I malé auto je třeba pojistit

Navštěvovat servis a tankovat nestačí

Ať už máte malé nebo velké auto, jsou s ním spojeny jak ty dobré, tak o něco náročnější okamžiky. Auto vás převeze z bodu A do bodu B, nejste závislí na MHD ani nikom jiném, na druhou stranu se o něj musíte starat. Tankovat, navštěvovat servis, kupovat dálniční známku apod. Na co rozhodně nesmíte zapomenout, to je autopojištění. I malé autíčko musí mít přidělenou SPZ a sjednané potřebné pojištění. 

Stačí povinné ručení, nebo je třeba i havarijní pojištění?

Sjednání povinného ručení je nutností, tuto povinnost majiteli motorového vozidla, a je jedno jak velkého, ukládá zákon. Chrání ho před škodami, které způsobí někomu jinému, a to na majetku, zdraví i životě. Oproti tomu havarijní pojištění je dobrovolnou složkou autopojištění, k jeho sjednání vás nutit nikdo nebude. Pravdou ovšem je, že se ve většině případů vyplatí, kryje totiž škody, které vzniknou vám. Na co se při sjednání jednotlivých pojištění zaměřit?

  • U povinného ručení si pohlídejte výši pojistných limitů. Sjednávají se pro každé riziko, minimem by v dnešní době mělo být 50 milionů korun. Ani to ale vždy nestačí, proto je dobré zvážit vyšší pojistné limity, klidně i 100 a víc milionů korun. Pokud by totiž škoda byla vyšší než váš sjednaný pojistný limit, zbytek budete muset hradit sami. A nejde jen o škody na nabouraném vozidle, ale i náklady na léčení v případě úrazu, ušlý zisk, náklady spojené s právním zastoupením, náklady na výjezd složek IZS a náklady na likvidaci dopravní nehody.
  • Nedílnou součástí povinného ručení jsou i asistenční služby, liší se ale rozsahem a výší limitů. I o to se zajímejte a nastavte si je tak, abyste v případě krizové události nezůstali na vše sami a ztracení.
  • U havarijního pojištění už je to maličko složitější, je třeba si zvolit pojistná rizika a také výši spoluúčasti. Ani na jednom se nevyplácí šetřit, když přijde na pojistná rizika, tím nejdražším je havárie, ta další, jako vandalismus, živelné pohromy, odcizení nebo pád předmětu už tak finančně náročná nejsou. Sjednat si můžete i variantu all risk, díky které nejen ušetříte, ale také se pojistíte proti všem pojistitelným rizikům. A spoluúčast? Ta udává částku, jakou se na škodě budete podílet. Vyjadřuje se buď v procentech, nebo konkrétní částkou, čím je spoluúčast vyšší, tím nižší je naopak pojistné. Setkat se ale můžete i s nulovou spoluúčastí, kdy veškerou škodu hradí pojišťovna. Sami si vyberte, která varianta je pro vás snazší.

Víte, že si pro svoji malou nákupní tašku na čtyřech kolech můžete sjednat i různá připojištění? Pojistit si tak můžete například i čelní sklo, abyste nikoho neohrozili jízdou s prasklým čelním sklem, nebo pokud si nechcete sjednat havarijní pojištění, ale jen povinné ručení, pak si v rámci připojištění můžete zařídit i ochranu pro případ vandalismu nebo odcizení vozidla.