Do finále se probojovalo 6 finalistů, kteří zaujali originálními nápady a jedinečnými projekty s ekologickým přesahem. Kdo o finálním vítězi rozhodne? Nikdo jiný, než veřejnost, které se tato problematika úzce dotýká – hlasovat můžete od 23. května až do 30. srpna 2024 na webu soutěže.
Je nejvyšší čas jednat – přírodě může ulevit každý z nás
Protože téma ekologie a udržitelnosti v posledních desetiletích rezonuje světem, a často se může zdát, že na některé věci už může být pozdě, je třeba se nevzdávat a jednat. I proto založila společnost E.ON v roce 2008 Soutěž E.ON Energy Globe, která je součástí prestižní mezinárodní soutěže Energy Globe Awards – na této mezinárodní úrovni pak každoročně zastupuje absolutní vítěz ročníku Českou republiku. Cílem soutěže je podpořit projekty v oblasti ekologie, životního prostředí a úspor energií. Celkem se za dobu trvání E.ON Energy Globepřihlásilo již 3 779 projektů, které měly za cíl zlepšit život na naší planetě.
„Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty a každý rok jsem zároveň hrdá na to, kam soutěž E.ON Energy Globe směřuje a že ji vždy posouváme zase o krok dál – vlastně se dá říct mnohem blíž veřejnosti. Loni jsme v Praze uspořádali Ekofestival. Zavítalo na něj na 5 000 návštěvníků, kteří nám potvrdili, že jsme se vydali správnou cestou. Letos proto uspořádáme Ekofestivaly hned dva a budou znovu plné zajímavých přednášek, workshopů i zábavy pro všechny,“ přibližuje koncept soutěže Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice.
V soutěži uvidíte známé tváře, jež podporují ekologické projekty
Do letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe se přihlásilo na 167 projektů. „Jasně to ukazuje, že o E.ON Energy Globe je zájem a že v České republice je spousta lidí, kteří pro nás všechny chtějí lepší budoucnost. A to je skvělá zpráva,“ zdůrazňuje Claudia Viohl.
Šest finalistů vybrali experti z Akademie věd. Poté byl každému z nich přidělen ambasador z řad známých osobností, mezi které patří například herečka Jitka Čvančarová, herec Lukáš Hejlík nebo skateboardista Maxim Habanec a další. Tváří celé soutěže je pak dlouhodobá podporovatelka projektu E.ON Energy Globe, zpěvačka Veronika Khek Kubařová. Setkat se s nimi můžete i osobně na letošnímvyhlášení soutěže na E. ON Ekofestivalu v Brně.
Zelené střechy, divocí koně, eko roboti na poli nebo výsadba zeleně
To jsou finalisté, kteří se probojovali až do finále. Na co se můžete těšit?
Projekt Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy Univerzity v Brně se zaměřuje obsáhlá témata, jako je zlepšení klimatu nebo rozšíření biodiverzity, ale současně podporuje malé skutky, které mohou mít na okolí zásadní dopad – například vybudování nádrže na záchyt dešťové vody, osázení zelené střechy nebo údržbu vzrostlých dřevin – do těchto projektů se může zapojit každý z nás.
Společnost Devin představuje projekt Elektřina ze zeleného vodíku pro energeticky nezávislé budovy i dobíjení elektromobilů, který se zaměřuje na energetickou nezávislost pomocí generátorů a dobíjecích stanic, skrze které zpřístupňuje uživatelům vodíkovou energetiku. Tu lze získávat z letních přebytků a využívat v zimě.
Projekt Rezervace velkých kopytníků ukazuje, jak může chov divokých koní, zubrů nebo praturů zlepšit rozmanitost přírody pouhým vypásáním vhodných ploch. Tato myšlenka už se v minulosti dočkala realizace – společnost Česká krajina vybudovala světově unikátní rezervaci v Milovicích a 14 menších rezervací po celém Česku, které můžete podpořit či navštívit.
Junák přichází s projektem Patronáty, jehož hlavním cílem je prohloubit vztah dětí a veřejnosti k místům, kde žijí. V rámci projektu budou školní třídy a dětské oddíly pečovat o svěřené lokality sázením stromů, odstraňováním invazivních druhů nebo instalací ptačích budek. Osvojí si tak vztah k přírodě pod odborným vedením a stráví příjemný čas na vzduchu.
Biometanová stanice v Litomyšli je prvním realizovaným projektem svého druhu v ČR a tudíž vzorem pro lokální zpracování organických odpadů na ekologické a klimaticky neutrální palivo - Biometan. Jeho použití vede ke snížení emisí CO2.
Poslední projekt Roboton – autonomní a ekologický robot v zemědělství se zaměřuje na revoluční řešení v oblastizemědělství. Jeho cílem je snížit spotřebu herbicidů ausnadnit lidem náročnou práci při obdělávání půdy.Stroj Roboton pracuje udržitelně a ekologicky, navíc jej pohání solární energie.
Z odměny se mohou radovat finalisté i hlasující
Vítěz soutěže se pak bude těšit z odměny 500 000 Kč od organizátora soutěže společnosti E.ON, kterou může využít na realizaci či rozvoj svého projektu. Druhý v pořadí získá možnost nakoupit u společnosti Ptáček produkty v hodnotě 100 000 Kč. Třetí nejlepší pak získá poukaz na nákup v obchodech Hornbach v hodnotě 50 000 Kč.
Ani zbývající finalisté nepřijdou zkrátka – získají produkty od společnosti DE Dietrich v hodnotě 50 000 Kč nebo vouchery na nákup u společnosti Trilux Česká republika v hodnotě 50 000 Kč či zapůjčení elektrovozidla od společnosti E.ON Energie.
Organizátor soutěže však myslí i na hlasující, kteří chtějí rozvoj ekologie a udržitelnosti svým hlasem podpořit. Co můžete získat? Ve hře je let balónem, týdenní zapůjčení elektrovozu, dárkové karty HORNBACH nebo kuchařky Kitchenette od Markéty Pavleje.