Bílé k bílému masu a červené k červenému? S rozmanitostí jídla by byla škoda servírovat vína pouze podle pravidla barvy. Smysluplnější je orientovat se podle chuti. Otázka tedy zní – bude se podávat slané, hořké, nebo snad sladké?
Slaná jídla
Příklady najdete například ve středomořské kuchyni. K takovým pochoutkám podávejte bílá vína perlivá (sauvignon blanc) nebo suchá (nejlépe ze španělské Ruedy). Hodí se ale i silné červené (tempranillo, rioja).
Kyselá jídla
Kyselé s kyselým by bylo příliš. Proto si s takovými pokrmy rozumí hlavně růžové z jižní Francie nebo jihoafrické bílé. Pokud se bude podávat chod s rajčatovým základem, otevřete k němu červené chudé na třísloviny (chianti, valpolicella).
Ostrá jídla
K typické mexické večeři podávejte tempranillo nebo cabernet sauvignon. K jídlům s chilli se zase hodí suché červené s intenzivním aromatem (shiraz). Lehká asiatská kuchyně si říká o ovocnější růžové.
Hořká jídla
Připravili jste salát z čekanky? Pak k němu v obchodě hledejte kyselejší vína s ovocnými tóny, například sauvignon blanc.
Sladká jídla
K dezertům se otevírají sladká bílá vína z celého světa. Pozor si ale dávejte u čerstvého ovoce, jehož kyseliny by se se sladkým mokem nemusely dobře snášet. K němu se doporučuje muškát. Pokud jste připravili něco extračokoládového, otevřete shiraz.