Vybrané dámy Julie Šislerová, Andrea Bohačíková, Klára Hrdá a Sandra Lacinová měly možnost se se svými projekty Holky v Metaverse, M.arter, Semínkovna a Via Connecta zúčastnit panelové diskuze na konferenci Women in Tech: Learn & Connect pod taktovkou komunitní platformy Femme Palette. Na konci září se konalo se také velmi inspirativní setkání s výkonnou ředitelkou Czechitas Sentou Čermákovou.
V první polovině října pak proběhl Summit Nové Horizonty. Nezahálela ani účastnice předchozího ročníku Woman in Tech, Petra Doubková, která svůj projekt EcoHaus přihlásila do letošního ročníku prestižní soutěže Vodafone Nápad roku.
Panelová diskuze s jedinečnými osobnostmi
Na konferenci Women in Tech: Learn & Connect se konala přínosná panelová diskuze Climbing the Tech Ladder. Zúčastnily se jí hned tři výrazné osobnosti. Nechyběla Pavlína Gilmore, prezidentka britské mezinárodní společnosti Barclays ani Bogusia Frese, inženýrka pro testování systému, která v současné době pracuje pro společnost Pure Storage. Trojici doplňovala účastnice letošního ročníku Women in Tech s projektem Holky v Metaverse, Julie Šislerová.
Co dámy probíraly? Zaměřily se na aktuální trendy v oblasti technologií, kterým vévodí generativní umělá inteligence nebo datová vizualizace. Zmínily také důležitou strategii kariérního růstu v technologickém průmyslu i budování profesní sítě. Velkými tématy diskuze byly mimo jiné osobní rozvoj a podpora sebedůvěry, jež úzce souvisí s mentoringem. Jak trefně poznamenala Julie Šislerová: „Dobrý mentor je nejen odborný poradce, ale i někdo, kdo vám pomůže najít příležitosti pro kariérní růst.“ Nezapomněla ženy povzbudit v tom, aby se nebály oslovovat osobnosti, které jsou pro ně inspirací. Je totiž přesvědčená, že většina z nich neodmítne poskytnout pomoc.
Finalistky Women in Tech dosahují úspěchů i v dalších prestižních soutěžích
Přibližně v polovině září finalizovala také prestižní soutěž Vodafone Nápad roku, do kterého se rozhodla zapojit loňská finalistka soutěže Women in Tech a nadějná podnikatelka Petra Doubková. Podstatou jejího úspěšného projektu EcoHaus, který začala vyvíjet již na vysoké škole, je výroba ekologického pracího prostředku ve formě rozpustitelných papírků. I v této soutěži se Petřin projekt setkal s úspěchem a v klání Nápad roku dosáhla krásného čtvrtého místa. Zároveň získala také speciální cenu týdeníku Ekonom.
Svou účastí jasně deklarovala, že zastoupení žen v oblasti rozvoje technologií intenzivně stoupá, což okomentoval také ředitel komunikace českého zastoupení Huawei Pavel Košek: „Je skvělé sledovat, jak se v technologickém sektoru prosazují ženy a přinášejí nové inovace. Tento trend je jednoznačně na vzestupu a těší nás, že jej společně s dalšími partnery můžeme podporovat.“
Úspěchu v další soutěži dosáhla i letošní účastnice Andrea Bohačíková, která se stala finalistkou Ženy roku 2024 v kategorii Žije svou prací. “Má maminka pro mě byla inspirací v tom, čemu se dnes věnuji. Viděla jsem ji jako silnou a nezávislou ženu a dojímá mě, když se to teď otáčí“, vysvětlila Andrea své zapálení pro smysluplnou práci a vyjádřila tak poklonu mamince, která ji do soutěže přihlásila. O absolutní vítězce ze tří nynějších finalistek rozhodne devítičlenná porota, výsledek bude znám v průběhu listopadu.
Inspirativní setkání se Sentou Čermákovou
Výkonná ředitelka Czechitas, Senta Čermáková, je považována za guru českého technologického byznysu. I z toho důvodu ambasadorka programu Linda Štucbartová ocenila společné setkání, jež se odehrálo 30. září, a prohlásila jej za jeden z vrcholů podzimního vzdělávacího programu Women in Tech. Se stejným nadšením vítaly workshop také vybrané účastnice letošního projektu.
Jak tato akce probíhala? Senta Čermáková se podělila o své zkušenosti a postoje v oblasti kariérního růstu a osobního rozvoje ve světě technologií. Popsala jim také svou vlastní a mnohdy nelehkou cestu k úspěchu. Vybízela ženy k tomu, aby pro ně překážky nebyly frustrací ale naopak motivací, a současně se nebály vystupovat jako individuality. Prozradila také tipy, jak být ve své práci efektivnější, například využitím umělé inteligence, která ušetří čas při vykonávání běžných administrativních úkolů. Pomohla ženám také ujasnit si nastavení time managementu tak, aby dosahovaly co nejlepších výkonů. Klíčem k úspěchu je prý také vyvážení pracovního a soukromého života i rovnoměrného vytížení těla i mysli.
Na summitu Nové horizonty se finalistky zapojily do aktivních diskuzí i zajímavých workshopů
V první polovině října se konal inspirativní Summit Nové Horizonty, na kterém opět nechyběly účastnice letošního ročníku Women in Tech.Proběhla i populární panelová diskuze, která tentokrát nesla názevŽeny měnící byznys: Od nápadu k realizaci. Obsahem diskuze bylo zamyšlení se nad tím, do jaké míry zmizely předsudky vůči ženám pohybujícím se v oblasti technologií či podnikání. Diskuze se opět zúčastnila také Julie Šislerová, jež v soutěži Women in Tech uspěla se svým projektem Holky v Metaverse. V rámci probíraného tématu vyzdvihla nutnost umožnit ženám přístup ke kvalitnímu mentoringu a podporovat je na vedoucích pozicích.
Ve workshopové zóně měla svůj prostor Klára Hrdá se svým projektem Semínkovna, který se zaměřuje na důležitost zachování biodiverzity. V rámci workshopu představila také svůj jedinečný koncept semínkových knihoven.
Ačkoliv byly poslední měsíce hojně nabité událostmi, které pomohly zmíněným ženám rozšířit si obzory a rozvinout podnikání, ani v současné době podpora projektu Women in Tech nekončí. Co dalšího na letošní finalistky čeká? Do konce roku proběhne další inspirativní snídaně spojená s networkingem a online školení, díky kterému si osvojí používání nástrojů umělé inteligence v designové aplikaci Canva. Rozhodně se tak mají na co těšit, a my jim můžeme popřát řadu dalších zasloužených úspěchů i do budoucna.