Uniforma nezávislých žen
Vesta, původně výsostně pánský oděv, si začal razit cestu do dámských skříní na přelomu 19. a 20. století. Představme si takzvanou Gibson Girl, ideál krásné a nezávislé Američanky, jak ji s bohatým drdolem a staženou v korzetu viděl ilustrátor Charles Dana Gibson. Tato kráska vestu kombinovala s halenkou a sukní dlouhou až na zem, ale nešlo jen o pouhý módní rozmar. Vesta ženám stejně jako mužům vyhovovala pro svou praktičnost - chránila bílou košili před zašpiněním a v zimě dobře posloužila jako další teplá vrstva. Vážnější experimenty s pánskou módou si mohly ženy dovolit na přelomu 30. a 40. let minulého století, kdy je druhá světová válka donutila pracovat v profesích do té doby určeným mužům.
Na scénu se vesta znovu vrátila během 70. let, kdy módní průmysl posedl androgynní styl. Právě z této doby, přesně z roku 1977, pochází film Annie Hall, v němž herečka Diane Keaton hraje dívku ze středozápadu a chce se stát zpěvačkou. Její filmový kostým - béžové kalhoty, bílá košile, velká kravata a především černá oversized vesta - se nesmazatelně zapsal mezi nejznámější filmové outfity a samotná vesta se stala poznávacím znamením Diane Keaton.
Univerzální kousek je součástí šatníku i celebrit
Současné trendy povýšily vestu na univerzální kousek, který se často vzdaluje od tradičně formálního stylu nošení. Britská herečka Emma Watson ji zahrnula do svého elegantního šatníku, stejně jako Cate Blanchett, která cestuje v klasickém šedém trojdílném obleku. Modrou vestu s proužkem vlastní zpěvačka Taylor Swift a americká herečka Cynthia Nixon alias Miranda ze seriálu Sex ve městě, ji také umně začlenila do svého stylu. Zendaya pojala vestu odvážně, když ji v kombinaci s širokými tvídovými kalhotami vynesla s holými zády a o rok později na press tour k filmu Challengers, kde se objevila v pruhovaném kostýmu složeném z vesty a krátké minisukni s péřovým zdobením. Modelka Bella Hadidukázala, že i vlněná vesta může působit ležérně a cool, zejména když ji kombinujete s koženými kalhotami a chunky mokasínami s hadím vzorem.
Návratu vest navíc nahrává postcovidová éra a nárůst homeofficu, kdy si prostě doma musíme zvedat pracovní morálku oblečením, které bychom vynosily do kanceláře. Vesta jde také naproti udržitelné módě, jako každý nadčasový kousek, ji není vůbec těžké najít v populárních vintage obchodech. A kdo ji měl jednou na sobě ví, jak hravým kusem oblečení vesta dokáže být, neboť díky stylingu z ní lze vytvořit uniformu na poradu se šéfovou nebo ležérní outfit na víkendový brunch.
Jaké materiály a střihy vest se nosí
Krome tradičního výstřihu jsou trendy modely s kulatým i čtvercovým dekoltem. Střihy se liší od přiléhavých po oversized varianty, od vesty pod zadek až po varianty bez zapínání nebo ležérně přepásané páskem. Pokud jde o barvu, vyplatí se investovat do vesty v neutrálních odstínech, které vám umožní je jednoduše kombinovat s téměř čímkoliv. Klasická černá je vždy bezpečná volba, ale stejně tak je atraktivní šedá, karamelová, bílá, bordó, smaragdová nebo modrá. Na nadcházející sezónu je ideální vesta z vlny, tvídu nebo semiše. Bavlněné plátno nebo lněná směs zase skvěle poslouží během přechodného období babího léta.
Vesta je nesmírně všestranný kousek, který lze kombinovat s téměř čímkoli a hodí se na různé příležitosti. Můžete ji nosit přes košili, rolák či jako samostatný top na holou kůži. Skvěle se hodí k volným kalhotám, džínám, minisukním, šortkám ve stylu bermud nebo midi sukním. Vesta vynikne zejména v kombinaci s látkami jako semiš, džínovina či pajetky, nebo když formálnost vesty vyváží botami jako jsou tenisky.
- Zdroj článku:
Refinery29, The Guardian