmetika nabízí spoustu dalších zajímavých složek. Mezi ně patří například anti-agingový ženšen, zklidňující pupečník asijský neboli Centella asiatica, rýžový extrakt nebo například včelí jed. Ten produkuje směs látek s protizánětlivými a antibakteriálními účinky.
SPF je král
Jestli je nějaký produkt, kterým začít při objevování korejské kosmetiky, určitě by to byl opalovací krém. Jednoduše pro příjemnou, lehkou texturu. Určitě jste zaznamenali stále větší důležitost každodenní sluneční ochrany, ale přiznejme si, málokdo je schopen nanést dostatečné množství běžného opalovacího krému, protože prostě není vždy úplně příjemný. S korejskými opalováky tyto výmluvy definitivně končí a spolehlivě můžete nahradit svůj denní krém korejským opalovacím krémem. Nejen že vám tamní krémy poskytnou ochranu proti slunci, ale mají spoustu pečujících látek, takže se vaše pleť bude cítit skvěle.
Nenápadný make-up
I když je v Koreji skincare důležitější než make-up, líčení je samozřejmou součástí ranní rutiny a některé produkty mají svůj původ právě v této kosmetické velmoci. Asi pro vás nebudou BB krémy žádnou novinkou, ale i ty si nejdříve získaly popularitu v Koreji. Jejich zkratka představuje slovní spojení beauty balm, blemish balm nebo beblesh balm (podle firem, které je vyrábějí) a jejich hlavní charakteristikou je spojení skincare a make-upu v jednom produktu. Pro nás v „západním“ světě je ale novější koncept tzv. cushion kosmetiky. O co se jedná? V podstatě o uložení make-upu do kompaktního balení s polštářkem, který je nasáknutý produktem a my jej nanášíme na pleť houbičkou nebo labutěnkou. Toto balení je skvělé hlavně na cesty. Výhoda je, že nepotřebujete používat prsty a sahat do produktu, často bývá použití velmi snadné a produkty obvykle obsahují i SPF, takže spolehlivě pokryjí spoustu našich potřeb.
Zdroj: autorský článek Venduly Ficelové (Skinfakta)
Připravila: Anna Machová