Pokud ji neznáte, nenechte si ujít Stollen Fest v nedalekých Drážďanech. Je součástí vánočních trhů, které se v Drážďanech konají už od roku 1434 (letos už 4. prosince). Cukráři tu nabízejí rozličné druhy a velikosti štól, dokonce i tu největší na světě. Nevěříte?
Každý rok před Vánocemi oslavují pekaři a cukráři ze saského hlavního města své řemeslo velkolepým slavnostním průvodem – takzvaným štólovýmprocesím, při kterém vezou po Labi obrovskou vánoční štólu vážící téměř čtyři tuny. Mohutný exemplář, dlouhý většinou zhruba 5 metrů, široký 2 metry a vysoký tři čtvrtě metru, je kromě jiného vyroben přibližně z jedné tuny mouky, 2,6 milionů sultánek a 74 litrů rumu.
Přesná zvětšenina typické dvoukilové Drážďanské vánoční štóly (Dresdner Stollen je chráněnou registrovanou známkou a může se používat jen pro štóly pečené v Drážďanech a okolí) nejprve projede městem na povozu taženém třemi koňmi a poté je na vánočním trhu Striezelmarkt nakrojena obrovským drážďanským štólovým nožem. Nakonec je rozporcována a do posledního drobečku se prodá mlsným návštěvníkům.
Tradice pečení štól vznikla právě v Drážďanech a je o pár desítek let starší než tradice pečení vánočky. Tvarem má připomínat Ježíška zabaleného do plenek. Tradice říká, že štóla nesmí být nakrojena dříve než o Štědrém večeru po bohoslužbě. Ochráníte tak dům od nemocí a neštěstí.
Jde vlastně o nepletenouvánočku z kynutéhotěsta plnou mandlí, rozinek a dalších dobrot. Není divu, že pomalu vytlačuje vánočku z českých stolů. Peče se v předstihu (takže máte časoprostor i na nepovedené kousky) a do Vánoc se krásně rozleží. Zatímco ostatní se budou snažit zorganizovat brambory na salát, kapra ve vaně a těsto na vánočku (která je do tří dnů jak kámen), vy budete v klidu. A pokud máte v zahraničí kamarádky, které si o Vánocích stýskají po cukroví, pošlete jim právě štólu. Převoz vydrží a po cestě bude akorát rozleželá!
Štól je hned několik druhů: kynuté, tvarohové, mandlové, plněné marcipánem, ale i kakaové a čokoládové. Zkuste naši tvarohovou, nemusíte čekat, až vykyne, a pokud máte doma hnětač nebo pekárnu, budete s ní mít minimálně práce.
Tvarohová nekynutá štóla
Smíchejte 1/2 kg hladké mouky, 1 prášek do pečiva, 1 vanilkový cukr, 20 dkg cukru krupice, 2 vejce, 1/2 másla, 5 dkg sádla, 1 tvaroh, 3 lžíce rumu, 12 dkg rozinek (namočených v rumu, zkusit můžete ale i amaretto nebo cointreau... zkrátka dle chuti) a 12 dkg ořechů (sekaných). Vše zpracujte v těsto a udělejte dva úzké válečky na délku klasického plechu. Dejte péct do středně vyhřáté trouby (180 stupňů) na asi 40 minut.
Po upečení ještě horké štóly potřete rozpuštěným máslem a obalte v cukru s vanilkou. Vystydlé štóly zabalte těsně do alobalu a nechte v chladu uležet. Ideální jsou 3–4 týdny. Pokud to nevydržíte, můžete se do štóly pustit hned, ale nebude tak vláčná.
Až ji budete podávat, posypte ji zlatými a stříbrnými kuličkami, kandovanými fialkami nebo ji jen převažte pěknou mašlí. Nebo místo dvou válečků udělejte jeden velký a z druhého udělejte 10–15 cihliček. Ty se pak budou vyrovnané na dortovém podnosu na vánoční tabuli náramně vyjímat!
Na stránkách Apetitu najdete recept na kynutou štólu s marcipánem.