Rozhodli jste se, že si pořídíte elektrický zubní kartáček? Gratulujeme! Vydali jste se cestou, která odstraní až o 100 % více zubního plaku v porovnání s manuálnim kartáčkem. Abyste zvolili ten správný typ, se kterým bude čištění účinné a pohodlné, máme pro vás malý návod, který vám výběr usnadní. V zásadě se totiž stačí soustředit na 3 základní parametry.
- Při řešení otázky, jak vybrat elektrický zubní kartáček, se zaměřte na 3 věci
Stejně jako u mnoha dalších přístrojů, ani v tomto případě byste neměli dávat pouze na vzhled. Design a provedení je jistě důležité – ostatně, budete se s novým pomocníkem vídat minimálně dvakrát denně – estetická stránka by se ale neměla stát jediným faktorem, který při výběru elektrického zubního kartáčku zohledníte. Která 3 kritéria jsou daleko důležitější?
1. Typ čisticí technologie
Při výběru elektrického kartáčku máte na výběr z několika technologií. Většinou se uvádějí dva základní druhy – 3D technologie čištění (kombinující pohyby oscilačně-rotační a pulzační) a sonická technologie. Základní rozdělení kartáčků se tak odvíjí od toho, jaké pohyby hlavice při čištění vykonává.
- Sonické – fungují na principu vibrací.
- Oscilačně-rotačně-pulzační – fungují na principu pulzací, které plak rozruší, a oscilačně-rotačních pohybů, které následně odstraní plak z povrchu zubu.
Za nejefektivnější se v současnosti považují elektrické zubní kartáčky, které v sobě kombinují tři poslední zmíněné pohyby. Rotačně-oscilačně-pulzační technologie totiž vytváří 3D efekt, který plak účinně narušuje a zároveň ho stírá ze zubů.
Při 3D technologii čištění se odstraní až o 22 % více zubního plaku, v obtížně přístupných místech je to dokonce až o 33 % více. Oproti sonickým kartáčkům jsou ty s 3D technologií také šetrnější k dásním. O 32 % úspěšněji zlepšují jejich zdraví a snižují riziko zánětu.
TIP: Vsaďte na elektrický kartáček od Oral-B a máte téměř hotovo. Není to náhoda, že se jedná o zubními lékaři nejpoužívanější značku zubních kartáčků na světě.
2. Velikost a tvar kartáčové hlavy
Velikost a tvar kartáčové hlavy musejí odpovídat potřebám vašeho chrupu. S kartáčkem by se vám mělo dobře manipulovat a snadno byste se s ním měli dostat i na hůře přístupná místa – typicky se jedná o čištění vnitřní strany zubů nebo osmiček. Nejpohodlnější ovládání zajišťují malé, kulaté kartáčové hlavy, které vás v pohybech neomezují a dostanou se, kam je třeba.
Dnešní elektrické kartáčky jsou kompatibilní s celou řadou různých nástavců. Některé kartáčové hlavy jsou přizpůsobené péči o citlivé zuby, jiné vám zajistí bělejší úsměv. Ať už si vyberete jakoukoli, vždy chtějte, aby byla její vlákna měkká a měla zaoblené konce. Ochráníte tak své dásně.
Výhodou také je, když je kartáčová hlava vytvořená ve spolupráci se zubními lékaři. Máte tak jistotu, že její tvar nenavrhl výrobce jen s ohledem na design, ale že je skutečně funkční.
TIP: Pořizujete si první elektrický kartáček v životě? Vsaďte na kartáčovou hlavici Oral-B Sensitive Ultrathin. S plakem nesmlouvavě zatočí, ale k dásním bude extra šetrná.
3. Senzor tlaku
Výhodou moderních elektrických zubních kartáčků je také to, že jsou vybaveny senzorem tlaku. Obzvlášť pokud máte citlivé dásně, mohli byste si je nadměrným tlakem poškodit. Kartáček vybavený senzorem tlaku vás ale na případné chyby upozorní. Světelná či zvuková signalizace oznámí, že na kartáčovou hlavici příliš tlačíte, automaticky vypne pulzaci a zpomalí oscilačně-rotační pohyby, aby zabránila dalšímu namáhání dásní.
TIP: Vyzkoušejte moderní aplikace, které udělají každodenní rutinu zábavnější a efektivnější. V testu se například ukázalo, že lidé, kteří používají elektrický kartáček, svoje čištění s aplikací ještě zefektivnili. Když začali používat interaktivní kartáček Oral-B Genius s aplikací Oral-B, mohli už za 2 týdny pozorovat 73% snížení výskytu zubního plaku.
Teď už víte, jak vybrat elektrický zubní kartáček, abyste s ním byli spokojení i po letech. Poté, co zohledníte 3 nejdůležitější charakteristiky, můžete volit čistě podle vzhledu. Tak držíme palce, ať vyberete ten nejhezčí!