Věděli jste, že až 90 % moderních syntetických látek nebylo stále ještě dostatečně prozkoumáno? Teprve v posledním desetiletí se postupně prosazují povinné oficiální přihlašovací testovací postupy, takže se v podstatě neví, co naprostá většina chemikálií v lidském těle způsobuje. Dá se říct, že vše vypadá jak velký pokus na lidské populaci a kupující jen zřídka tuší, jak vysoká zdravotní rizika mnohé látky vykazují. Co s tím? V tomto případě je návrat k přírodě vítanější než kde jinde. Obzvláště pokud se organická kosmetika dnes již plně vyrovná té konvenční. Neumí sice voděodolné/neslíbatelné produkty, ale na běžné denní nošení zvládne i ten nejnáročnější životní styl.
Spojili jsme se s Líčírnou, abychom vám přinesli návod na to, kde začít. Nechcete-li nic riskovat a chcete jít čistější cestou, spočítejte si, kolik kosmetických přípravků denně používáte:
Pleť jistě pravidelně čistíte, takže užíváte: čistící mléko, tonikum, denní krém, noční krém, oční krém, odličovač, masky či peelingy. Poté přijde na řadu dekorativní kosmetika jako make up, pudr, korektor, řasenka, stíny, lesk/rtěnka, bronzer a rozjasňovač. Staráte se ale také o tělo a vlasy, proto se u vás doma jistě najde šampón, kondicionér, lak na vlasy, stylingové prudukty, masky či suché šampony a v koupelně samozřejmě tekuté či tuhé mýdlo/sprchový gel a tělové mléko. Poté jsou tu další produkty, které se ve vaší beauty rutině také objeví (některé i denně) jako krémy proti celulitidě a na zpevnění pokožky, krémy na a po opalování, krém na ruce, lak na nehty, odlakovač, parfém, deodorant, antiperspirant, zubní pasta, ústní voda, přípravky na a po holení, samoopalovací prostředky. Je toho opravdu hodně, že? K jakému číslu jste se dopočítali vy?
Pro srovnání: dospělá žena (a nejen žena) používá denně v průměru 10–20 výrobků, dospívající mládež často až 25 produktů. A ty pak všichni používáme s třeba s malou obměnou prakticky celý život. Víme, že do kůže může proniknout až 60 % aplikovaných látek (při poškozené kůže i více) a že při počtu nanášení 15 produktů denně se ”bezpečné” množství chemikálií mnohonásobně převýší. A to jsem jen u kosmetiky, další faktory jsou samozřejmě potraviny, ovzduší, čistící prostředky nebo oblečení.
Jak na to?
1. Nezbláznit se z toho! Rozhodně nemusíte všechno okamžitě vyhazovat. Ideální je postupně procházet produkty a zjištovat, co už máte doma a zbavit ze začátku těch nejškodlivějších produktů.
2. Pořídit si jednoduchý tahák "do kabelky", a to seznam nejhorších ingrediencí, kterým se co nejvíce vyhýbat.
3. Nespoléhat na slogany výrobců (přírodní kosmetika není patentovaný název a může klidně obsahovat i ty nejhorší chemikálie).
4. Poctivě začít otáčet krabičky, najít si INCI (= směrodatná fakta o tom, co produkt obsahuje), a i přes to, že ze začátku můžete tápat, brzy se zorintujete a začnete si všímat rostlinných složek a naučíte se je oddělovat od těch chemických.
5. Investujte svou energii v podobě vydělaných peněz tam, kde se vám vrátí, v podobě krémů či make-upů vyrobených z nejdražších surovin jako jsou výtažky z bylin, květin, za studena lisovaných olejů či vosků atd. To vám bude opravdu k užitku. Levným chemickým náhražkám a ropnému odpadu se vyhněte.
Je dobré si uvědomit, že kosmetika je něco jako jídlo, jídlo pro pokožku. Vyživuje ji, pěstí, ale může také škodit. Už z toho důvodu je dobré číst složení, nepodléhat tlaku reklamy a klamavých sloganů. Co vám může pomoci? Nám nesmírně otevřela oči kniha od chemika Ing.Víta Syrového Tajemství kosmetiky. Najdete ji také na eshopu Líčírny.
Více o clean beauty se dozvíte na webu: licirna.cz A Líčírnu uvidíte i na eventu ELLEphoria 22.-24. října, který se bude konat v Event Space 4. patro v Máji v Praze. Vstupenky koupíte na webu ellephoria.cz