Vizuální festival, artový týden, nebo i svátek módy? Pojmenujte si tenhle umělecký event, jak chcete. Probíhal v termínu 9. - 15. září. Slavnostně ale odstartoval v prostorách piazzety Nové scény ND. Na seznamu zahraničních hostů figuroval Thomas Beachdel, newyorský kurátor a historik umění; Maryna Shcherbenko, zakladatelka ceny pro mladé umělce MUHI z Shcherbenko Art Center v Kyjevě. Vidět jste zde mohla také pařížskou teoretičku umění Céline Sabari Poizat nebo multimediálního umělce Boru Akinciturka, který v Praze během festivalu dokonce vystavoval. Zahájení se zúčastnila i Albertine Kopp, zakladatelka neziskového programu Caribbean Art Initiative. A kdo dorazil z osobností české umělecké scény?
(Nejen) české osobnosti zazářily v modelech Weekend Max Mara
Venkovní prostranství budovy Národního divadla, které charakterizují prvky brutalistní architektury, a následnou closing party festivalu v galerii Kvalitářsvou přítomností ozdobila modelka a muzikantka Terezie Kovalová, kurátorka a galeristka Lenka Bakeš, milovnice umění Nicole Kudělková, jedna z předních fotografek současnosti působící v New Yorku Marie Tomanová či šperkařka a modelka Barbora Hankeová (na fotce níže).
Weekend Max Mara jako partner festivalu
Každá z výše uvedených osobností pro tuhle příležitost oblékla outfit Weekend Max Mara, fashion značky, jež se stala partnerem akce (všechny modely si můžete podrobně prohlédnout v galerii článku).
Weekend Max Mara na zakončení festivalu představila Habito, novou SignatureCollection od Patricie Urquioly, španělské módní návrhářky Patricia Urquioly, která patří mezi nejznámější a nejúspěšnější světové návrháře užitého umění, architektury, ale i instalací.Mimochodem, Weekend Max Mara každou sezonu představuje speciální kapsulovou kolekci navrženou ve spolupráci s významnou mezinárodní osobností. Letos uvádí již desátou jubilejní kolekci pro podzim/zimu 22-23, kterou v průběhu září a října najdete v buticích Weekend Max Mara.
Středobod celého dění v samém srdci Prahy
Součástí vizuálního festivalu byly vesměs bezplatné nebo zvýhodněné vstupy do galerií, na workshopy a setkání s umělci. Za hlavní lokaci bylo určenoSuperstudio, které najdete v budově Nové scény Národního divadla. Odtud pak bylo možné se vydat na rozmanité trasy situované do jednotlivých městských částí (jenom na Praze 1 se nacházelo 22 míst). Svoje putování mohli návštěvníci začít na Praze 1 v Galerii Kodl, jedné z nejprestižnějších aukčních síní vůbec, která uvedla výstavu k online aukci Artslimit, jež představila selekci děl 19. a 20. století s přesahy do současné tvorby autorů, jako jsou František Drtikol, Emil Filla, Václav Špála, Karel Malich, Jiří Kars nebo Toyen. Výstava Marianna Pally v galerii na Hradební zahájila sezonu ETCETERA ARTu a potrvá do začátku října, zatímco výstavu Monochrome od japonského dua RYUHA můžete navštívit v galerii Kvalitář do konce listopadu.
Další akce na Praze 7-12
Řada výstav našla umístění také na Praze 7, kde se to vernisážemi a komentovanými prohlídkami jen hemžilo. Ve zdejších galeriích probíhá až do poloviny října SUMO Prague, přehlídka umění zaměřená na spolupráci se zahraničními subjekty. K vidění tak byla díla připravená ve spolupráci s galeristy a umělci z Německa, Dánska, Grónska, Japonska, Francie nebo Turecka. V rámci PAW 22 zahájili výstavy i čeští umělci, například Jiří Pitrmuc ve Stone Projects, TonoStano v Trafo Gallery nebo Tomáš Němec v TheChemistryGallery.
Festival však byl rozdroben také do dalších městských částí Prahy — probíhal na Praze 10 nebo 12, kde návštěvníci měli ojedinělou možnost navštívit rozestavěnou budovu PSN Vanguarda zhlédnout pop-up výstavu CarbonEdition ve 13. nadzemním podlaží.
Návštěvníci festivalu také získali exkluzivní možnost vidět poprvé naživo výstavu ze sbírky Havrlant Art Collection, která shromažďuje progresivní umění východoevropského regionu a mladé české umělce (odtud fotografie níže).
A i když Prague Art Week 22 již oficiálně skončil, mnohé výstavy bude možné navštívit i nyní. Tak neváhejte, podzimní dny k výletům za uměním přímo vybízejí!