Za vším stojí Gérardova gurmánská posedlost.
Depardieu miluje život. Pokud se týká žen, vína a jídla, vůbec nezná míru. „Jsem restauratér, protože vaření je něco štědrého, velkodušného,“ tvrdí. Potrpí si na prvotřídní suroviny. Často ho potkáte na trhu, ve vyhlášených lahůdkářstvích, pekárnách a hlavně v řeznictvích. Ten muž vzadu, který donutil majitele zapadlého pařížského krámku, aby mu otevřel svou chladírnu, je určitě Gérard. Zkoumá výšku kotlet, přivoní si k šunce, uvažuje nad barvou telecího.
„Miluju maso, mám rád krev,” tvrdí bez jakékoliv kulinářské prudérie. Pověstné jsou i jeho spanilé jízdy na Sicílii, kde hledá ten nejchutnější olivový olej. Cílem jeho tažení do Parmy je parmazán od krav plemene ‚vacca rossa’, jiný totiž není hoden jeho stolu. Na Elbu jezdí pro bílé lanýže. Ryby, mušle a humry nakupuje u rybářů z francouzského pobřeží. Jejich jména vám ovšem neprozradí, ani kdybyste ho mučili salátem z loňské mrkve.
Stejnou pozornost přirozeně věnuje vínu.„Zasvětil mě Jean Jarry, obchodník s vínem v ulici Faubourg Saint-Antoine v Paříži. Chodili jsme spolu do vinohradů, navštěvovali vinaře. Vysvětlil mi, co to je stříhání nakrátko a co dlouhé kvašení. Učil mě rozeznávat všechny druhy vinné révy podle listů: cabernet, syrah, chardonnay, grenache, chenin. Dnes máme dodavatele vynikajících vín téměř z celého světa a pořád se snažíme zvyšovat kvalitu, jak u ‚vín ze sklípku’, tak u vín typu ‚haute couture’,” říká Depardieu. Nejzajímavějším z dodavatelů restaurace La Fontaine Gaillon je ovšem Mistr sám. Víno z vinic, na nichž osobně několikrát za léto pracuje, je místní raritou.
Podnik má stále plno, takže pokud se s Gérardem neznáte osobně a nepozve vás ke svému stolu, musíte si místo rezervovat předem. Pokud máte dobré osobní vztahy, včas si telefonicky zkontrolujte, zda právě nedrží dietu, aby se vešel do divadelního kostýmu. V takových chvílích bývá totiž poněkud nedůtklivý a nemusel by vám vyjít ve všem vstříc.
Restaurace se nachází v paláci postaveném v roce 1672 na Place Gaillon poblíž stanice metra Opera. Majitel sem chodí téměř každý den, a to i během natáčení. Jakmile vejdete do dveří, okamžitě budete vědět, kdo je tady pánem. Sám hosty vítá, pečuje o jejich spokojenost, všechno řídí.
Zdejší šéfkuchař Laurent Audiot má smysl pro jednoduchost. Umí stejně dobře připravit dušenou kačenku a krásnou telecí kotletu na pánvi – Gérardovy oblíbené pokrmy – jako čerstvě chycenou kambalu se spoustou špenátu. A taky hřebenatku na tykvovém pyré s lanýžovou šťávou a tresku à la Colbert nebo slepičku z Bresse vařenou na mírném plameni. O některé recepty ze své restaurace se s námi Gérard velkoryse podělil. Naštěstí právě nedržel dietu.
Hovězí kotleta a la Gérard Depardieu
Pro: 4 osoby
Příprava: 5 min.
Doba pečení: 15 min.
Doba odležení: 10 min.
- 1 pěkný kousek hovězí kotlety s kostí o váze asi 1,2 kg (v České republice nejsou hovězí kotlety běžně k dostání - buď o jejich přípravu požádejte v Carrefouru, nebo je nahraďte hovězím z jatečních býků, které je měkčí, než z krav - saženete ho např. v Delvitě)
- 3 stroužky česneku
- 2 lžíce čerstvého tymiánu
- mořská sůl
- mletý černý pepř
1. Předehřejte troubu asi na 200 °C, horkovzdušnou na 180 °C. Vyberte pěkný kousek hovězího, nejlépe tučnějšího. Zapíchněte do něj stroužky česneku a potřete ho čerstvým tymiánem.
2. Rozehřejte v pekáči olivový olej. Prudce opečte maso z obou stran.
3. Vložte pekáč do trouby a pečte 15 minut. Maso obracejte každé 3 minuty a polévejte vypečenou šťávou.
4. Pekáč vyjměte, překryjte alobalem a nechte maso odpočívat asi 10 minut.
5. Servírujte na vyhřátém talíři. Před podáváním posypte mořskou solí a černým pepřem.
Vánoční piškotový kávový dort
Pro: 6 osob
Příprava: 30 min.
Doba pečení: 7 min.
Doba odležení: 30 min.
Na těsto:
- 4 vejce
- 125 g cukru
- 125 g mouky
- 60 g másla
Na máslový krém:
- 3 žloutky
- 250 g moučkového cukru
- 250 g změklého másla
- 75 g čokolády s obsahem kakaa vyšším než 65 %
- 2 lžíce kávové tresti
1. Těsto: Předehřejte troubu na 220°C, horkovzdušnou na 200 °C. Oddělte žloutky od bílků. Žloutky vložte do mísy, přidejte cukr a míchejte, dokud směs není hladká. Přidejte mouku a pokračujte v míchání.
2. Z bílků ušlehejte sníh a opatrně jej vmíchejte do žloutků s cukrem a moukou. Směs rozetřete na plech vyložený pečicím papírem, povrch vyrovnejte lžící. Dejte péct na 5 až 7 minut. Plech vyjměte z trouby a překryjte těsto čistou vlhkou utěrkou. Nechte chladnout.
3. Máslový krém: V hrnci na mírnějším ohni rozehřejte cukr v 1 dcl vody, až získá sirupovitou konzistenci. Ve vodní lázni rozpusťte čokoládu nalámanou na dílky.
4. Žloutky dejte do mísy a za stálého míchání k nim po troškách přilévejte čokoládový ‚sirup‘. Za stálého míchání přidávejte máslo pokrájené na kousky, až se směs dobře spojí. Rozdělte krém na dvě části. Do jedné přidejte kávovou tresť, do druhé rozpuštěnou čokoládu.
5. Sundejte z pekáče utěrku, piškot obraťte, opatrně z něj sejměte pečicí papír a rovnoměrně rozetřete kávový krém. Piškot stočte (jako roládu) a zabalte do tenkého papíru. Odložte na 30 minut do ledničky. Poté našikmo odkrojte konce rolády a povrch potřete čokoládovým krémem. Vidličkou v něm udělejte čárky, aby připomínal stromovou kůru. Dejte znovu chladit do ledničky. Před podáváním můžete roládu přikrášlit ozdůbkami z mandlového těsta.