SWAP funguje na principu směny. Účastníci na tuto akci, která většinou trvá několik dní, přinášejí libovolné množství věcí ze své domácnosti, které již nevyužijí. Ty se třídí a následně nabízejí k rozebrání. Odnést si můžete, co ruce (nebo maximálně dvě ikea tašky) unesou. Akce navíc nabízí workshopy, diskuze a dílny, které lidem představují možnosti, jak se o oblečení starat, vyrábět a opravovat jej.
Jakým způsobem SWAP vznikl?
Náš první SWAP jsme uspořádaly v rámci Konference Bezobalu o zero waste začátkem roku 2016. Tehdy na něj přijela světová ikona zero waste životního stylu Bea Johnson. V tu dobu nám SWAP přišel jako dobrý nástroj na prevenci vzniku odpadu, a také jsme si uvědomily, že nejen my řešíme starý známý problém: plný šatník a nic na sebe. Chtěly jsme tomu přijít na kloub – jak se věcí smysluplně zbavit a inspirovat se navzájem. Znaly jsme SWAP jak ze zahraniční, tak i z Čech. Pravidelné výměnné bazary pořádala Markéta Borecká v Impact Hubu, a tak jsme si od ní nechaly poradit. Slovo SWAP jsme pak v Čechách etablovaly už my, a inspirovaly spousty skupin k pořádání těchto akcí.
SWAPu se tedy může zúčastnit úplně kdokoliv. Lidé přinesou věci, které již nevyužijí, ty se vystaví a účastnící si pak mohou vybrat libovolné množství kusů, které si odnesou. V jakém stavu musí dané kusy být?
Nejdůležitější pravidlo je, aby byly v super stavu: čisté, vyprané, vyžehlené a nepoškozené. Prostě v takovém stavu, ve kterém byste je věnovali svým přátelům. Také doporučujeme nosit věci sezonní, ty jsou vždy více žádány. Kromě dospělého či dětského oblečení však lidé mohou přinést i nevyužitou nerozbalenou kosmetiku, knihy, pokojové rostliny nebo třeba nářadí či sportovní vybavení.
Co se stane s kousky, které neodpovídají kvalitativním standardům nebo s těmi, které se nerozeberou?
Větší část věcí se využije přímo na místě. Máme změřeno, že je to něco kolem 85 %. Zbytek putuje našim partnerům, mezi které patří organizace Potex (majitelé sběrných kontejnerů) a Armáda Spásy. Také někdy děláme konkrétní sbírky pro mimopražské dětské či azylové domy.
SWAPu se věnujete už 6 let, nabírá tento koncept stále více na popularitě?
Oblíbenost skutečně roste rok od roku, měsíc od měsíce. Za 6 let jsme uspořádali přes 70 akcí a navštívilo je přes 19 000 lidí. Na každou naši další akci přichází stovky nových návštěvníků, co jdou na SWAP poprvé. Myšlenku šíříme ve firmách, školách i městských částech. Navštěvují nás studentky, ženy z korporátů i na mateřské, ale i babičky, které přivedou vnučky. Nově přicházejí i muži a mladí kluci, co milují vintage. Charakteristikou našich návštěvníků je, že se rozrůstají organicky. Na první SWAP přijde dcera, příště vezme maminku a dva roky nato i babičku, tetu a dokonce i dědu. Celá akce má atmosféru sousedské slavnosti. Návštěvníci tu nejen SWAPují, prostě se tu i rádi setkávají.
Vaše akce mívají navíc i doprovodné programy – co všechno nabízíte?
Interaktivní vzdělání formou workshopů, přednášek, výstav či performance jsou nedílnou součástí našich akcí. Doprovodný program mívá i formu diskuzí, promítání filmu či poskytování služeb profesionální švadleny. Zveme si lektory a diskutující z oboru kolem módy a cirkulární ekonomiky. Byli mezi nimi například Marcela Křížová – která přednášela o kapsulovém šatníku, Kamila Boudová diskutující na téma “Jak přestat nakupovat, a investovat do sebe”, Eva Urbanová z NILA, jež se účastnila debaty o udržitelném šatníku, nebo designérka Lenka Vacková a Štěpán Vaškevič, kteří vedli debatu na téma udržitelného životního stylu.
Už nyní expandujete do dalších měst – školíte Plzeň, Bratislavu a Žilinu. Plánujete se rozrůstat i dál?
Inspirujeme vznik SWAPů po celé České republice, proškolily jsme týmy z Plzně, Berouna, Bratislavy a Žiliny, kde to skvěle funguje. Když se na nás někdo obrátí, rády informace předáváme. Teď se soustřeďujeme na šíření SWAP kultury a změny spotřebních návyků ve školách a firmách.
Jak dlouho podle vás bude trvat, než si lidé na SWAPování zvyknou, a přijmou to jako nový "normal"?
U naší komunity, která už zahrnuje tisíce lidí, to normálem je. Teď je naším úkolem, aby se z nich stali ambasadoři, kteří myšlenku dál roznesou, což už se pomalu děje. Také díky naší dosud největší akci První udržitelný obchoďák v Hale 17 v Pražské tržnici v září roku 2021 se povědomí o SWAPech dostalo i k širší veřejnosti. Nejde nám ale vlastně o samotné akce, jde o celkové přijmutí skutečnosti, že je nejvyšší čas přijmout zodpovědnost za svá rozhodnutí, která děláme každý den, když třeba nakupujeme. SWAP je výborný nástroj, který jsme dokázaly dobře uchopit, a který rozvíjíme. Přály bychom si do budoucna nový “normál”, svět, kde SWAPy nebudou potřeba, protože už nebude zdaleka taková nadprodukce a neuvážená spotřeba.
O zakladatelkách:
Lucie Poubová vystudovala Fakultu textilní Technické univerzity v Liberci. Pracovala v neziskové organizaci Bezobalu a věnovala se udržitelnému stylingu. Založila vlastní značku Relu, vyrábějící minimalistické upcyklované doplňky z papíru.
Kristýna Holubová se po absolventské stáži v Českém centru v Bruselu stala freelancerem na plný úvazek jako produkční kulturních akcí. Je spoluzakladatelkou SWAPu a coworking prostoru SVĚT-HUB.