Jedním z klíčových hráčů na poli materiálů, který získává na popularitě, je manšestrový materiál, známý též jako corduroy. Jeho textura a pohodlí se stávají stále více oblíbenými jak na přehlídkových molech, tak v každodenním životě. Oproti létům, ve kterých jsme vyrůstali, již není považován za staromódní látku, ze které babičky šily praktické nohavice pro svá vnoučata. Manšestr třetího desetiletí jedenadvacátého století nabývá elegantní, uber cool podoby a objevuje se na přehlídkách od Milána po New York.
Budiž manšestr
Manšestrová tkanina prý vznikla již ve 2. století před n. l. v egyptském městě Al-Fustat, kde byl vyráběn z hrubého bavlněného útku a lněné osnovy. Ve 12. století se krejčovský materiál pod jménem fustat dostal do Evropy. V 12. století se tkaniny s názvem fustat dostaly do Evropy a od 14. století začaly být zde imitovány. V období koncem 18. století začala v okolí anglického Manchesteru výrazně vzrůstat výroba bavlněného fustatu, známého též jako corduroy. Ve psané podobě začalo označení „manšestr“ pro tento typ tkanin nalézat využití v druhé polovině 19. století.
Z Manchesteru do Varnsdorfu
Tato látka sloužila jako pevný a praktický materiál pro výrobu každodenních a dělnických pracovních oděvů. V pozdějších letech se fustat začal využívat i pro výrobu dětských oděvů, sportovního oblečení a oděvů pro volný čas – zde zřejmě spolu s výjevy z našich raných let vzniká naše asociace s pohodlným dětským oblečením. Obliba této látky a zájem o ni se střídaly v závislosti na aktuálních módních tendencích. V současné době, v 21. století, se většina manšestrových tkanin vyrábí v Asii. Jedním z posledních výrobců této látky v Evropě byla firma Velveta v severočeském Varnsdorfu.
Z outsidera trendsetterem
Jedním z důvodů, proč manšestr opět zazářil na scéně módy, je jeho všestrannost. Objevuje ve formě kalhot, sukní, boyfriend bund i doplňků. Dalším důvodem může být i fakt, že si jej značka Miu Miu zvolila za jeden ze svých stěžejních materiálů této sezóny a opatřila jím nejen oversized svršky, ale i třeba takové kalhotky. Jeho schopnost přizpůsobit střihům z něj činí ideálního společníka pro každou sezónu. Nelze opomenout ani fakt, že manšestr přináší do světa módy určitou nostalgie! Dříve outsiderem, dnes trendsetterem. Manšestru přibývající léta zkrátka sluší.
Buďte taky trendy
Návrháři se snaží překonat hranice tohoto materiálu a přebírají si jeho vlastnosti i do elegantních a večerních modelů. Není tedy divu, že dříve oldschoolový materiál dnes vídáme v ulicích fashion weeků i na červeném koberci. Stranou komentáře, že se to nehodí. V módě pravidla neexistují. Tak proč to s manšestrem nezkusit a nepřidat trochu nostalgie a elegance do vašeho šatníku?
Zdroj: Gloverall, Atlas Obscura, Britannica