Zakladatelky SWAPU: Je to zábava, která navíc skoro nic nestojí

 

SWAP funguje na principu směny. Účastníci na tuto akci, která většinou trvá několik dní, přinášejí libovolné množství věcí ze své domácnosti, které již nevyužijí. Ty se třídí a následně nabízejí k rozebrání. Odnést si můžete, co ruce (nebo maximálně dvě ikea tašky) unesou. Akce navíc nabízí workshopy, diskuze a dílny, které lidem představují možnosti, jak se o oblečení starat, vyrábět a opravovat jej. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Jakým způsobem SWAP vznikl?

Náš první SWAP jsme uspořádaly v rámci Konference Bezobalu o zero waste začátkem roku 2016. Tehdy na něj přijela světová ikona zero waste životního stylu Bea Johnson. V tu dobu nám SWAP přišel jako dobrý nástroj na prevenci vzniku odpadu, a také jsme si uvědomily, že nejen my řešíme starý známý problém: plný šatník a nic na sebe. Chtěly jsme tomu přijít na kloub – jak se věcí smysluplně zbavit a inspirovat se navzájem. Znaly jsme SWAP jak ze zahraniční, tak i z Čech. Pravidelné výměnné bazary pořádala Markéta Borecká v Impact Hubu, a tak jsme si od ní nechaly poradit. Slovo SWAP jsme pak v Čechách etablovaly už my, a inspirovaly spousty skupin k pořádání těchto akcí. 

 

SWAPu se tedy může zúčastnit úplně kdokoliv. Lidé přinesou věci, které již nevyužijí, ty se vystaví a účastnící si pak mohou vybrat libovolné množství kusů, které si odnesou. V jakém stavu musí dané kusy být?

Nejdůležitější pravidlo je, aby byly v super stavu: čisté, vyprané, vyžehlené a nepoškozené. Prostě v takovém stavu, ve kterém byste je věnovali svým přátelům. Také doporučujeme nosit věci sezonní, ty jsou vždy více žádány. Kromě dospělého či dětského oblečení však lidé mohou přinést i nevyužitou nerozbalenou kosmetiku, knihy, pokojové rostliny nebo třeba nářadí či sportovní vybavení. 

 

SWAP - první udržitelný obchoďák

 

Co se stane s kousky, které neodpovídají kvalitativním standardům nebo s těmi, které se nerozeberou?

Větší část věcí se využije přímo na místě. Máme změřeno, že je to něco kolem 85 %. Zbytek putuje našim partnerům, mezi které patří organizace Potex (majitelé sběrných kontejnerů) a Armáda Spásy. Také někdy děláme konkrétní sbírky pro mimopražské dětské či azylové domy. 

 

SWAPu se věnujete už 6 let, nabírá tento koncept stále více na popularitě?

Oblíbenost skutečně roste rok od roku, měsíc od měsíce. Za 6 let jsme uspořádali přes 70 akcí a navštívilo je přes 19 000 lidí. Na každou naši další akci přichází stovky nových návštěvníků, co jdou na SWAP poprvé. Myšlenku šíříme ve firmách, školách i městských částech. Navštěvují nás studentky, ženy z korporátů i na mateřské, ale i babičky, které přivedou vnučky. Nově přicházejí i muži a mladí kluci, co milují vintage. Charakteristikou našich návštěvníků je, že se rozrůstají organicky. Na první SWAP přijde dcera, příště vezme maminku a dva roky nato i babičku, tetu a dokonce i dědu. Celá akce má atmosféru sousedské slavnosti. Návštěvníci tu nejen SWAPují, prostě se tu i rádi setkávají. 

 

Vaše akce mívají navíc i doprovodné programy – co všechno nabízíte?

Interaktivní vzdělání formou workshopů, přednášek, výstav či performance jsou nedílnou součástí našich akcí. Doprovodný program mívá i formu diskuzí, promítání filmu či poskytování služeb profesionální švadleny. Zveme si lektory a diskutující z oboru kolem módy a cirkulární ekonomiky. Byli mezi nimi například Marcela Křížová – která přednášela o kapsulovém šatníku, Kamila Boudová diskutující na téma “Jak přestat nakupovat, a investovat do sebe”, Eva Urbanová z NILA, jež se účastnila debaty o udržitelném šatníku, nebo designérka Lenka Vacková a Štěpán Vaškevič, kteří vedli debatu na téma udržitelného životního stylu. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Už nyní expandujete do dalších měst – školíte Plzeň, Bratislavu a Žilinu. Plánujete se rozrůstat i dál?

Inspirujeme vznik SWAPů po celé České republice, proškolily jsme týmy z Plzně, Berouna, Bratislavy a Žiliny, kde to skvěle funguje. Když se na nás někdo obrátí, rády informace předáváme. Teď se soustřeďujeme na šíření SWAP kultury a změny spotřebních návyků ve školách a firmách. 

 

Jak dlouho podle vás bude trvat, než si lidé na SWAPování zvyknou, a přijmou to jako nový "normal"?

U naší komunity, která už zahrnuje tisíce lidí, to normálem je. Teď je naším úkolem, aby se z nich stali ambasadoři, kteří myšlenku dál roznesou, což už se pomalu děje. Také díky naší dosud největší akci První udržitelný obchoďák v Hale 17 v Pražské tržnici v září roku 2021 se povědomí o SWAPech dostalo i k širší veřejnosti. Nejde nám ale vlastně o samotné akce, jde o celkové přijmutí skutečnosti, že je nejvyšší čas přijmout zodpovědnost za svá rozhodnutí, která děláme každý den, když třeba nakupujeme. SWAP je výborný nástroj, který jsme dokázaly dobře uchopit, a který rozvíjíme. Přály bychom si do budoucna nový “normál”, svět, kde SWAPy nebudou potřeba, protože už nebude zdaleka taková nadprodukce a neuvážená spotřeba.

 

SWAP

 

O zakladatelkách:  

Lucie Poubová vystudovala Fakultu textilní Technické univerzity v Liberci. Pracovala v neziskové organizaci Bezobalu a věnovala se udržitelnému stylingu. Založila vlastní značku Relu, vyrábějící minimalistické upcyklované doplňky z papíru.

Kristýna Holubová se po absolventské stáži v Českém centru v Bruselu stala freelancerem na plný úvazek jako produkční kulturních akcí. Je spoluzakladatelkou SWAPu a coworking prostoru SVĚT-HUB. 

 

Zakladatelky akce SWAP Prague Lucie Poubová a Kristýna Holubová
Mohlo by se vám líbit

Co je kapsulový šatník a jak na něj

Možná jste i vy zakončili rok 2021 s o mnoho větším množstvím oblečení, než skutečně potřebujete. Mnozí přehodnotili během lockdownů svůj postoj k módě a možná i k vlastnímu stylu. Poradíme vám, jak eliminovat vše nepotřebné a vytvořit si bázový šatník o 25 esenciálních kusech na každou příležitost.
elle.cz

Časopis ELLE

Prosincové vydání ELLE 12/24