Veličenstvo olivový olej

Nejlepší olivový olej chutná po lisovaných zelených olivách, ale voní nejen po nich – také třeba po zelených rajčatech, trávě a ovoci. Vůbec nejkvalitnější olivový olej je pak extra panenský. Lisuje se výhradně mechanicky a samozřejmě není nijak chemicky upravován. Jednotlivé druhy se přitom liší stejně jako vína – podle místa, kraje nebo i podle roku sklizně. A výroba olivového oleje? To je vlastně umělecká tvorba.

Největší výrobci olejů zaměstnávají nejlepší ­degustátory. Jejich úkolem je namíchat směsi skvělé kvality a chuti. Ochutnávači tedy testují množství vzorků a jako první vyřazují oleje, v nichž zůstaly stopy po octu, plísních nebo zemině. Nepřípustný je samozřejmě také žluklý tuk nebo extrémně mastná chuť. Jen ty nejlepší oleje se posléze v přesných po­měrech míchají do směsí

Pečeme, vaříme
Aby bylo jasno. Extra panenský olivový olej se nepoužívá jen při přípravě salátů. Tento mýtus, tak vytrvalý, je už třeba jednou provždy vyvrátit. S tímto olejem se stejně tak dobře dá péct, vařit i smažit. A jak skvěle! Smažíme většinou při teplotě 180 stupňů Celsia, olej se začíná přepalovat až při 210 stupních.

Kdo je kdo
Jaký je rozdíl mezi extra panenským a panenským olejem? Ten první je nejlepší, ten druhý se také lisuje mechanicky, ale vyznačuje se oproti ,extra druhu’ méně vytříbenou chutí. V českých obchodech narazíte také na variantu ,pure’ – směs rafinovaného oleje s panenským olejem. Tento typ je vhodný pouze a jen na smažení nebo vaření, protože vedle zdravých složek postrádá onu přirozenou chuť. Ještě méně kvalitní je ,sansa’, tedy olej, který se získává při chemické extrakci z odpadu zbylého po lisování extra panenského oleje.

Souboj titánů
A kde se tedy lisuje nejlepší olej? Především v Itálii a v Řecku, odvěké soupeření mezi těmito dvěma zeměmi obvykle končí remízou. Když už si ale sami vybíráte, neřiďte se jen sympatiemi k těm či oněm končinám, ale také potřebami své kuchyně. Hodí se vám víc olej s chutí výraznější, nebo spíš delikátní? Dobré oleje dnes seženete nejen v kulinářských prodejnách, ale i v obchodních řetězcích. Obecně platí, že čím čerstvější, tím lepší. Extra panenský olivový olej by se měl zpracovat do 24 měsíců od data plnění, jinak ztrácí chuť i zdraví prospěšné prvky.

A ještě je tu tzv. nový olej, tedy olej z právě skončené sklizně. V Čechách ho asi nekoupíte, ale pokud tzv. ,olio novello’ ochutnáte například na dovolené v Itálii, určitě mu propadnete a pak už si ho budete vozit domů z každé zahraniční cesty.

Kupte to nejlepší
Když paty nevytáhnete, nezoufejte. Oleje značky Monini ,Granfruttato’ nebo ,Bios’, které se vyznačují bohatou výrazně olivovou a trávovou chutí i vůní, alespoň trochu připomenou zážitek z olio novello – a přitom jsou už k mání v Čechách. Granfruttato nabízejí většinou kulinářské obchody, Bios je k dostání v řetězci Interspar. ­Naopak řetězec Billa začal dovážet vynikající řecký extra panenský olivový olej Illys.

Řadu dalších delikates seženete ve specializovaných obchodech, v Praze třeba v Culinarii. Tady mají například provensálský panenský olej Château Virant nebo oleje ochucené česnekem, bazalkou, pomeranči a bílými lanýži.

Nepřítel kyslík
Olej má čtyři nepřátele – ostré sluneční světlo, teplo, kyslík a kovy. Zásada číslo jedna zní: kupujte vždy raději menší skleněná balení než velké kovové kanystry. Menší balení znamená i méně kyslíku. Olej potom ale pokaždé pečlivě uzavřete víčkem.

Zásada číslo dvě káže: olej vždy dobře uskladněte, chraňte ho před přímým světlem. Nejkvalitnější oleje se často prodávají v tmavších lahvích, čímž strach ze světla odpadá. Bílé sklo má zase tu výhodu, že lze vybírat i podle barvy – olivová škála sahá od žlutozelené po trávově zelenou. Zásada číslo tři: dbejte na správnou teplotu. Olej nemá rád horko, ideální pro něj ale není ani lednička. V ní se sice nezkazí, ale obvykle se zakalí a zhoustne.

Chuť za to stojí
Výroba panenského olivového oleje je náročná, takže není nejlevnější. Půllitrová láhev může stát 200 až 400 Kč, spe­ciality jsou ještě dražší.

Olej ale nespotřebujete tak rychle jako kávu nebo víno, takže investice se určitě vyplatí. Mimochodem – chuť extra panenského oleje je tak výrazná, že ho do jídla automaticky dáváte v menším množství.

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24