O světě etikety s Monikou Labossiere

Moniko, jste Etiquette trainer. Co vše si pod tímto pojmem můžeme představit, jaká je běžná náplň vaší práce?

Zabývám se výukou pravidel společenského chování, která jsou klíčová pro úspěšnou komunikaci a interakci v různých společenských a profesních situacích. Zaměřuji se nejčastěji na etiketu v západních zemích, kterou učím na Blízkém východě. Jedná se nejčastěji o etiketu stolování, pracovní etiketu nebo stále oblíbenější „čaj o páté“.

Co vás k zájmu o etiketu přivedlo a kde jste se rozhodla ji studovat?

V dětství jsem dostávala knížky o etiketě, ale opravdu silný zájem se prohloubil v průběhu studií, kde jsme si mohli zapsat jako volitelný předmět společenské chování. Vždy jsem ráda cestovala, učila se jazyky a zajímala se o jiné kultury, proto jsem se k této práci přirozeně dostala.

Jak myslíte, že si Češi stojí v otázce etikety? Čím by se dle vás mohli inspirovat u jiných kultur?

Češi si v oblasti etikety vedou dobře, zejména pokud jde o každodenní slušnost a základní projevy zdvořilosti, jako je podávání ruky, zdravení nebo formy oslovení. Lidé jsou obecně přátelští a vstřícní, což je skvělý základ. Češi mají také dobrou pracovní kulturu, ale v některých ohledech by mohli posílit svou profesionalitu, zejména v oblasti obchodu a formální komunikace. Západní kultura nabízí inspiraci v tom, jak precizně formulovat emaily, vést profesionální schůzky nebo dodržovat formální styl oblékání pro různé příležitosti.

Jak probíhá váš běžný pracovní den?

Ráda začínám o den dříve organizací a plánováním. Projdu si kalendář a emaily, abych zkontrolovala schůzky, tréninky a úkoly, které mě čekají. Pak záleží, jestli mám individuální/skupinové a online či osobní konzultace. U online schůzek se vždy ujistím, že mám správné časové pásmo, pokud právě cestuji. Když mám čas mezi schůzkami, věnuji ho sledování trendů v oblasti etikety, protože tento obor se také neustále vyvíjí.

Napsala jste knihu Tajemství etikety. Komu je kniha určena a co si z ní může odnést?

Knihu jsem zamýšlela pro slečny, které začínají s etiketou. Myslím, že pokud máte ve svém okolí mladou slečnu, která je zvídavá a zajímá se o své okolí, tak by ji knížka mohla bavit. Momentálně je knížka pouze v angličtině, ale ráda bych ji přeložila i do češtiny.

Nabízíte také možnost výuky jídelní etikety pro děti. Co tato výuka obnáší a jak k ní děti obvykle přistupují?

U dětí je náročnější udržet pozornost, proto jsou jim lekce speciálně přizpůsobené a záleží také na věkové kategorii. Pracuji s dětmi, které jsou ve školním věku. Na Blízkém východě jsou rodiny, které si přejí trénink v domácím prostředí, ale pokud se jedná o etiketu stolování, tak preferuji restauraci. Děti dostávají materiály, díky kterým si můžou vše s rodiči zopakovat, a rodině zůstávám k dispozici pro jakékoli doplňující otázky.

Co je dle vás mezi lidmi největší zažitý omyl v otázce etikety?

Myslím, že samotná etiketa je občas zažitá jako něco upjatého a pouze pro dobře situované, ale etiketa je o respektu a ohleduplnosti a to je pro každého. Velmi úsměvný omyl v etiketě je například přání „bon appétit“, které se ve formálním prostředí nepoužívá a je považováno za chybu, jelikož odkazuje na proces trávení. Stejně tak, jako když si budete potřebovat odskočit na toaletu v průběhu formální večeře, tak se pouze omluvíte, ale nebudete zmiňovat slovo toaleta či cokoli podobného. Je také lehký rozdíl v etiketě pro každý den a etiketě formální.

Jste držitelkou certifikátu Master of Business Etiquette od Ladislava Špačka, který se u nás jednoznačně zasloužil o popularizaci společenské etikety. Je právě on vaším zdrojem inspirace nebo někdo jiný?

Od pana Špačka jsem si četla knížky právě jako malá a jsem moc ráda, že jsem mohla certifikát o „Business Etiquette“ získat také od něj. Jsem ráda za každého, kdo popularizuje etiketu a pan Špaček je opravdu synonymem etikety v naší zemi. Znám osobně větší množství učitelů či konzultantů etikety a všichni mě něčím inspirují. Myslím, že je skvělé, když můžeme učit naši etiketu, tradice a kulturu také osoby ze zahraničí.

Proč je z vašeho pohledu etiketa mezi lidmi důležitá a čím může společnost obohatit?

Etiketa pomáhá zlepšit dovednosti komunikace, což je klíčové v osobním i pracovním životě. Když lidé znají pravidla etikety, cítí se jistější v různých společenských situacích. Etiketa ale není jen o pravidlech, ale o vytváření respektujícího prostředí.

V jakém prostředí se cítíte nejlépe a proč?

Mám ráda prostředí, které podporuje komunikaci, vzájemnou ohleduplnost a snahu se zlepšovat. Za poslední dobu jsem se cítila velmi dobře v Japonsku. Je to fascinující země plná respektujících lidí. Úcta, pokora a vděčnost jsou v této kultuře velmi důležité. Lidé se v této zemi klaní a i klanění má svoji etiketu. Nazývá se „ojigi“ a čím více se ukloníte, tím více projevujete úctu. Velmi zde oceňuji hlubokou úctu ke starším a bylo by krásné, kdyby se tento přístup rozšířil i do dalších kultur.