Péče o vlasy zkrátka není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Zvlášť s tím, jak přibývá různých typů pečujících přípravků, z nichž každý je trochu jinak zaměřený. Zeptali jsme se proto předních českých kadeřníků, jaký je správný postup a jak se v tom všem vyznat. ‚‚Zaprvé jde o pochopení benefitů, které nám přípravky v péči o vlasy nabízí. A zadruhé uvědomit si jaký je mezi nimi rozdíl. Každý z nich má jedinečné složení a výhody přizpůsobené konkrétním potřebám vlasové péče. Co může být u jednoho každodenní rutina, u druhého týdenní záležitost. Kondicionér, maska, oleje či vlasová séra mají za cíl zlepšit stav a zdraví vlasů. Mají však odlišné účely a způsoby použití,‘‘ upozorňuje kadeřník Jiří Tomev, majitel JT Salonu v Ústí nad Labem.
Základní péčí po šamponování je kondicionér, který zanechává vlasy jemné, hladké a lesklé. Dodá lehkou hydrataci, pocit měkkosti a vlasy jsou snáze upravitelné. Snižuje krepatění a lámání vlasů, uhlazuje kutikulu. Kondicionéry mají všeobecně nižší pH. Díky tomu uzamykají např. uložené pigmenty barvy. Často obsažené zvlhčující látky jako glycerin nebo kyselina hyaluronová lépe vážou vlhkost a pomáhají udržovat vlasy hydratované po celý den.
Vystačím si s kondicionérem?
‚‚Někdy kondicionér stačí, ale jen v hodně málo případech a většinou u vlasů, které nejsou zatěžovány chemicky, ani fyzicky,‘‘ upozorňuje také Adam Ondrušek, který má vlastní kadeřnický salon ve Valašském Meziříčí. ‚‚Rozdíl je v tom, že molekuly kondicionéru jsou větší než molekuly masky, proto výživné látky masky jdou do větší hloubky vlasu. Někdy nestačí ani maska, proto je dobré dát ještě olej, který vlasy dovyživí, uzavře a dodá jim lesk,‘‘ dodává Adam. Masky poskytují intenzivní péči a hloubkovou výživu. ‚‚Obsahují vyšší koncentrace pečujících složek a pronikají hlouběji do vlasového stvolu. Posilují a revitalizují zevnitř. Jsou užitečné pro ty, kteří již mají nějaký problém, tedy pro suché a poškozené vlasy, ať už chemicky či mechanicky. Masku si pravidelně zaslouží také nadměrně porézní vlasy se sklonem ke krepatění,‘‘ doplňuje Jiří Tomev.
Jaké vlasy potřebují masku?
Při rozhodování mezi vlasovou maskou a kondicionérem je podle něj proto nezbytné zvážit aktuální stav vlasů. ‚‚Pokud jsou vlasy narušené, je dobré aplikovat intenzivní masku při každém nebo každém druhém nebo třetím mytí. Lehčí masku na zdravé vlasy aplikujete maximálně každé druhé mytí, a jejím cílem není ozdravit, ale udržet vlasy v kondici,‘‘ souhlasí také Adam Ondrušek. Dodává, že je dobré tyto produkty používat, i když jsou vlasy zdravé, jen konkrétní produkty volit trochu jiné. Například u značky Kérastase jsou na to speciální odlehčené řady, které vlasy zbytečně nezatíží.
Jeden správný postup přitom neexistuje ani na to, jak často masku používat. ‚‚Při hodně poničených vlasech používejte masku při každém mytí. Mírně narušeným vlasům prospěje aplikovat při jednom mytí kondicionér, při dalším masku. Pokud nemají žádný zásadní problém, vystačíte si jen s kondicionérem. Olej je pak možné aplikovat při každém mytí, protože například Elixir Ultime od Kérastase chrání vlasy také například před teplem a ještě jsem se nesetkal s typem vlasů, kterému by tento olej nesedl,‘‘ popisuje Adam Ondrušek.
Jak správně použít olej nebo sérum?
Olej, olejová nebo krémová séra patří do finální péče o vlasy. Jejich dominantní funkcí je výživa, finální oprava poškození a dodaní lesku. Napomáhají také uzamykat vlhkost a snižovat tření vlasů, díky čemuž vlasy také chrání před dalším poškozením. Tyto produkty bývají bezoplachové, a proto se aplikují většinou po umytí a aplikaci výživného kondicionéru nebo masky jako takový ‚‚final touch‘‘, i když ani to není striktním pravidlem. Jejich použití se totiž liší právě od toho, k čemu slouží, nebo co od nich očekáváte.
Jedno jasné pravidlo však existuje. ‚‚Sérum, které je určené na délky vlasů, vždy používejte pod olej. Obvykle totiž narozdíl od oleje nemá termo ochranu,‘‘ říká Adam Ondrušek. Jinak je to ale se sérem určeným pro péči o pokožku hlavy - to se nanáší po umytí a péči do vlhkých vlasů, při hodně velkých problémech se jeho použití může zopakovat večer před spaním do suchých vlasů. Samotný olej má pak mnoho způsobů využití a používat ho lze do konečků vlasů klidně každý den pro osvěžení účesu a okamžité napravení suchých konců. Jak už bylo zmíněno, kvalitní vlasový olej funguje také jako ochrana před teplem fénu nebo žehličky. ‚‚Lze ho ale také použít před šamponováním, pokud máte vlasy se sklonem k zacuchávání,‘‘ přidává svůj tip Jiří Tomev.
Olejová séra mají lehčí texturu a složení. Uhlazují vlasové vlákno, dodávají lesk, řeší nadměrné poletování a krepatění vlasů, které jsou pak díky nim snadněji upravitelné. ‚‚Pomáhají také udržet hydrataci vlasů, zlepšují jejich pružnost, ale také zacelují roztřepené konečky a chrání vlasy před vnějšími vlivy,‘‘ říká také Nikola Samcová.
Regenerace není to samé co výživa
Použití pečujících přípravků tedy vždy závisí na stavu vlasů, který se ale přitom může rychle měnit - kvalitní přípravky vlasy ozdraví, proto pak můžete v péči odlehčit, naopak po létě bývají vlasy celkově více vysušené a poničené.‚‚Lesklé, krásné a zdravé vlasy, nevyžadují speciální péči. Pouze je udržujeme v kondici s produkty vhodně určenými. Stačí jim lehká hydratace a ochrana. Oproti tomu u vlasů vyžadujících extra péči řešíme příčinu zařazením hloubkové regenerace. Ta pak musí jít ruku v ruce s výživou,‘‘ uzavírá Jiří Tomev.
Tipy kadeřníků na produkty nezbytné pro vaše vlasy
Kérastase Genesis Serum Anti-Chute Fortifiant, posilující sérum proti padání vlasů zvyšuje odolnost vlasového vlákna, eliminuje padání vlasů a stimuluje jejich růst. ‚‚Sérum určené na pokožku hlavy proti vypadávání vlasů. Nejraději ho používám do mokrých vlasů po umytí šamponem a aplikaci masky a před fénováním. Vlasy rozdělím na několik pěšinek a po nich jedu pipetou, poté sérum vmasíruju a vlasy vyfénuju. Do mokré pokožky se krásně vstřebá. Navíc má mírně tužící účinky a vůbec nezatěžuje. Pokud máte velký problém s vypadáváním vlasů, aplikujte jej také večer do suchých vlasů,‘‘ radí Adam Ondrušek.
L’Oréal Metal Detox Oil, koncentrovaný vyživující olej s lehkou texturou, která nezatěžuje vlasy a snižuje riziko lámání vlasů o 97 %. Obsahuje Glicoamine, molekulu, která neutralizuje kovy uvnitř vlasů. ‚‚Tento vyživující olej proti lámavosti vlasů aplikuji nejraději do dvakrát umytých vlasů šamponem Metal Detox a po použití masky nebo kondicionéru. Buď na mokrý vlas nebo suchý, podle typu a potřeby vlasů. Popřípadě přidám ještě trošku do suchých vlasů při konečném stylingu. I přesto, že olej vlasy vyživuje, nezatěžuje je, což je ideální pro ty, kdo mají jemné vlasy, které se snadno zmastí,‘‘ popisuje Nikola Samcová.
Redken All Soft Heavy Cream Mask, oplachová posilující maska s arganovým olejem pro navrácení pevnosti a odolnosti vlasů. ‚‚Je skvělá na vlasy, kterým chybí hydratace, jsou hodně suché nebo jako prevence pro vlasy, se kterými se chystáte dlouhodobě na intenzivní sluníčko. Dá se však používat celoročně, ale i jen dočasně během léta, aby třeba vlnitý vlas nepřišel o hydrataci, kterou běžné má,‘‘ říká Mirka Myšička Hajdová. Aplikujte na umyté, ručníkem vysušené vlasy, nechte působit 5 až 15 minut a poté pečlivě spláchněte. Pokračujte kondicionérem.
Matrix Food For Soft Oil Serum, multifunkční olejové sérum obohacené o avokádový olej. Dodává suchým vlasům pocit výživy a zanechává je oslnivě lesklé. ‚‚U vlasů, které potřebují větší kontrolu, aplikuji pár kapek do ještě vlhkých vlasů, případně na závěr stylingu aplikuji kapku séra v rozehřátých dlaních od středních délek po konečky pro dokonalý a přirozený pohyb vlasů. Díky odlehčené olejové textuře se tak zvyšuje měkkost a lesk. Toto sérum má i termoochranu a napomáhá uzamykat vlhkost suchým vlasům,‘‘ popisuje Jiří Tomev.
Shu Uemura Essence Absolue Nourishing Oil, intenzivně vyživující víceúčelový olej, který uhlazuje strukturu vlasů a dodává lesk a hladkost. ‚‚Doporučuji ho klientům používat jakkoliv je jim to příjemné, ať už do mokrých či suchých vlasů. Každopádně v létě u sušších vlasů je dobré ho použit nikoli jen na uhlazení, ale zároveň jako kúru a výrazný styling. Můžeme ho aplikovat na vlasy ve větším množství od pokožky až po délky, zamotat vlasy do drdolu nebo zaplést do copu. Dokonale tak hydratuje vlas a zároveň si užijete cool summer look,‘‘ prozrazuje svůj trik Mirka Myšička Hajdová.
Biolage Hydra Source Deep Treatment Pack, víceúčelová intenzivně pečující maska pro hloubkovou péči, která dodává velmi suchým vlasům hydrataci a vyživení. Vlasy jsou pocitově hebčí, snáze upravitelné a na pohled i dotek zdravější. ‚‚Tuto masku doporučuji všem, kdo se potýkají se suchými vlasy bez života a chtějí navrátit sílu a lesk a zlepšit úroveň hydratace, a tím i pružnost vlasového vlákna. Je ideálním doplňkem během letní sezóny i po ní,‘‘ říká Jiří Tomev. Pro dodatečnou hloubkovou hydrataci aplikujte na mokré vlasy po umytí šamponem Hydra Source. Nechte působit po dobu 3-5 minut a poté důkladně opláchněte.