Začalo to nenápadně
Zákaznice, která si v luxusním on-line butiku Cosette zakoupila kabelku Saint Laurent Envelope Medium Chain Bag, ji chtěla opět prodat a nechala ji proto projít oficiálním ověřovacím procesem. Výsledek autentifikace byl pro ani ale pořádný šok – bylo jí řečeno, že její kabelka není originál, ale tzv. „superfake“. Tedy dokonalá kopie, která je bez detailního zkoumání od originálu téměř k nerozeznání. V Cosette tvrzení popřeli, ale s podobnými stížnostmi se od té doby ozvaly desítky dalších zákaznic.
Poškozených jsou desítky
Cosette se prezentuje jako „váš nový nejlepší přítel v módě“ a tvrdí, že je schopen prodávat Australanům luxusní zboží vyhlášených evropských brandů za zvýhodněné ceny díky tomu, že využívá opačného ročního období mezi Evropou a Austrálií. Kromě toho také prohlašuje: „Všechny položky, které dostáváme od našich evropských dodavatelů, jsou nové a zaručeně autentické.“
Po zveřejnění této kauzy se ale začaly na Cosette množit stížnosti podané u australské vládní organizace NSW Fair Trading (něco jako naše ČOI). Kamenná prodejna Cosette v The Rocks v Sydney byla uzavřena údajně z důvodu nemoci zaměstnanců a do jejích skladů se vypravila kontrola z NSW Fair Trading. Její tisková mluvčí sice vzhledem k probíhajícímu vyšetřování uvedla, že „v této fázi není schopna poskytnout žádné konkrétnější podrobnosti“, ale kauza se intenzivně řeší. Cosette, který již některým zákazníkům vrátil peníze, popřel, že by jimi nabízené zboží nebylo pravé. „Náhrady vydané v posledních dnech byly čistě pro účely spokojenosti zákazníků, ne proto, že bychom měli nějaké obavy o pravost produktů, které prodáváme,“ ohradil se mluvčí společnosti. „V žádném případě to není přiznání odpovědnosti.“
Mluvčí také vyzval všechny zákazníky, kteří mají obavy z toho, že jejich produkt není originál, aby ho poslali k opětovnému ověření. „Pokud Cosette po opětovné autentizaci zjistí, že některý produkt není originální, zákazníkovi budou vráceny peníze v plné výši. Cosette znovu ověřuje všechny produkty vrácené nám, pokud má zákazník obavy o pravost. V současné době nebyl žádný produkt identifikován jako falešný.“ Ty z kabelek, které se jako superfake ukázaly, jsou nyní na webových stránkách Cosette uvedeny jako vyprodané.
Tak snadné to se superfakes není
Pokud si říkáte, že není možné, aby Cosette své zákazníky neklamal záměrně, mýlíte se. Některé produkty jsou tak dokonalými kopiemi, že je nepozná ani prodavač, který je má každý den v ruce. Tzv. superfakes jsou vyráběny z materiálů, které jsou buď identické nebo velmi podobné těm, které se používají v dílnách designerských domů. Známá je kauza kabelek Hermés, kdy letití zaměstnanci módního domu bokem šili proslulé kabelky Birkin. Objednávali na ně stejný materiál, používali originální kovové součástky a prodávali je mimo oficiální dvouletý waiting list zájemcům do Asie. Odlišit v tomto případě „padělek“ od originálu dalo skutečnou práci.
Není padělek jako padělek
Kabelku, kterou si koupíte za pláži za dvacet euro od prodejce ze Senegalu, zřejmě nebude velký problém odlišit od originálu. Ovšem v případě tzv. padělků 1:1, za které zaplatíte tisíce korun, s tím budou mít problém i odborníci. Na pozoru se mějte při nákupech z druhé ruky. To, že vám na bazaru někdo s klidným srdcem nabídne, že pro něj není problém s vámi zajít do značkového butiku a pravost zboží nechat ověřit prodejní asistentkou, není ještě zárukou toho, že kupujete originál. Ve spoustě případů nejen asistentka nebude mít prostor, aby vám věnovala tolik času a mimo svou práci detailně kontrolovala zboží, které neprodává. Navíc si také nevezme na odpovědnost vydat v podstatě znalecký posudek. A v posledním bodě nemusí být ani schopna padělek rozpoznat. V kterém bodě se padělky dostávají do oběhu a kdo na jejich prodeji bohatne, je otázkou.
Česko není výjimkou
I v Česku se tento případ objevil. Policie v roce 2019 zabavila v autorizovaném obchodě v centru Prahy luxusní kopie značkových bot, které byly od originálů k nerozeznání. Dokonce i zástupce značky, který spolu s policií ohledání produktů prováděl, byl překvapen extrémní kvalitou zpracování padělku. O tom, že se v Pařížské ulici v luxusních buticích prodávají mezi originály i superfakes existuje spousta urban legends, ale nejsou podloženy důkazy a doufejme, že se nezakládají na pravdě. Koupit si exkluzivní zboží přímo na oficiálním prodejním místě značky je stále ještě tou největší sázkou na jistotu. Pokud chcete ale využít výhodnější nabídky a zboží si pořídit za lepší cenu z druhé ruky, jděte ideálně tam, kde vám nabízí záruky. V Česku jsou nejznámější například kamenná prodejna a e-shop Luxurybags, luxusní second hand More than fashion, který kromě své prodejny na pražských Vinohradech prodává také přes účet na Instagramu, nebo zahraniční portál Vestiaire, který také zákazníkům nabízí ověřování autenticity nabízených výrobků. A mnohé další.
Zdroj: elle.com.au, cosette.com.au, slauf.cz