Nejkontroverznější kalhotky světa: takhle se zrodila tanga!

 

První ženská verze tanga kalhotek se objevila na Světové výstavě v roce 1939 v New Yorku. Nebyla to jen novinka, jako většina gadgetů té doby na tomto veletrhu, byl to i požadavek. Starosta New Yorku, Fiorello La Guardia nařídil nahým tanečnicím, aby se na místě zakryly. Tehdejší burleskní taneční soubor byl dostatečně důvtipný a uvědomil si, že přílišné zakrytí by bylo pro jejich vystoupení špatnou vizitkou. Vytvořením G-string kalhotkového oděvu mohly tedy burlesky i nadále odhalovat svá dokonalá pozadí na výstavě a zároveň splňovaly příkaz puritánského starosty. Jejich tehdejší oděv byl však na hony vzdálený dnešním tanga kalhotkám a byl daleko od reality dnešních. ložnic - většina žen té doby nosila spodní prádlo připomínající spíš pánské boxerky. Takže se nápad jaksi nechytil.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Sex, skandály a Tom Ford. Návrhář vydává vlastní knihu

Přezdívá se mu renesanční muž. Je totiž nejen velmi talentovaný designér, ale také režisér i společenský aktivista. Nyní máme také šanci zjistit, zda nás bude bavit jeho už druhá autobiografie.
elle.cz

Ideu se podařilo protlačit až v sedmdesátých letech dvacátého století. Štěstěnu chytil za pačesy americký módní návrhář rakouského původu Rudolf „Rudi“ Gernreich. Byl průkopníkem v pravém slova smyslu a pionýrem fashion průmyslu, známým tím, že tlačil limity na molech i mimo ně. Jeho inovativní přístup k designu se propsal do dějin právě roku 1974, kdy bylo vlivem kalifornské legislativy zakázáno ‚‚nahaté‘‘ opalování. Gernreich měl perfektní řešení: tanga plavky, drzý stylistický krok, který poskytoval částečné zahalení i pocit naprosté přirozenosti.

Ideální kousek desetiletí, kdy byli všichni, nejen burleskní umělci, povzbuzováni, aby byli sexy a navázali vztah se svou sexualitou. Není tedy divu, že v roce 1975 byla tehdy legendární modelka a manželka Micka Jaggera, Jerry Hall fotografována v takových bikinách hned na několik obálek módních časopisů. Ale lidé nosí na pláž spoustu věcí, které by v běžném životě nenosili. Zatímco tanga bikiny vzlétly v latinské kultuře, v Americe zůstaly předmětem skandálů.

Nicméně v roce 1988 Monica Lewinsky nepředvídatelně pomohla popularitě tanga kalhotek. Díky ní se zapsaly do paměti amerického národa a později i celého světa. Ve zprávě, která podrobně popisovala vztah prezidenta Billa Clintona s mladou zaměstnankyní, bylo uvedeno: „Během flirtování s panem prezidentem zvedla sako a ukázala mu popruhy spodního prádla typu tanga kalhotek.“

Miliony Američanů si tehdy pomyslelo: „Tanga jako spodní prádlo?“ A jako odpověď na tuto myšlenku jim rapper Sisqo laskavě nabídl hitový singl „Thong Song“ z roku 1999, který podrobně popsal jeho posedlost a obdiv k tomuto spodnímu prádlu. Píseň nakonec dosáhla na třetí příčku Billboard Hot 100, což dále vedlo ke vzestupu tang v popkultuře. 

Na počátku devadesátých let minulého století tak čelila tanga kritickému bodu obratu. Nízké džíny se opět staly populárními, a když z nich vykukovala tanga, bylo to takzvaně nejvíc. U žen, jako Britney Spears, Paris Hilton a Gwen Stefani, byl řemínek tanga kalhotek běžným doplňkem, běžným jako pásek. Bylo elegantní nechat je vykukovat zpoza džínů, nebo dokonce pod šaty, na červené koberci a v mimořádně ikonických videoklipech. Dnes chováme k tangům rozporuplný vztah. Stále budí kontroverze, nicméně se díky osobnostem jako Bella Hadid a Kendall Jenner znovu dostávají do popředí jako sexy kus.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

200 př. N. L.: Fundoshi, tradiční japonské spodního prádlo si oblíbili zápasníci sumo i potápěči, a to sice pro jeho aero-dynamický střih.

1939: Poprvé po dlouhé době znovu na scéně, a to doslova. Tentokráte funkčnost nahradila estetika. Tehdejší starosta NYC Fiorello LaGuardia nařídil nahým tanečnicím, aby se během Světové výstavy zakryly, a tak si oblékly tanga.

1974: Tanga oficiálně debutují vynálezem tanga plavek Rudiho Gernniecha. O rok později se tento styl prodává jako spodní prádlo po celé Americe!

Devadesátá léta: Ze spodního prádlo s tangy se stává mainstream. Navíc se stávají symbolem sex-appealu, když nově mohou vykukovat těsně nad linii těsných bokových džínů. Ikona je na světě a my už se za ní nestydíme.

1995: Victoria’s Secret pořádá svou první veřejnou přehlídku, kterou vedly modelky Stephanie Seymour a Rebecca Romijn v tangách. Značka tak rozpoutala obrovské šílenství.

2002: Jen v USA bylo prodáno více než 120 milionů párů spodního prádla s tangy, což představuje 200% nárůst prodaných kusů od roku 1998.

2010: Různí maloobchodníci hlásí velký pokles prodejů tang.

2016: Módní časopisy prohlašují, že „tanga jsou zpět!“

Mohlo by se vám líbit

Když promluví doba aneb Události, které ovlivnily módu

Móda není apolitická a překvapivě (přestože v některých skupinách je stále považována za pokryteckou) řeší i společenské souvislosti. Proto, když naší společností něco otřese, móda reaguje a takhle reagovala posledních deset let.
elle.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24