Sebevědomí a svoboda: Co vlastně znamená být drag queen?

Měření

Oba Honzové, kteří se stali hlavními tvářemi projektu SEPHORA x ELLE, objevili drag už zhruba před deseti lety a naprosto je uchvátil.

Být chvíli někdo jiný

„Popsat draq queen jedním slovem je náročné. Rozhoduji se mezi karikaturou a sebevědomím,“ říká Honza, který pracuje v SEPHORA jako make-up artist a jeho drag alter ego se jmenuje Annie Baker.

„Pro mě je drag hlavně obrovská úleva. Dovoluje mi se zcela uvolnit, být chvíli někdo jiný a dělat věci, na které bych si jinak netroufl,“ přiznává Honza alias Fatale Vanity, vedoucí prodeje SEPHORA.

Jejich povolání se k dragu perfektně hodí, make-up ke každé draq queen totiž neodmyslitelně patří. A čím odvážnější, tím lepší. „Líčení v dragu nemá hranice,“ shodují se. A zatímco Annie Baker chce být alienem, stvořením, které jste ještě nikdy neviděli, Fatale Vanity se stylizuje spíš do hot super model of the world.

Reakce okolí

Zatímco Honzu alias Fatale Vanity rodina bez výhrad přijala, pro druhého Honzu to bylo náročnější: „Ze začátku to pro mě bylo hodně složité, moc lidí tohle nechápe. Už se mi ale podařilo najít blízké lidi, kteří mě podporují a obdivují mě za to,“ svěřuje. „Ne každý chápe, že drag není potlačení sama sebe, je to spíš vyjádření sama sebe z vnitřní strany,“ souhlasí Fatale Vanity.

Oba se shodují také v tom, že v Česku drag komunita zatím není tolik organizovaná, a tak ani vystoupení každé z nich nejsou pravidelná. Proto pokud byste chtěli české draq queens vidět, je dobré sledovat třeba jejich instagramové účty. Pro drag totiž ani není typické, že by queens vystupovaly pořád na stejném místě.

Zvýšení povědomí a podpora této komunitě rezonuje nejen v projektu ELLE x SEPHORA, zejména ale prostřednictvím festivalu a průvodu Prague Pride, který se odehrál v minulém týdnu, a kde se všechny draq queens sešly na jednom místě.

Video: Filip Jagr, Foto: @kocourova
Styling: @theanniebaker, @fatalevanity a @miraromaniv