A ještě k tomu nám ho upekl krásný chlapík Patrik Minár. Pojďte si pochutnat s námi. Stejně jako člověk nemusí být zrovna profesionální kuchař, aby si usmažil kuře k večeři, nemusí být ani cukrář, aby si upekl něco sladkého na oslavu. Zní to sice dost jednoduše, ale pokud jediné pečení, které jste kdy zvládly, byl perník z prášku, máte slušnou šanci skončit jako pejsek a kočička, když poprvé pekli dort. Totiž s bolavým žaludkem.
Protože Elle slaví kulaté 10. narozeniny, je nezbytný dezert, který se hned tak nevidí. Vybraly jsme proto americký cheese-cake. Dá se připravit za čtvrt hodiny (pečení pak trvá přes hodinu), chutná báječně, nepotřebujete k němu přesnou váhu, každou chvíli můžete ochutnávat a nabízí spoustu možností k experimentům se surovinami (ale ne, opravdu nemyslíme na narozeninové orgie u trouby či sporáku).
Je potřeba vědět, že cheesecake není žádný sýrový dort, jak by se z názvu mohlo zdát. Nivu ani eidam v něm nenajdete, na čedar zapomeňte a ani parmazánem se posypat nedá. Svoje jméno si zasloužil díky úplně jinému sýru. V americkém městě Philadelphia vyrábějí sýr stejného jména, je ve stříbrné vaničce a má modré logo. Philadelphia, nebo jak se lidově říká ,phili‘, je bílý krémový sýr, který připomíná naši lučinu utřenou s kysanou smetanou.
Jednoho dne se právě na obalu tohoto sýra objevil jeden z prvních – a nejslavnějších – receptů na cheesecake. Na základ z rozdrcených grahamových sušenek se rozetřela směs ze sýra, vajec a vanilky a všechno se to peklo ve středně vyhřáté troubě. Za hodinku bylo hotovo a americké rodinky se po tomto cheesecaku mohly utlouct asi jako Češi po polévce s játrovými knedlíčky, nebo knedlíky s vepřovým a se zelím.
O šedesát let později se objevuje bezpočet receptů na ,čískejkový‘ základ (obyčejné sušenky, kakaové sušenky, bezlepkové sušenky, drobenka) a i dorty dostávají jména podle toho, kde si je jak přizpůsobili: italský cheesecake (se sýrem ricotta a úplně bez základu), londýnský cheesecake (s polevou ze zakysané smetany), newyorský cheesecake (s našlehanými bílky). Jedním z nejzvláštnějších je baklava cheesecake, který kombinací medu a nakládaných ořechů představuje balkánskou alternativu amerického evergreenu.
Pro váš cheesecake se nechte inspirovat narozeninovým dortem `a la Elle. Je z kakaových sušenek a s polevou z limet. Patrik Minár, který pro nás tuto dobrotu připravoval, říká: „Tento cheesecake jsem se naučil přímo u zdroje – v Americe. Limetová šťáva s krémovým sýrem opravdu funguje. Dezert není těžký, a tak je jednoduché ho sníst strašlivou spoustu. Samozřejmě jsem musel recept trochu upravit, aby se dal jednoduše upéct i u nás.“ Nejviditelnější změna, kterou Patrik provedl, byla náhrada philadel-phie za tučný tvaroh. Pravá philadephia se dá sehnat jenom v Praze, ale tučný tvaroh je k dostání v každé samoobsluze. Pokud se budete držet zásad, že základ musí tvořit maximálně jednu čtvrtinu hotového dortu a náplň musí být hodně hustá, a pokud to nepřeženete s polevou, nemůžete nic zkazit.
Na ozdobení zvolte čerstvé jahody, pekanové ořechy nebo citronovou kůru. Povrch posypejte hnědým cukrem, muškátovým oříškem nebo polejte sirupem z borůvek. Fantazii se meze nekladou a záleží jenom na tom, co chutná vám.
A jak na to?
Základ:
200 gramů sušenek rozdrobte na drť, vmíchejte 100 gramů rozpuštěného másla, jeden balíček vanilkového cukru a špetku skořice.Ochutnejte. Ale, pozor – směs sušenek, másla a koření je jednoduše neodolatelná. Takže trošku ochutnejte, ale pokuste se všechno nesníst. Hmotu rozložte a pořádně vtlačte na dno nevymazané dortové formy. Ovládněte nutkání ochutnat ji ještě jednou a začněte raději připravovat náplň.
Náplň:
Čtyři velká vejce smíchejte s 200 gramy krupicového cukru a dvěma balíčky cukru vanilkového. Až se vytvoří pěna, začněte po lžících přidávat tučný tvaroh – toho potřebujete jeden kilogram.
Vmíchejte tři lžíce limetkové šťávy a ochutnejte. Pokud ji máte opravdu rády, přidejte ještě jednu lžíci, ale myslete na to, že limetka přijde i do polevy. Hostům by se neměly stahovat obličeje poté, co cheesecake ochutnají. Směs vlijte na základ. Pečte jednu hodinu v troubě za teploty 150 stupňů Celsia (140 stupňů, máte-li horkovzdušnou). Vyzkoušejte, jestli je dost upečený: střed i okraje musejí být pevné. Pokud zapíchnete do náplně špejli, bude se dort lepit (je krémový), ale nebude téct. Pak ho vytáhněte z trouby a nechte deset minut ,odstát‘. Pak přijde čas na polevu.
Poleva:
Smíchejte kelímek zakysané smetany (120 nebo 150 gramů) s balíčkem vanilkového cukru a jednou nebo dvěma lžícemi limetkové šťávy a ochutnejte. Nalijte na dort a dejte ho ještě na deset minut péct. Hotový dort můžete nazdobit nastrouhanou kůrou z limet. Ty ale napřed omyjte horkou vodou, protože většina citrusových plodů, které se u nás prodávají, je chemicky ošetřena. Vypadá to moc hezky. S ochutnáním počkejte, až přijdou hosté. Hosté nejdou. Tak proč neochutnat?