Foukání může vlasy zničit i ozdravit. Tyhle chyby možná děláte i vy

Měření

Horký vzduch vytahuje z vlasů hydrataci, ale také veškerou výživu, kterou jsme nanesli prostřednictvím šamponu, kondicionéru nebo masky. Vlasům tedy jednoznačně škodí - ztrácejí kvůli němu pružnost a lesk, snadněji se lámou. Přesto byste nenašli kadeřníka, který vám řekne, ať fén raději hodíte do koše a necháváte vlasy schnout na volno. Je to vlastně přesně naopak. 

„Vlasy je lepší foukat pokaždé. Šampon totiž vlasové vlákno otevírá a kondicionér nebo maska uzavírá. Někdo má ale vlasy natolik porézní, že to kosmetické produkty nedokážou. Foukáním přes kulatý kartáč proto vlasovou kutikulu uhladíme, uzavřeme výživu uvnitř, a ochráníme tak vlas před lámáním,“ shrnuje renomovaný kadeřník Adam Ondrušek.

Pojďme se tedy spolu s odborníky podívat na nejčastější chyby, které při foukání vlasů děláme. Pomohou vám z fénování pro svůj účes vytěžit maximum, aniž byste vlasy poškodili. 

Chyba č. 1: S foukáním zbytečně otálíme

‚‚Sušení na vzduchu je pomalý proces, který může v závislosti na síle vlasů trvat i několik hodin. Vlasy ale při styku s vodou bobtnají. Čím déle jsou vlasy vlhké, tím větší tlak se vyvíjí na vazby proteinů, ale i na mezibuněčné pojivo, které udržuje vlasy neporušené, což může vést k většímu poškození oproti foukání vlasů s doporučenou teplotou,‘‘ upozorňuje kadeřník Jiří Tomev.

Chyba č. 2: Nejsme k vlasům dostatečně šetrní

Jednu z velkých chyb děláme ještě dřív, než vůbec k foukání přistoupíme: ‚‚Přílišným třením mokrých vlasů ručníkem dochází k narušení kutikuly, která není zcela uzavřena. Je lepší z vlasů odstranit přebytečnou vodu tak, že ručníkem vlasy jen jemně stlačíte,‘‘ radí Jiří Tomev. Škodí podle něj i hrubé rozčesávání vlasů se sklonem k cuchání bez vhodného produktu. Také tahání za vlasy při sušení může narušit vlasové folikuly, což může později vést k vypadávání. V neposlední řadě bychom neměli teplým vzduchem tvarovat už vysušené vlasy.

Chyba č. 3: Podceňujeme ochranu vlasů před foukáním

Dnešní termoochranné přípravky toho vždycky umí ještě o trochu víc než jen chránit. Vybírat proto můžete jednak podle konzistence - na trhu jsou krémy, balzámy, spreje i oleje, ale také podle toho, co vašim vlasům chybí, nebo jak je obvykle upravujete. Například mlékoKérastase Nutritive Nectar Thermique na vlasech vytváří film a chrání je tak před chronickým vysušováním. Krémová bezoplachová péče Biolage Bond Therapy uhlazuje, snižuje lámavost vlasů a zamezuje roztřepeným konečkům. Jako neviditelný štít, který zároveň hydratuje, usnadňuje rozčesávání a chrání barvu, působí Redken Acidic Color Gloss. Příjemně lehkou konzistenci má krém L'Oréal Professionnel Metal Detox, který chrání před teplem až do 230 °C i před UV zářením. Hrubé a nepoddajné vlasy ocení ochranný sprej Matrix Mega Sleek.

Vyberte si produkt, který bude dokonale sedět vašim vlasům:

Chyba č. 4: Někdy ochranné přípravky také přeceňujeme

Nanést ochranný přípravek před tepelnou úpravou vlasu je zcela zásadní. Opravdu vlas spolehlivě ochrání. Je ale dobré vědět, že fungují sice spolehlivě, ale jen po nějakou dobu. ‚‚Po chvíli se ochrana z vlasů odpaří. Pokud tedy přejedu fénem jednou, dvakrát, třikrát, vlas je chráněný. Jakmile ale bude suchý, znamená to, že už není chráněný,‘‘ vysvětluje Adam Ondrušek. Rozhodně tedy není na místě si myslet, že jakmile jste jednou nanesli ochranný produkt, můžete s teplým vzduchem zacházet, jak chcete.

Chyba č. 5: Foukáme proti směru růstu

‚‚Většina lidí fénem jen tak nerovnoměrně přejíždí a foukají všemi směry. Jenže důležité je foukat přes kulatý kartáč po směru růstu, abychom vlasové šupinky skutečně uhladili. V opačném případě kutikulu naopak otevřeme a výsledkem jsou vlasy, které se nelesknou a jsou náchylnější k poškození a lámání. Uhlazený vlas se naopak zlomit nemůže,‘‘ vysvětluje Ondrušek. Jiří Tomev pak ještě připomíná, že je dobré vlasy nejprve vysušit do 90 procent a poté si vzít na pomoc kartáč.

Chyba č. 6: Používáme příliš horký vzduch

Možná už jste někdy přemýšleli, jak je možné, že používáte ty nejkvalitnější kondicionéry nebo masky, ale jejich efekt na vašich vlasech není vidět? Možná je to tím, že používáte příliš horký vzduch, který veškerou výživu z vlasů odpaří. Pořiďte si proto takový fén, kde můžete regulovat jak teplotu, tak výkon. Ideální je totiž nižší teplota a vyšší výkon. U laciných fénů je to přitom bohužel přednastaveno přesně naopak - vzduch je extrémně horký, ale kvůli malému výkonu mu vlasy musí být vystaveny delší dobu.

Chyba č. 7: Využíváme jen teplý vzduch

Pokud chcete těžkým vlasům dodat objem, foukejte od hlavy teplým vzduchem a na závěr ještě objem zafixujte studeným vzduchem. Tím, že zahřátý vlas najednou zchladne, přimějete ho změnit tvar. Pomoci si ale můžete ještě speciálním sprejem na foukanou Shu Uemura Tsuki Shape, který vlasům dodá dlouhotrvající tvar a definuje prameny. Disponuje totiž termo-aktivovatelnou pamětí tvaru vašeho účesu. 

 

Chyba č. 8: Žehlíme nešetrně

Ještě více zabrat horkým vzduchem dostávají vlasy při žehlení. Vlasy extrémně vysušené, poničené, chemicky přepracované a křehké by se takové úpravě měly raději vyhnout. I zdravé vlasy si ale zaslouží šetrný přístup. ‚‚Žehlíme suché vlasy a na každý pramen, který žehlíme, vždy naneseme termoochranu. Nastavíme nižší teplotu a věnujeme pozornost každému tahu. Jeden velmi pomalý tah při nízké teplotě nám pomůže vytvořit super hladký výsledek oproti opakovanému a rychlému tahu s vysokou teplotou, který může způsobit poškození,‘‘ připomíná Jiří Tomev.