Za špatný stav vlasů možná může pokožka hlavy. Jak o ni pečovat?

Měření

Výzkum značky L’Oréal Professionnel ukazuje, že 67 % lidí po celém světě má potíže s vlasovou pokožkou. Často to ale vůbec netuší, případně nevědí, že za jejich problémy s vlasy může právě pokožka hlavy. Povědomí o tom se nicméně zhruba od doby pandemie, kdy jsme celkově o sebe začali i v domácích podmínkách více pečovat, neustále zvyšuje. 

Narůstá ale bohužel i výskyt problémů či pocitů nepohodlí vlasové pokožky. To je důvod, proč také čím dál více značek uvádí přípravky určené právě na péči o pokožku hlavy. Než si ale představíme ty nejlepší z nich, pojďme své hlavě trochu lépe porozumět.

Jak poznat problém

Vlasová pokožka se od kůže na zbytku těla liší. Proces obnovy u ní trvá jen asi 10 dní oproti 26 dní u kůže na tváři či těle. Produkuje také nejvíce kožního mazu a je to tak přirozené. Nesmí ho ale být až příliš, ale ani málo. Suchost, mastnota, přítomnost lupů a různé vnější vlivy mohou vést ke zvýšené citlivosti vlasové pokožky a pocitům svědění, štípání či pálení. 

„Nezdravá vlasová pokožka se projevuje také vypadáváním vlasů, oslabením vlasového vlákna nebo zpomaleným růstem vlasů,“ upozorňuje kadeřník Adam Ondrušek. Může se projevit také ztrátou objemu účesu, ale také tím, že vlasy jsou najednou citlivější. Jsou křehké a náchylné k mechanickému poškození. 

Čím vlasové pokožce škodíme

„Nezdravá pokožka hlavy může být způsobena několika překrývajícími se faktory, jako je genetika, špatná životospráva, únava, stres, oxidační stres, ale i celkový zdravotní stav. Svoji roli hraje také věk či nevhodné produkty, případně nadměrné používání přípravků, které obsahují agresivní chemikálie,“ vysvětluje další renomovaný kadeřník Jiří Tomev.

Příčiny tedy nejsou jednoznačné, a tak pokud na svých vlasech zaznamenáte některé z uvedených nešvarů, měli byste se vydat na konzultaci s odborníkem. Nemusíte rovnou za trichologem, leccos totiž zvládne i zkušený kadeřník v kvalitním salonu, který nabízí i diagnostiku vlasů. Její součástí by vždy mělo být i vyšetření pokožky hlavy. „Kadeřník, který provádí pouze diagnózu vlasu, dělá jen polovinu práce,“ říká nekompromisně Jiří Tomev.

 

Jak probíhá diagnostika vlasů

V dobrém salonu se proto při diagnostice vždy jako první vyšetřuje právě vlasová pokožka, až poté vlasové délky. „Díky speciální kameře na pokožce poznáme nadměrnou lupenatost, její neprokrvenost, ucpané folikuly nebo vlasy v takzvané hibernaci, kdy vlasový kořínek v lůžku spí a nemá sílu na to, aby vylezl,“ popisuje Adam Ondrušek. Díky tomuto vyšetření spolehlivě zjistíte, co vaši pokožku trápí, a kadeřník vám poradí vhodnou péči.

„Vyžaduje to však také určitou míru empatie, profesionální přístup a znalost problematiky ze strany kadeřníka. Ten nemusí nutně být trichologem, ale měl by nějaké know-how z této oblasti mít,“ připomíná Jiří Tomev.

„Vždy se přitom díváme na klienta holistickým způsobem. Hodnotíme jej na základě osobní historie, životního stylu, genetických faktorů a prostředí. Na základě těchto informací navrhneme individuální ošetření, vhodné produkty, poradíme ohledně výživy a doporučíme změny životního stylu. Je to vlastně taková detektivní práce. Nejedná se tedy pouze o výběr jednoho produktu, ale o komplexní péči,“ vysvětluje, proč je zásah odborníka v tomto ohledu skutečně nepostradatelný. 

O vlasovou pokožku bychom se měli starat, i když zatím žádný problém „nehlásí“. Vždy se přitom jako první soustřeďte právě na prokrvení. „Vlasová pokožka na sobě nemá žádné svaly, tudíž jediné prokrvení, ke kterému tu může dojít, je to mechanické. A větší prokrvení znamená také větší přísun živin do pokožky. Nemasírovaná vlasová pokožka je zatuhlá a postupně začne špatně fungovat,“ říká Adam Ondrušek.

Mytí a masáž je základ

Prvním krokem ke správné péči o vlasovou pokožku je, že ji budete mýt pomocí důkladné masáže hlavy. „Hlavu promasírujte lůžkem prstu, ne nehty. Díky tomu ji hezky prokrvíte a také vyčistíte. Určitě šamponujte dvakrát za sebou, abyste důkladně odstranili přebytečný maz, nečistoty, šupiny vlasu, odumřelé kožní buňky a lupy. Díky tomu se neucpává folikula a odstraňuje se vše, co ve vlasech nemá být,“ popisuje Adam Ondrušek. 

V dalším kroku je použití správných produktů. Například značka Kérastase má několik produktů určených přímo na pokožku hlavy, ať je to hydratační nebo probiotické sérum, sérum proti padání a na zahuštění vlasů. A jak správně postupovat? Podle odborníků je to vlastně stejné, jako když se staráte o pleť obličeje. Nejprve ji vyčistíte, jednou za čas dáte masku, po čištění použijete sérum a krém. U vlasů je tedy základem šampon, kondicionér a poté sérum na pokožku hlavy, občas maska.

6 tipů, jak ozdravit pokožku hlavy a s ní i celý účes:

Řada Biolage Scalp Sync je určena na problematickou pokožku. Obsahuje fermentovaný čaj pro zklidnění suché a citlivé pokožky, kyselinu glykolovou, která odstraňuje residua a redukuje nadměrnou produkci vlasového mazu. Jde o AHA kyselinu, která má exfoliační účinky a urychluje obnovu buněk. Scalp Sync také bojuje s lupy úpravou přirozeného mikrobiomu pomocí antibakteriální a fungicidní složky Pirocton Olamin. Účinná látka Aminexil pak také posiluje oslabené a křehké vlasy a podporuje mikrocirkulaci krve.


Řada Shu Uemura Ashita Supreme je inspirována japonským systémem vrstvení pro důkladnou očistu pokožky hlavy a posílení vlasového vlákna. Nabízí péči vhodnou pro každý typ vlasů, zejména pak pro ty, kterým chybí lesk a síla. Vlasovou pokožku důkladně očistí, vlasy jsou intenzivně hydratované, hebké, chráněné ed lámáním a plné lesku od kořínků po konečky. Jedinečnou ingrediencí jsou výtažky z japonské rostliny ashitaby, jejíž schopnost se během jediného dne sama zregenerovat, se odráží v produktech této řady, které poskytují revitalizaci určenou vlasům i pokožce hlavy. 


Kérastase Genesis je řada určená na problém s padáním vlasů a je perfektní péčí na podzim či zimu. Využívá aktivní látky jako Aminexil, kořen zázvoru či kofein, které posilují vlasová vlákna a snižují padání vlasů až o 84,4 %. Zároveň zajišťuje až o 65,9 % menší lámavost vlasů. Tato řada navíc zpevňuje vlasové vlákno, čímž zajišťuje jeho maximální odolnost a krásný lesk. Co se týče cílené péče o pokožku hlavy, vybrat si můžete klasické sérum s pipetou, nebo v ampulích.


Matrix High Amplify je objemová řada. Dodává slabým vlasům bez objemu potřebné proteiny, díky kterým jsou vlasy pevnější a méně náchylné na mechanické poškození. Šampon má gelovou texturu pro odlehčení vlasů bez zatížení. Skvělý je sprej Wonder Boost, který se aplikuje ke kořínkům pro maximální objem. Obsahuje patentovanou molekulu Thixel, která proniká do kutikuly a po zahřátí zvětšuje svůj průměr, a tím i objem vlasu. Dodá jemnou fixaci a plnost.


Řada L’Oréal Professionnel Scalp Advanced je speciálně vyvinutá, aby ozdravila vlasovou pokožku a celkově zjednodušila péči o ni. Přináší komplexní řešení na tři nejčastější problémy s vlasovou pokožkou, což je pocit nepohodlí, mastnota a lupy. Zahrnuje tedy přípravky pro zklidnění pokožky, pro intenzivní čištění a redukci nadměrného maštění, a také redukci suchosti a lupů.


Přípravky Redken Extreme Length posilují oslabené vlasy, zredukují lámání, aby vlasy mohly konečně zase zdravě růst. Patří mezi ně i speciální produkt Triple Action Treatment, což je hloubkově vyživující maska pro zdravou pokožku hlavy a dlouhé vlasy bez roztřepených konečků. Obsahuje biotin a ricinový olej, které přispívají k růstu vlasů, niacinamid ozdravuje vlasovou pokožku.