Vrnismus: Kočičí umění pro dobrou věc
Značka Whiskas, která dlouhodobě upozorňuje na problematiku kočičího bezdomovectví, stojí za zrodem tohoto nového uměleckého směru. Vrnismus vnímá kočky nejen jako opravdové umělce, kteří se vyjadřují škrábáním podobně jako malíř svým štětcem, ale také podporuje vytváření lepších podmínek pro domácí mazlíčky. V kočkách vidí kreativní duše a jejich škrábance vnímá jako umělecký styl. Ze spojení umělkyně Terezy Rosalie Kladošové, designérů Cyrila Dunděry, Matěje Janského a 10 kočičích umělců z útulku, kteří svými drápky dodaly dílům finální uměleckou podobu, vznikla limitovaná série ručně vyráběných škrabadel, která láká kočičí drápky, vychází z kočičí duše a zároveň podporuje dobrou věc.
Přijďte podpořit kočičí umělce a podívat se na jejich dílo na vlastní oči. Charitativní kočičí škrabadlo najdete v kavárně Designblok café by ELLE. V rámci akce Design Speed Dating, se můžete potkat i s T.R. Kladošovou a duem Janský Dunděra. ELLE tématiku Vrnismus rozvíjí i ve spojení s talentovanou umělkyní Nonnou Lorenz, která v kavárně představí hravé porcelánové sošky a šperky.
Podpora adopcí a zodpovědného soužití s kočkami
Celý projekt má za cíl nejen představit krásu a originalitu kočičího umění, ale především upozornit na podporu boje proti kočičímu bezdomovectví. V České republice je situace často komplikovaná z důvodu absence legislativy, která by vyžadovala povinné označování koček. Majitelé nejsou povinni kočky označovat ani registrovat, což vede k tomu, že pouze velmi malé procento zatoulaných koček se vrací zpět ke svým původním majitelům. Někteří chovatelé kočky nevnímají jako domácí mazlíčky a nevyhledávají je aktivně. A právě vrnismus nabádá k zodpovědnému přístupu při pořizování koček, ale i při společném soužití.
Kočičí škrabadla – design a funkčnost v jednom
Pro všechny byl proces výroby škrabadla výzvou, ať už z pohledu výběru správného materiálu a tvaru, ale především z pohledu unikátnosti a funkčnosti produktu. Designéři nejdřív ze všeho vyzpovídali přátele, kteří kočky vlastní, aby získali co nejvíc autentických informací. Poté následovalo modelování, výběr materiálů a samotná tvorba. Hlavním materiálem se stala sisalová lana, ocelové trubky, koberec, třásně a šňůry různých barev. Tereza Kladošová čerpala inspiraci z humoru a skrytých motivů, jako jsou například kočičí oči. Při návrhu pracovala s přírodní barvou sisalu, ale zahrnula i typickou žlutou, růžovou a fialovou barvu spojenou se značkou Whiskas. Janský & Dunděra se zaměřili na technickou stránku designu, kde rám tvoří dvanáct svařených dílů, což zajišťuje pevnost a funkčnost. Každý kus je originál – hravý a zároveň odolný.
Co dalšího vás čeká v Designblok café by ELLE?
V přízemí MHMP najdete prostor pro relax a inspirativní prostředí. Nad šálkem kávy a drobného občerstvení, které jsme pro vás zajistili ve spolupráci se skvělými White Circus Catering. Těšit se také můžete na prostřenou tabuli, kterou pro ELLE zpracuje špička mladé módní generace : Alexandra Gnidiak, Valerie Jurčíková a Tomáš Němec. Součástí hostiny bude limitovaná nabídka dárků k předplatnému časopisu ELLE a ELLE Decoration, jež bude v prodeji pouze během Designbloku. Na výběr budou produkty od nezávislých designérů i velkých značek, jako jsou hrníčky od Qubus, autorské utěrky od IHOR, tác od Space of Space, šálek od Modernista, sada difuzéru, vůně a svíčky od Perfumed Prague, náramek od DuCoer, ručník či kšiltovka Virulent nebo kabelka od PBG studio.