Snad žádná módní éra minulého století není natolik rozporuplná jako divoké, barevné a trochu bláznivé osmdesátky. Mnozí často vedou diskuze o tom, zda mohla tato doba opravdu do módy přinést něco dobrého, nebo zda by nebylo lepší kýčovitou dekádu pro jistotu z dějin úplně vymazat. A předstírat, že od volánů, velkých slunečních brýlí a zvonových kalhot ze 70. let lidstvo jednoduše rovnou skočilo do nostalgických a dnes tak opěvovaných devadesátek se všemi těmi džínovými bundami, obřími repráky, velkými gumičkami do vlasů, žvýkačkami a hudebními kazetami, které k nim tak neoddělitelně patří.
Vše má ovšem svůj pozvolný vývoj. A smazat 80. léta z fashion mapy jednou provždy by bylo krokem k zapomenutí éry, jež se po celý rok 2020 držela na vysokých příčkách v soutěži o hlavní motiv tvorby módních návrhářů.
Při hledání inspirace z předešlých dekád je jedna věc jistá: jako i v běžném životě mají lidé sklony zapomínat na špatné věci, tak i módní historii máme tendenci si s odstupem času začít idealizovat. Designéři proto často využívají ikonické prvky dané doby, případně ty špatné, nevkusné přetransformují do nové, originální podoby, jež oné vzpomínce na módní epochu přidá na lehkosti a nostalgii.
I proto jsme možná letos místo obřích pudlích muletů a příšerných cvičebních kombinéz – tak typických pro osmdesátky – viděli především oversized saka a vysoké pasy, které vytvořily neokoukanou moderní siluetu pouze s lehkých náznakem inspirace v době před 40 lety. Vzpomínat? Ano, ale jen na to dobré. A v dobrém.
Back to the future
Pravidla jsou tu samozřejmě od toho, aby je lidé čas od času porušili. Mnohé z toho, co bylo řečeno výše, proto neplatí stoprocentně vždy a všude. Příkladem za vše může být přehlídka Louis Vuitton pro podzim a zimu 2020. Určitě si mnozí vybaví známou popovou odrhovačku Uptown Girl od Billyho Joela. V klipu z roku 1983 tančí kolem zpěváka parta automechaniků v typické modré kombinéze, která je sama o sobě jednou z definic 80s v západním světě.
Dosti podobný úbor shodou okolností vynesla na molo zmíněné přehlídky jedna z modelek, a ukázala tak, že na toto desetiletí jde z módního hlediska vzpomínat právě i s notnou dávkou nadsázky. Proto se na zimních show čas od času objevily i prvky, které by jinak mnozí dávali na první příčku fashion seznamu „Nejrychleji zapomenout“. Díky přehlídkám jako právě té od Louis Vuitton bylo možné nakonec zavzpomínat i na osmdesátkové lahůdky v podobě objemných větrovek i řasených kalhot. A světe, div se, ono to zafungovalo!
Potřebný nový pohled
Není to však jen přetransformování kuriozit do současné nositelné podoby, co letošní hojná inspirace v 80. letech módě přinesla. Díky ní jsme mohli být svědky třeba i obrovského boomu výrazných ramen. Ty sviští fashion světem i sociálními sítěmi neúnavně už několik měsíců. Položily totiž základ pro svěží, přitom v něčem tradiční „girl-boss“ look.
Stejně tak je možné pozorovat výrazný comeback propínacích kardiganů a vest. Ty už od konce léta vzbuzují velké vášně, ať už v dobrém, či špatném. Mnohdy se jim ale nedá upřít onen neotřelý twist v podobě výrazného pásku, zvířecího potisku nebo materiálu, který z kusu oblečení dělá nadýchanou a pohodlnou záležitost. Důkazem toho je přehlídka Fendi, jež k oblibě kardiganů, které se vezly na vlně přízně před téměř 40 lety, výrazně přispěla.
Módní show Prada nám oproti tomu připomněla, že „divoká osmdesátá“ byla rovněž érou byznys lidí v šedých či zemitých oblecích, kostýmcích a pláštích. Jen si vzpomeňte na jakýkoli americký film nebo seriál z té doby. Přidejte navrch obří kabáty, a cestování v čase může naplno začít.
Podobně silný je však i odkaz na typickou hudbu a party život. Do módy se tak kromě vlivů punku, grunge a dalších podob rocku dostává také vzpomínka na heavy metal ve formě hojného využívání lesklých zlatých a stříbrných materiálů. K vidění to bylo například u přehlídek Brunello Cucinelli, Salvatore Ferragamo nebo MSMG. Samotnou definicí rockové hudební scény 80. let pak rozhodně jsou modely značky Saint Laurent. Její pojetí lesklých kalhot, károvaných sak i provokativních korzetů à la Madonna udalo přesný návod, jak tento trend v dnešní době implementovat do šatníku, aniž by outfit působil komicky a kostýmově.
Kolekce pro letošní zimu nám jednoduše ukázaly jinou, méně stereotypní podobu 80. let. Teatrálnost nahradilo zaměření pozornosti na funkčnost i umírněnost, která je ve vzpomínkách často upozaděna přesvědčením, že ta dekáda byla za všech okolností extrémně nestylová. Ukázat proto osmdesátky jako období, v němž je dnes možné hledat inspiraci, je příjemný čerstvý vítr do módního uvažování.