Fifth Avenue, New York
Pátá Avenue je epicentrem newyorské módy. Přezdívá se jí Diamond Avenue nebo Millionaire's Row, jelikož se jedná o jednu z nejdražších a zároveň nejznámější ulici v celé Americe. Tato světová nákupní destinace láká nejen turisty, ale také filmové nadšence. Právě zde u Tiffanyho “snídala” Audrey Hepburn, a o kousíček dál natáčel Tom Hanks svou klavírní scénu v překrásném hračkářství FAO Schwarz. Najdete zde všechny exkluzivní značky a nejznámější obchodní domy jako Saks nebo Bergdorf Goodman, které tuto ulici obývají již od 20. let minulého století. Je také zároveň adresou některých z nejznámějších městských památek a nejdražších světových nemovitostí, jako je například Rockefeller Center, Metropolitan Museum of Art, Empire State Building, Guggenheim museum, Flatiron Building, St. Patrick's Cathedral a St. Thomas Church nebo New York Public Library. Je také známým místem konání těch největších průvodů - Macy's Thanksgiving Day Parade s masivními létajícími balóny, LGBT Pride March nebo zeleného St. Patrick's Day Parade. Kapitolou samou o sobě je také jejich vánoční výzdoba, kdy se celé budovy Fifth Avenue mění doslova v pohádkový palác, a kterou musíte vidět naživo alespoň jednou za život.
Via Monte Napoleone, Miláno
Miláno je často uváděno jako nejvýznamnější město světové módy. Ulice Monte Napoleone se nachází v srdci milánské módní čtvrti Quadrilatero Della Moda. V tomto regionu totiž sídlí nejlepší italští návrháři se svými obchody haute couture a ready-to-wear. “Montenapo”, jak jí říkají místní, se již dlouhá léta drží na žebříčku pěti nejdražších ulic světa, jelikož generuje 25 % mezinárodních příjmů města z nákupů. Ulice patří mezi “must-see” pro ortodoxní fashionisty, a nabízí absolutně vše: Bottega Veneta, Gucci, Hermés, Valentino, Alexander McQueen, La Perla, Prada, Louis Vuitton, Salvatore Ferragamo, Yves Saint Laurent, Versace a desítky dalších, mezi nimiž najdete i ty nejexkluzivnější italské obuvníky.
Bond Street, Londýn
Londýnská Bond Street, se nacházející mezi Oxford Street a Piccadilly Circus, a dá se dá považovat za kolébku moderního nakupování. Tato rušná luxusní ulice byla totiž centrem obchodu již od 18. století. Fanoušci Jane Austen si možná pamatují, že o ní viděli zmínku v knize Sense and Sensibility (Rozum a cit). Výlohy této ulice nabízí to nejlepší nejen ze světa haute couture, včetně Chanel, Dolce & Gabbana, Hermes a Louis Vuitton, ale také nejdražší šperky, umění a starožitnosti. V určitém období byla tato ulice známá jako sídlo exkluzivních obchodníků s uměním, soustředěných kolem kanceláře aukční společnosti Sotheby's, která zde sídlila více než sto let, a byla sama o sobě mezinárodním symbolem vkusu a vytříbenosti. Buďme ale upřímní. Londýn toho může nabídnout o mnoho více. Pokud zrovna neprahnete po luxusu, můžete zavítat na Oxford Street kde najdete jak slavné obchodními domy tak i lepší fast fashion, a třeba do Regent Street,která vám nabídne zlatou střední cestu. Pokud si přejete podpořit nezávislé tvůrce, vydejte se na Carnaby Street no a když hledáte vintage a starožitnosti, tak bude vaší hlavní destinací slavný Notting Hill.
Golden Triangle, Paříž
Nebylo by zcela fér uvádět pouze ikonickou Avenue des Champs-Elysees, byť ji všichni známe jako centrum (nejen) pařížské módy, jelikož musíme zmínit i uliciMontaigne, kde se také nachází mnoho butiků světové úrovně. Ulici se dříve říkalo Allée des Veuves (Alej vdov), neboť zde byla oblíbená promenáda osamělých žen. Zmínku o tamních tančírnách najdeme dokonce v knize Tajnosti pařížské od Eugèna Suea. Samotný Christian Dior zde otevřel svou první kancelář v soukromé rezidenci přeměněné na jeho ústředí v roce 1946. Společnost LVMH přilákala do této lokality mnoho mezinárodních investorů a firem jako Céline, Louis Vuitton, Inès de la Fressange a dříve i Christian Lacroix, které zde nyní vlastní velké množství nemovitostí. Pokud se vydáte na nákupy do Paříže, nezapomeňte navštívit i butiky unikátních niche parfémů, kterých je v této lokalitě také požehnaně.
Bahnhofstrasse, Curych
Pokud jste zvyklí na krušná města, jako je New York, budete ohromeni dokonalou čistotou a pořádkem módního centra Curychu. V roce 2011 byla ulice označena za nejdražší ulici pro maloobchodní nemovitosti v Evropě a dodnes spadá do desítky nejdražších ulic světa. Na této ulici je možné najít obchody téměř ze všech odvětví, jako jsou design, parfumerie, šperky a hodinky: Bucherer, Gübelin, Cartier, Omega, Swarovski a IWC Schaffhausen. Je lemována švýcarskými bankami, a hlavně těmi nejexkluzivnějšími čokoládovnami, jako například Läderach. Toto světové město luxusu je dokonalou destinací pro nóbl nakupující v kteroukoli roční dobu, ale zvláště o svátcích, kdy je ulice zahalena jemnými pohádkovými světly, jež propůjčují tomuto místu obzvláště okouzlující atmosféru.
Laugavegur, Reykjavík
Tento méně známý islandský klenot překypuje kouzlem maloměsta navzdory skutečnosti, že je to nákupní destinace světové třídy. Jedná se o hlavní obchodní tepnu centra města Reykjavík, a také jednu z nejstarších nákupních ulic. Najdete zde krásné, malé, barevné budovy, pouliční umělce a funky butiky, které rozhodně odlišují tuto ulici od ostatních. Nejlepší je navštívit jej v létě, kdy se Laugavegur stává pěším rájem plným živé hudby, lehátek a venkovních kaváren.
Ginza, Tokyo
Evropa má určitě lví podíl na top nákupních destinacích, ale nezapomínejme i na skvosty Asie, jako je báječná čtvrť Ginza Line, která má trochu západní nádech, ale přitom si zachovává svou kulturní identitu. Samozřejmě zahrnuje špičkové mezinárodní značky jako Chanel, Gucci a Louis Vuitton, ale může se také pochlubit působivými japonskými obchodními domy, jako je Wako, který sídlí v krásné budově z roku 1894. V rámci statistiky Cushman & Wakefield (2019) se umístila na šestém místě nejdražších světových ulic.
Rodeo Drive, Beverly Hills
“Pracujete na procenta, že ano? To byla velká, velká chyba, obrovská!” Tak už asi víte, o které ulici je řeč. Bez pochyby se jedná o jednu z nejvýznamnějších amerických nákupních destinací, kterou si možná pamatujete i z filmu Clueless, kde Cher Horowitz během své krize míjí Tiffany a hádá, zda šaty ve výloze sousedícího butiku mají " i v mé velikosti”. Když dnes navštívíte tuto nejluxusnější nákupní oblast Hollywoodu, najdete zde některé z nejdražších obchodů v regionu, včetně Louis Vuitton, Chanel, Hermès, Burberry a Coach. Rodeo Drive je nákupní ulice bohatých a slavných Hollywoodu a Beverly Hills, a zcela určitě tu najdete i několik známých tváří.
P. C. Hooftstraat, Amsterdam
Nákupní ulice Pieter Cornelisz Hooftstraat v srdci muzejní čtvrti se během posledního desetiletí vyvinula, a stala se jednou z nejdražších nákupních ulic Evropy. Najdete zde nejen butiky s luxusní módou, ale také nejznámější klenotnictví jako Chopard a Cartier či specializované obchody jako Mont Blanc či Rimowa. Lidé, kteří chtějí nakupovat za přijatelnější ceny, zde mohou také najít butiky značek Mexx a Benetton. Nezapomínejte však na pravidla provozu, protože zde v plné rychlosti jezdí nejen nejnovější modely nejtišších elektrických aut, ale také plno cyklistů, kteří vás bez milosti smetou. Pokud si budete potřebovat dát pauzu od nákupů, může zavítat do Rijksmuseum, které se nachází doslova za rohem.