Jaro na talíři: Bylinky na salát, čaj i limonádu

Kamura, kuchařka (Kamura' Mise en Place)
"Základní bylinkou je rozhodně koriandr, který všichni dobře známe. Je to jako s olivami, buď ho miluješ, nebo nenávidíš. Každopádně si myslím, že se to dá naučit. Dále pak klasnatka brvitá, známější jako perila zelená. Připomíná meduňku a je nesmírně zdravá. Využívá se i v medicíně a je skvělá na plíce, tedy pro kuřáky. Hodí se do asijských polévek, ale osvěží i čerstvé saláty. Thajská bazalka, připomínající chutí lékořici, je velmi specifická, ale nabírá na oblibě. Zkuste ji třeba do zeleninových a masových "stir&fry" směsí. Oživí každé jídlo. Mojí další oblíbenou bylinkou je perila červená. Připomíná chuť kopřivy a máty a dokáže každému jídlu vdechnout čerstvost a svěžest. Všechny tyto bylinky jsou k sehnání v pražské Sapě (svazek za dvacku) nebo Zlatnické a Francouzské ulici v Praze, kde je krámek s vietnamskými surovinami. A v Brně? Tam je seženete v Olomoucké ulici. Nebojte se vyzkoušet něco nového!"

dec 12 122 be191

Bára Karpíšková, kuchařka Bjukitchen (www.bjukitchen.cz)
"Bylinky používám jako můj děda Kája. Nejčastěji pracuji se šnitlíkem, petrželkou a libečekem. Tomáš s Kryšpou milujou, když jim na jaře umíchám k snídani vajíčka a oni skočí na zahradu pro šnitlík, Benjo má strašně rád bramboračku s petrželkou a já si nikdy neodpustím brambory s libečkem, to je chuť mého dětství. Jedlé květiny kromě sedmikrásek zatím moc nepoužívám, zrovna ale minulou neděli jsem si koupila Květinovou kuchařku, tak snad se brzy zlepším!"

rachel chandler flowers 06 162404468379 1e84e

Bára Mosorjáková, food požitkářka & modelka (www.facebook.com/Crea-m)
"V jarním jídelníčku by stoprocentně neměla chybět mladá kopřiva (čistí krev), medvědí česnek nebo pampeliška. Dále se používá řeřicha, pažitka, lístky řebříčku. Z kytiček každý najde sedmikrásky či už zmíněné pampelišky (z těch se vaří med, do salátu a smoothie použijeme listy), později fialky, květy bezu nebo růží. Na jaře také doporučuji sbírat lipové květy a usušit, v zimě z nich pak uvaříte příjemný čaj proti nachlazení. Já sama v kuchyni používám mnoho bylinek, nejraději a nejčastěji vařím s bazalkou, tymiánem, bobkovým listem, pažitkou, hladkolistou petrželkou, majoránkou, rozmarýnem, koriandrem a v neposlední řadě s mátou. Bylinkám se meze nekladou a mnoho jich roste divoce na loukách jako plevel! Už se těším se na 1. ročník Bylinkofestu!"

Vogue Rose Floral Mouth Model 0e2fa

Markéta Pavleje, food blogerka & autorka (www.kitchenette.cz)
"Snažím se stále něco klíčit v průběhu celého roku, ale na jaře je to základ. Tohle období si bez čerstvě naklíčené ředkvičky, vojtěšky nebo řeřichy nedokáži představit. Po zimě doplní naše tělo o tak potřebné vitamíny a minerály. Jakmile se příroda začne probouzet, už hledám na zahradě, co by se dalo sníst. Jarní kopřivy jsou jistota. Dám je buď do nádivky, nebo z nich dělám čaj. Z medvědího česneku zase připravuju bylinkové máslo a přidávám ho do špenátové polévky. Pak se objeví spoustu kvítků, které krásně ozdobí talíř a mohou se konzumovat. Jedlé květy jsou navíc dnes tak populární! Asi každý už od dětství ví, že jedlé jsou například sedmikrásky. A nesmím zapomenout na fialky! Dají se připravit kandované a pak s nimi dekorovat třeba dort nebo nějaký jiný sladký chod. Každý rok si zasadím i měsíček lékařský, lichořeřišnici a violky, protože je používám jak na ozdobu "rodinného" talíře, tak na foodstyling jídel, která fotím."

YRaCHLsj 1a88f

Maruška Holobrádková, šéfredaktorka Apetit (www.apetitonline.cz)
"Jak poznám, že bude jaro? Když přijedu k rodičům na jižní Moravu, vezmu psa a už za brankou to ucítím... Svěží vůni medvědího česneku! Medvědí česnek se dá použít různě. Pro muže, který se nebojí výrazného aroma, dělám jednoduchou tvarohovou pomazánku s medvědím česnekem. Taky mě baví nakládat listy do oleje, a tím pak ochucovat saláty.
V lese a na louce se toho na jaře dá najít k snědku mnohem víc, ale protože od dětství trpím alergií, poznávat a sbírat divoké býlí a kytičky jsem se nenaučila. K největším experimentům s planými rostlinami tak patří kopřivový špenát z kotlíku...
O to víc se pak těším, až nám na zahrádce vyrostou bylinky. Mám ráda jednoduché a čisté, ale přitom intenzivní chutě, a právě bylinky dokážou i pokrmu z mála surovin dodat sílu a šmrnc. Moji jarní bylinkovou hitparádu vedou:
pažitka - miluji míchaná vajíčka ozdobená čerstvou pažitkou! Nebo pomazánku z pečeného lososa, lučiny a pažitky
kopr - nad koprovku s čerstvým voňavým koprem, ranými bramborami a vajíčkem není! Lepší sobotní oběd na jaře nemyslíte!
tymián - dávám ho do rajské omáčky i koláče"

Bylinky a květiny na talíř patří, tak my razíme na procházku se podívat, jestli objevíme něco zajímavého. 

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24