Dokonalý vlněný kabát zvládne ustát trendové turbulence, ať už módní diktát určuje kabáty ke kolenům nebo pláště dlouhé tak, až dramaticky zametající podlahu. Testem času ovšem projdou klasicky střižené kousky s límcem a zapínáním, které své majitelce dovolí se řádně zachumlat, ale dokáží dobře fungovat i rozepnuté. V klasické paletě - černé, hnědé a slonové kosti - vydrží vlněný kabát dlouhé dekády a bude aspirovat na kousek, který po vás jednou někdo zdědí jako drahocenný vintage kousek.
Dobrá investice
Na pořízení poctivého zimního kabátu nejdříve připravte svůj účet, neboť nákup v řetězcích vás vyjde na několik tisíc korun, u luxusních značek spíše na desítky tisíc. Ale i když je počáteční cena kabátu vyšší, jeho vzhled a trvanlivost zajistí, že ho budete moci nosit několik sezón. Vlna je přírodní materiál, který vyniká termoizolačními vlastnostmi, takže vás spolehlivě zahřeje i za velmi mrazivých dnů. K dalším super schopnostem vlny patří prodyšnost, proto se ve ve vlněném kabátu rozhodně nezpotíte.
Kontrola visaček nutná
Nejen váš odraz v zrcadle, ale i cedulky se složením si zaslouží vaší pozornost. Ideální je kabát ze 100% vlny nebo s příměsí kašmíru. Takový plášť dobře hřeje a je velmi příjemný na dotek. Pozor na materiálové příměsi! Syntetická vlákna jako polyester nebo akryl zvyšují odolnost oblečení, ale pokud je v materiálu podíl syntetiky vyšší než 20 procent, snižují se izolační vlastnosti kabátu. Zkontrolujte také detaily zpracování jako jsou pevné švy, podšívka, knoflíky a zipy. Budete pod kabát nosit jen tričko nebo pod něj chcete občas vzít svetr či blejzr? Dbejte na výběr správného střihu, aby vám kabát dobře seděl a umožňoval vrstvení.
Mnoho stylingu netřeba
Vlněný kabát je statement piece sám o sobě a není nutné si s jeho stylováním více lámat hlavu. Sluší mu úzké kalhoty a kožené boty na podpatku, stejně jako široké džíny s teniskami. V případě mrazů ho zkombinujte s oversize šálou a robustními kotníkovými botami. Pásek v pase pomůže zvýraznit vaši siluetu, zatímco vrstvení s pleteným svetrem nebo rolákem přidá na pohodlí a teple. Nebojte se experimentovat s doplňky, jako jsou čepice nebo rukavice.
Jak pečovat o vlněný kabát
Dlouhý život vlněného kabátu nespočívá jen v dobrém materiálu a střihu, důležitá je i správná péče. Kabát si zaslouží pravidelně větrat na čerstvém vzduchu a jemně vykartáčovat, aby se zbavil prachu a drobných nečistot, které by mohly jeho vlákna poškodit. Pokud se na kabátu objeví skvrny, vyhněte se praní v pračce, a raději jej hned odneste do čistírny. Po sezóně svrchník uložte na ramínko na suché a chladné místo. Zabráníte tím jeho zmačkání a poškození.
Retro střihy, kabáty se šálou a kápě
Tou nejpraktičtější investicí vám bude kabát v retro střihu – ať už mluvíme o tom béžovém, kašmírovém, který se stahuje jako župan a nebo o klasickém rovném střihu s dvěma řadami knoflíků. Pokud ho už vlastníte, můžete letos vsadit na odvážnější siluety a detaily. Vsaďte na výraznější ramena nebo objemné rukávy. Do vašeho šatníků možná skvěle zapadne olivový nebo gorpcore tmavě šedý kabát. Nepřehlédnutelná budete v kabátech se šálou a nebo v kápi. Inspirujte se v galerii a vyberte si svůj kabát, který vám bude dělat společníka až do zimy.
- Zdroj článku:
Harper´s Bazaar.com, Vogue.uk, GraziaDaily.uk