Sympatický šéfkuchař Alan Coxon patří mezi světovou kuchařskou elitu. Jeho umění vymyslet a uvařit dokonalé pokrmy potvrzují zkušenosti z renomovaných restaurací, popularita jeho knih i televizních vystoupení po celém světě. V anketě BBC Food byl diváky zvolen mezi deset nejlepších ‚celebrity kuchařů‘, hned vedle Jamieho Olivera nebo Nigelly Lawson. Za své kulinářské dovednosti obdržel Coxon řadu různých ocenění, mimo jiné v roce 2010 také za svou řadu speciálních octů, které získávají ocenění napříč celým gastronomickým světem, a právě začátkem února letošního roku je uvedl na český trh.
Alan Coxon osobně připravil tři druhy octa – Staroanglický Ale-Gar, Starořecký a Římský. Historie receptury octa Ale-Gar sahá až do 15. století v Anglii, kdy se poprvé objevil na dvorní tabuli královny Alžběty I. Coxon se zdokonalení chuti a aromatu věnoval celých deset let, aby je znovu objevil pro moderní gastronomii. Staroanglický Ale-Gar má unikátně intenzivní, bohatou a hřejivou chuť s náznakem čokolády, skořice a také kouřového aromatu z dubového sudu. Starořecký ocet kombinuje sladkost hroznového vína, jemnou hořkost koriandru a čistou, svěží kyselost vína. Aroma je lehké a ovocné. Při kompilování přísad pro Starořímský ocet se Coxon inspiroval přímo uměním antických kuchařů. Je vyroben z přírodního vína míseného s kořením, které měli starověcí Římané v oblibě. Vyznačuje se hřejivými chutěmi – skořice, náznak heřmánku a pálivých paprik a sladkostí medu. V příjemném chuťovém doznívání jsou znát bylinky, ovocné a květinové podtóny. Zajímavostí je, že obal, neboli lahve na tento ocet vyrábějí české sklárny (na to můžeme být hrdí).
Octy jsou k dostání exkluzivně v concept storu společnosti Potten & Pannen – Staněk v Praze na Újezdě, jedna lahev (300 ml) vás přijde na 450 Kč.