Základem každé dobré paštiky jsou ingredience – játra, maso, popřípadě slanina. Zkusit můžete kombinaci kuřecích jater a mletého vepřového, rustikální paštika vznikne smícháním bůčku a trošky jater. Pokud vám nevoní vnitřnosti, udělejte paštiku jen z libového kuřecího, vepřového a trochy slaniny nebo se rovnou pusťte do zvěřiny.
Přidejte dobré víno či jiný alkohol, bylinky a koření. Z alkoholu můžete zkusit od klasického vína až po dezertní, klidně zkuste ale sáhnout po calvadosu, brandy, suchém sherry či portském. Zvláště sladké sherry a portské dodá paštice další rozměr.
Paštikám svědčí citrusové chutě – do základu tak klidně přidejte strouhanou pomerančovou kůru. Z bylinek je skvělý čerstvý tymián, rozmarýn, šalvěj, pepř, nové koření a jalovec.
Samotná příprava je v jádru snadná. Chvilku možná budete bojovat s odblaněním jater, pak už jen orestovat, podusit, rozmixovat, nalít do mističek (skleniček, hrníčků… tady se fantazii meze nekladou), dozdobit a nechat ztuhnout. Domácí paštika si zaslouží pěkné zdobení – zalijte ji třeba trochou želé z portského (stačí portské trochu ohřát a nasypat do něj želatinu). Udrží paštičku čerstvou a ochrání i její barvu.
Stejně tak můžete paštiku zalít přepuštěným máslem – jednoduše je rozpusťte, odstavte z plotny a nechte stát. Máslo a bílkoviny se samy od sebe oddělí, pak stačí jen máslo sebrat, znovu rozpustit a můžete paštiku zalít.K pochoutce můžete udělat i pěkný doprovod – třeba cibulovou marmeládu) nebo jablečno-šafránové čatní.
Teď už jen stačí paštiku zabalit do celofánu, krabičky či do pěkné taštičky a darovat.